کد خبر: 11909

مدیرعامل مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران از کدگذاری ۲ میلیون کالا در سامانه ایران کد خبر داد و گفت: از ورود ۱۴ درصد اقلام فاقد کیفیت به کشور از طریق عدم ثبت سفارش در سال ۹۱ جلوگیری شد.

احمد غلام زاده صبح امروز در نشست خبری با بیان اینکه تاکنون ۶۰ هزار مرجع تولیدی و توزیعی عضو ایران کد شده و کد ملی دریافت کرده اند، اظهار داشت: پرتال جدید ایران کد که مجهز به موتور جستجوی کالا شده است، می تواند کالاهای ساخت ایران را با مشخصات فنی جستجو کرده و همچنین دو میلیون کالای موجود در بانک ایران کد نیز کاتالوگ الکترونیکی فارسی و انگلیسی قابل مشاهده است.

وی افزود: از تیر ماه سال ۹۰ تا پایان سال ۹۱ تعداد ۳۴ هزار درخواست اخذ مجوز با تأیید استاندارد در این سیستم ثبت شده است که از این تعداد ۲۰۵ هزار درخواست تأیید شده و ۲۴ هزار درخواست از سوی استاندارد فاقد کیفیت بوده است که به این ترتیب از ورود ۱۴ درصد اقلام فاقد کیفیت به کشور از طریق عدم ثبت سفارش جلوگیری شده است.

مدیرعامل مرکز شماره گذاری کالا و خدمات ایران گفت: بیش از ۲۷ شرکت با ایجاد کدینگ شرکتی به راه های موثری در جهت افزایش بهره وری رسیده اند و نتایج به کارگیری استانداردهای اطلاعاتی برای بنگاه ها شامل کاهش ۴۰ تا ۹۰ درصدی تنوع و مدیریت موجودی بنگاه ها و کاهش هزینه های لجستیکی از طریق کاهش تنوع مدیریت موجودی و افزایش بهره وری بوده است.

وی افزود: ایران کد در راستای دستاوردهای منطقه ای و فراملی مسئولیت راه اندازی سیستم کاتالوگینگ اکو را به عهده بگیرد و اطلاعات مفیدی از کالاها و تأمین کنندگان آنها را در زنجیره تأمین کشورهای عضو اکو ایجاد کند.

وی افزود: اجرای سیستم کاتالوگینگ اکو با ایجاد توافق بانک اطلاعات جامع تولید کنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان کالا به عنوان فاز اول پیاده سازی سیستم کاتالوگینگ اکو مراحل مقدماتی را آغاز کرده و در واقع این سیستم می تواند به عنوان زیرساخت برای رویکرد پنجره واحد تجاری کشورهای عضو اکو باشد.

ادامه اخبار