کد خبر: 15018

معاون وزیر نفت با اشاره به برنامه ریزی برای تولید ۶۰ محصول جدید و کمیاب پتروشیمی جهان و ایران، اعلام کرد: عملیات اجرایی ۳۳ مجتمع جدید پتروشیمی در ۵ منطقه کشور آغاز شده است.

عبدالحسین بیات امروز در دهمین همایش بین المللی صنعت پتروشیمی در تهران با بیان اینکه در حال حاضر به منظور ایجاد ارزش افزوده اقتصادی و کاهش خام فروشی نفت و گاز راه اندازی ۸ زنجیره ارزش، محصولات پتروشیمی و فرآورده های پلیمری در دستور کار دولت قرار گرفته است، گفت: با بهره برداری نهایی از این هشت زنجیره تکمیلی و ارزش محصولات پتروشیمی، پای ۶۰ محصول جدید به سبد تولید محصولات پتروشیمی ایران باز می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه علاوه بر متنوع سازی سبد تولید محصولات با بهره برداری از این ۸ زنجیره، حدود ۵۵ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه افزوده می شود، تصریح کرد: یکی از مهمترین ویژگی های راه اندازی این ۸ زنجهیره ارزش تولید برخی از محصولات پتروشیمی کم یاب و استراتژیک در سطح بازار جهانی است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه علاوه بر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی هم اکنون مطالعات و طراحی ۳۳ مجتمعه جدید پتروشیمی در مناطق مختلف کشور در حال انجام است، اظهار داشت: قرار است این مجتمع های جدید پتروشیمی در بندر عسلویه، ماهشهر، سواحل دریای عمان، چابهار، سرخس و لاوان طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی شوند.

این مقام مسئول همچنین در خصوص آخرین وضعیت واگذاری واحدهای پتروشیمی در غالب سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی توضیح داد: از سال ۸۵ تاکنون، ۲۵ واحد پتروشیمی به بخش خصوصی واگذار شده است و هم اکنون مراحل نهایی واگذاری ۱۵ واحد دیگر پتروشیمی در قالب هولدینگ خلیج فارس مراحل نهایی خود را پشت سر می گذارد.

وی همچنین با یادآوری اینکه پیش بینی می شود تا پایان برنامه پنجم ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران به مرز ۱۰۰ میلیون تن در سال افزایش یابد، اظهارداشت: سال گذشته حدود ۱۵.۵ میلیون تن محصول به ارزش تقریبی ۱۱.۶ میلیارد دلار به بازارهای جهانی صادر شد.

بیات در پایان با تاکید بر اینکه سیاست ایران دستیابی به جایگاه بزرگترین تولیدکننده محصولات پتروشیمی در منطقه خاورمیانه است، خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۱۳ میلادی با توجه به احیای تقاضای جهانی میزان صادرات محصولات پتروشیمی ایران پیش بینی می شود رشدی حدود ۶ درصدی را در مقایسه با سال گذشته تجربه کند.