کد خبر: 1938

اکونومیست در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت بازار خودرو در ایران پرداخت و نوشت: به دلیل نوسان های رخ داده بسیاری از ایرانی ها به سرمایه گذاری در بازار خودرو رو آورده اند.

هفته نامه اکونومیست در تازه ترین گزارش خود نوشت: جوانی در تهران از طریق شبکه اجتماعی فیسبوک اقدام به تبلیغ خودروی دست دوم پژو ۲۰۶ خود می کند و تنها ظرف چند دقیقه بعد از این تبلیغ تماس های تلفنی زیادی با او گرفته می شود و قیمت هایی بعضا تا دو برابر آنچه که او برای خرید خودرو نو پژو ۲۰۶ پرداخت کرده بود به او پیشنهاد می شود.

به گفته این جوان تهرانی همه در ایران پول خود را به بازار خودرو آورده اند. قیمت خودرو در ایران با قیمت دلار تغییر می کند، بنابراین بازار خودرو یکی از مطمئن ترین بازارها برای سرمایه گذاری است. یک سال پیش پژو ۲۰۶ او در کارخانه ایران خودرو حدود ۱۳ میلیون تومان معادل ۱۰ هزار و ۵۰ دلار قیمت داشت. حالا قیمت این خودرو در کارخانه بیش از دو برابر شده و در بازار آزاد نیز قیمت آن به ۳۹ میلیون تومان می رسد.

به نوشته اکونومیست" قیمت خودروها در ایران به دلیل وابستگی آن ها به قطعات وارداتی به شدت افزایش یافته است. "

اکونومیست همچنین در بخشی از گزارش خود آورده است که در ژانویه سال جاری میلادی دولت ثبت سفارش واردات خودروهای با حجم موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی را متوقف کرده و در عین حال اعلام کرد که از ابتدای سال جدید شمسی تعرفه واردات خودرو نیز پنج درصد کاهش خواهد یافت.