کد خبر: 13343

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو خبرداد:

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو توضیحاتی درباره قیمت جدید خودروهای داخلی ارایه کرد و از ورود چند محصول جدید به بازار خبر داد.

  مهندس جواد نجم الدین مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو درگفت و گوی ویژه خبری اظهار کرد: در فرمول شورای رقابت نرخ تورم در صنعت خودرو به رسمیت شناخته شده و این فرمول راه گشا و فصل الخطاب است.

وی با بیان این که ما تا سال ۹۰ قیمت خودروها را باوجود افزایش قیمت مواد اولیه با افزایش بهره وری و تولید ثابت نگاه داشته بودیم، خاطرنشان کرد: پرداخت نشدن تسهیلات بانکی در زمان مناسب، ندادن ارز مرجع و افزایش قیمت مواد اولیه دلایل افزایش قیمت خودرو در سال ۹۱ بود.

نجم الدین ادامه داد: در حال حاضر هزار قطعه ساز در کشور فعالیت می کنند که اشتغال زایی ۱۰۰ تا شش هزار نفر را به دنبال دارند و با توجه به مشکلاتی که برای صنعت خودروسازی ایجاد شد ما یک نفر را نیز تعدیل نیرو نکرده ایم در حالی که خودروسازی همچون پژو فرانسه هزاران نفر را اخراج کرده است.

وی افزود: همچنین خودروی دنا، وانت سمند و وانت یو۹۰ درسال جاری به بازار می آیند.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اشاره به این که در تولید ۲۰۶ خودکفا شده ایم اضافه کرد: هیچ گونه انحصاری در صنعت خودروسازی کشور وجود ندارد.

نجم الدین با بیان این که نرخ بالای تسهیلات بانکی، تولید را متوقف می کند گفت: برای طراحی و ساخت هر پلاتفرم با قیمت های کنونی به یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز است.

به گفته وی تعرفه واردات خودرو زمانی باید کاهش یابد که محیط کسب و کار بهبود و نرخ تسهیلات بانکی و مالیات کاهش یابد.