کد خبر: 19469

باگذشت یک هفته از ابتدای خرداد ماه و علی رغم وعده قبلی شرکت ملی پالایش و پخش از عرضه بنزین یورو ۴ در سه کلان شهر تهران، کرج و اراک اما هنوز حتی یک لیتر هم بنزین یورو۴ عرضه نشده است.

براساس اعلام مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآروده های نفتی قرار بود که از ابتدای خرداد ماه بنزین یورو ۴ در تهران عرضه شود.

علیرضا ضیغمی معاون وزیر نفت در امور پالایش اواخر ماه گذشته اعلام کرده بود که به طور قطع تهرانی ها از ابتدای خرداد ماه شاهد عرضه این بنزین خواهند بود و پس از آن نیز شهرهای کرج و اراک نیز در فهرست عرضه قرار خواهند گرفت.

همچنین تا مرداد ماه نیز امکان عرضه این بنزین با کیفیت و مرغوب در شهرهای اصفهان و تبریز فراهم خواهد شد.

متاسفانه باید گفت با گذشت یک هفته از آغاز خرداد ماه هنوز بنزین یورو ۴ در تهران عرضه نشده است و حتی مسئولان شرکت ملی پخش نیز زمان جدید را برای این منظور در نظر نگرفته اند.

خبرنگار فارس نیز برای پیگیری علت تاخیر در عرضه بنزین یورو ۴ در تهران علی رغم وعده داده شده با مسئولان شرکت ملی پالایش و پخش تماس گرفت اما مسئولان این شرکت حاضر به پاسخگویی نیستند.

ماجرای خودرو و سوخت با استاندارد یورو ۴ چندین سال است که از سوی وزارت نفت و خودورسازان دنبال می شود، به طوری که هراز گاهی از سوی وزارت نفت اعلام می شود تا خودرو نباشد سوخت هم نیست و از طرفی خودورسازان هم می گویند تا سوخت نباشد خودرو با استاندارد یورو هم تولید نمی شود.

*ماجرای مرغ و تخم مرغ اینبار در خودرو و سوخت یورو ۴

این موضوع، اول خودرو یا بنزین یورو ۴، سالیانی است که نقل محافل خودروسازان و نفتیها است تا اینکه دولت برای خاتمه به این موضوع التیماتوم صادر کرد و مقرر شد که تا ابتدای سال ۹۲ هم سوخت یورو ۴ عرضه و هم خودرو با استاندارد یورو۴ تولید شود.

با آغاز سال ۹۲ پلیس با توجه به عدم تولید خودرو با استاندارد های یورو۴ شماره گذاری خودروها را متوقف کرد و خودرو سازان علت عدم تولید را عرضه نشدن این نوع سوخت در کشور اعلام کردند.

به نظر می رسد بعد از بحث و جدل هایی که در روزهای اخیر بین وزارت نفت و خودرو سازان انجام شده این موضوع برطرف شده است و تا ابتدای تیر ماه هم خودروسازان و هم وزارت نفت فرصت گرفته اند که بنزین و خودرو را با استاندارد یورو ۴ عرضه کنند.

* وضعیت تولید بنزین یورو ۴ در کشور

براساس اعلام مدیران شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی هم اکنون در کشور روزانه ۲۲ میلیون لیتر بنزین با استاندارد یورو۴ تولید می شود که به دلیل حجم کم تولید با بنزین معمولی ترکیب شده و برای عرضه در سرتاسر کشور منتقل می شود.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فراورده های نفتی ایران با اشاره به اینکه امکان تولید روزانه حدود ٥٢ میلیون لیتر بنزین با استانداردهای یورو ۴ و ٥ تا پایان سال در کشور فراهم می شود اخیرا اعلام کرده است این افزایش ظرفیت مربوط به پالایشگاه آبادان با ٣ میلیون لیتر، پالایشگاه شهید تندگویان تهران با ٣ میلیون لیتر، پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند با ١۶ میلیون لیتر، پالایشگاه بندرعباس با ۱۲.۴ میلیون لیتر، لاوان با ۲.۹ میلیون لیتر، اصفهان با ١١ میلیون لیتر و تبریز با ۳.۸ میلیون لیتر خواهد بود.

بر اساس این گزارش، باید تاکید کرد که براساس مصوبه پلیس از ابتدای تیرماه خودروهای با سوخت یورو۲ شماره گذاری نخواهند شد و با این وجود حتما در آن زمان خودروسازان نیز مقصر را وزارت نفت اعلام خواهند کرد که خلف وعده کرده است.