کد خبر: 13665

معاون توسعه ی مدیریت و منابع انسانی سازمان حج و زیارت، انتقال ارز از ایران به عربستان را یکی از مشکلات مهم دانست و گفت: ما با ترفند های خاص، امدادهای غیبی و عنایت حضرت ولی عصر (عج) ارز را به عربستان منتقل می کنیم!

همایش سراسری مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت با مدیران کاروان های حج تمتع امسال، از صبح امروز (پنج شنبه ۱۹ اردیبهشت) با حضور مدیران کاروان ها و مسوولان سازمان حج و زیارت در این سازمان برپا شده است تا ضمن توصیه و تاکید به مدیران نسبت به انجام وظیفه شان در موسم حج، درباره ی ابهامات موجود نسبت به گرانی سفر امسال نیز شفاف سازی شود.

در این نشست، غلامرضا رضایی - معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت - با اشاره به اینکه ۳۰ تا ۳۵ درصد مدیران کاروان ها امسال جدید هستند، از آن ها درخواست کرد تا درباره ی گرانی هزینه ها زائران را توجیه کنند.

او در ادامه، توضیحاتی درباره ی هزینه ی حج امسال داد و گفت: سال گذشته کف و سقف قیمت سفر حج به ترتیب چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پنج میلیون و ۶۷۰ هزار تومان بود که با ارز مرجع ۱۲۲۶ تومانی حساب می شد. اما امسال ارز مبادلاتی دو هزار و ۶۵۰ تومان داده اند که تفاوت آن بیش از دو برابر است.

رضایی همچنین مسکن، تغذیه، تدارکات و حمل ونقل را از جمله ارکان اصلی در قیمت گذاری حج دانست و ادامه داد: هزینه ی این بخش ها ارزی پرداخت می شود. ماموران ما نه تنها امسال این خدمات را مساوی قیمت پارسال اجاره کردند، بلکه گاهی درصدی هم ارزان تر گرفتند.

او با بیان این که قیمت این خدمات نسبت به سال گذشته هیچ گونه تغییری نداشته است و فقط تفاوت نرخ ارز سبب گرانی آن شده است، افزود: سازمان حج هیچ نقشی در افزایش قیمت ها ندارد؛ دولت هم نداشته است. انتظار هم نداریم و نمی خواهیم ارز مرجع به زائر بدهد، چون اولویت های بالاتری مثل غذا و دارو وجود دارد.

معاون سازمان حج با اشاره به اینکه ۹۲ درصد هزینه های این سفر ارزی پرداخت می شود، گفت: زائران این مبالغ را از جیب می پردازند. هشت درصد باقی مانده هم هزینه ی خدمات است که شامل سرانه ی ذابح و خادمان هتل ها می شود.

وی در توضیح جزئی تر هزینه ی خدمات، اظهار کرد: سرانه ی هر زائر برای ۷۰ ذابح، ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان می شود که از جیب زائر می رود. همچنین هزینه ی خدمه هتل ۱۰۵ هزار تومان در طول اقامت زائر می شود.

او ادامه داد: هزینه ی بلیت هواپیما را بدون این که با سعودی ها قرارداد ببندیم تعیین کرده ایم؛ چون آقایان هواپیمایی برای مسیر ایران تا عربستان ۷۲۰ تا ۷۸۰ دلار را پیشنهاد کرده اند، در حالیکه شرکت های ایرانی یک میلیون و ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان اعلام کرده اند. ما از سعودی ها خواستیم نرخ را معادل ایران کنند، ولی تا الان اعلام نکرده اند. ما هم با هزینه ی شرکت های داخلی نرخ را بستیم.

به گزارش افکار نیوز، صالح کاظمی نیا -م عاون توسعه مدیریت و منابع انسانی این سازمان - نیز در ادامه ی این همایش، توضیحاتی درباره گرانی سفر امسال داد و گفت: قیمت ارز ۱۰۸ درصد نسبت به سال پیش افزایش داشته است. برای همین ما دو راه داشتیم؛ یا ارز مرجع بگیریم و یا کار را تعطیل کنیم. وقتی ارزی به دست ما نمی رسد به انجام خدمات هم نیازی نیست. با این حال طبق سیاست سازمان حج نه تنها جمعیت زائران را کاهش دادیم، بلکه آن ها را افزایش دادیم و حج را هم تعطیل نکردیم.

او در ادامه ی سخنانش انتقال ارز از ایران به عربستان را یکی از مسائل مهم دانست و افزود: برخی به ما متوسط قیمتی ۵ / ۶ تا ۱۲ درصد برای انتقال ارز پیشنهاد دادند؛ ولی ما سعی کردیم با کمترین هزینه ها این کار را انجام دهیم که البته اکنون مشکل حادی نسبت به تحریم ها نداریم، هرچند وضع عادی هم نداریم.

کاظمی نیا در ادامه گفت: درباره ی سفر عتبات هم با چنین مشکلاتی پس از تحریم مواجه شدیم، به طوریکه بدهی ما به شکل تجمعی در عراق به ۱۰۰ میلیون دلار می رسید. بعد از جابجا شدن مدیرعامل شرکت مجری سفرهای عراق (شمسا) مبلغ این بدهی به ۷۰ میلیون دلار رسید و حالا این رقم به ۱۹ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش افکار نیوز، در این همایش حجت الاسلام و المسلمین سیدجواد مظلومی - معاون امور فرهنگی بعثه ی مقام معظم رهبری - نیز نکاتی را درباره ی وظایف مدیران کاروان ها و همچنین فعالیت های فرهنگی در موسم حج یادآور شد و در ادامه گفت: در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد روحانیون قطعی شده، هنوز به کاروان های حج جذب نشده اند و درخواست می کنیم این کار سریع تر انجام شود.