کد خبر: 12642

دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی از بازگشت آرامش به بازار ارز با ابلاغ بخش نامه بانک مرکزی در خصوص تعهدات گذشته خبر داد و گفت: حجم بدهی معوق که به موجب ماده ۲۹ تقسیط مجدد شده اند، به ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

نهاوندیان پیش از ظهر امروز در خصوص سی و یکمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار داشت: معاون ارزی بانک مرکزی در این نشست، گزارشی از وضعیت تحقق مصوبه تعهدات ارزی ارائه داد. بر این اساس در اجرای این مصوبه، ابهاماتی درباره کالاهایی که ترخیص نشده بودند وجود داشت که به کمک ابلاغ بخش نامه دیگری رفع ابهام شد و به این دست کالاها نیز ارز لازم اختصاص یافت و این مسأله آرامش نسبی در بازار ارز را به دنبال داشته است.

وی افزود: طبق این گزارش، درجه تحقق تعدادی از بانک های کشور در رابطه با این مصوبه کم تر بوده است؛ بنا بر این مقرر شد جلسات ویژه ای در بانک مرکزی با حضور بخش ارزی و نظارتی این بانک تشکیل شود و با همکاری اتاق و وزارت صنعت، معدن و تجارت در رفع مشکلات این بانک ها اقدام شود.

رئیس اتاق ایران گفت: اگر تشخیص داده شود که در اجرای این بخش نامه تخلفی از سوی بانک ها صورت گرفته است، برخورد لازم با آن بانک خواهد شد.

نهاوندیان با بیان اینکه دستور جلسه بعدی نشست، به مرحله دوم اجرای قانون هدف مندی اختصاص یافت اظهار داشت: اگر هر آن چه که در برنامه چهارم و پنجم توسعه درخصوص ارز مطرح شده بود، عملیاتی می شد وضعیت اقتصادی مطلوب تری را پس از اجرای مرحله اول قانون هدف مندی شاهد بودیم.

وی افزود: قرار شد طی یک فرصت ۴ ماهه، دستگاه های ذی ربط و اتاق، با همکاری اقتصاددانان، طرح جدیدی برای اجرای صحیح قانون هدف مندسازی یارانه ها و سازگار با واقعیات اقتصادی کشور ارائه دهند. هم چنین گزارش ۲ ماهه از عمل کرد فعالیت های این کارگروه در اختیار شورای گفت و گو قرار می گیرد.

نهاوندیان گفت: در این نشست هم چنین افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی بی دلیل قیمت نهاده ها توسط شرکت پشتیبانی امور دام و نوسانات اخیر قیمت روغن در بازار به دلیل برخی ناهماهنگی های اجرایی، مورد توجه قرار گرفتند و مقرر شد پی گیری های لازم در این خصوص انجام شود.

سخن گوی شورای گفت و گو با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی بانک مرکزی در رابطه با اجرای ماده ۲۹ قانون بودجه ۹۱ درخصوص تقسیط مجدد بدهی های معوق واحدهای تولیدی، گفت: اجرای این قانون باعث رشد ۵۰ درصدی عملکرد بانک ها نسبت به سال ۹۰ در این رابطه شده است. در حال حاضر میزان بدهی معوق که به موجب اجرای ماده ۲۹ تقسیط مجدد شده اند، به ۱۴ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

ادامه اخبار