کد خبر: 17252

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی گفت: گزارشاتی مبنی بر وجود ۶ میوه خارجی پرتقال، آناناس، نارگیل، انگور، گلابی و زنجبیل در بازار به رغم ممنوعیت وجود دارد.

سید رضا نورانی در پاسخ به اینکه پرتقال های مصری و ترک در بازار به فروش می رسد، گفت: از یکی دو هفته اخیر گزارش هایی به اتحادیه صادر کنندگان و واردکنندگان مبنی بر وجود پرتقال، آناناس، نارگیل، انگور، گلابی و زنجبیل خارجی در بازار رسیده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی افزود: وجود این میوه ها در بازار در حالی است که واردات انواع میوه به غیر از موز ممنوع اعلام شده است.

وی ادامه داد: حتی اخیرا از مرز بازرگان نیز یکی از اعضای اتحادیه تماس گرفت و ورود پرتقال را از این مرز خبرداد، از همدان نیز تماس گرفته و وجود پرتقال خارجی در بازارهای این استان را خبر داده اند.

نورانی گفت: از آنجایی که این میوه ها فساد پذیر هستند و باید سردخانه ای باشند واردات آن ها به نظر عجیب می آید.

وی ادامه داد: اگر فرض کنیم که این میوه ها با مجوز تعاونی های مرز نشین نیز آمده باشد باید در همان استان ها مصرف شود و اگر از این استان ها خارج شود باز قاچاق محسوب می شود.

رئیس اتحادیه صادر کنندگان واردکنندگان میوه تصریح کرد: دولت باید جلوی ورود این میوه ها به کشور را بگیرد زیرا از آنجایی که قرنطینه آن ها رعایت نمی شود احتمال بروز انواع آفات وجود دارد که در صورت شیوع برای مبارزه با آن میلیون ها دلار باید هزینه شود.