کد خبر: 23386

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین و رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران گفت: نرخ بیکاری امروز به سمت خط قرمز در حرکت است و رئیس جمهور آینده باید فکر جدی برای این موضوع کند.

  اسدالله عسگراولادی، ضمن بررسی شرایط کنونی اقتصاد کشور در بخشهای مختلف، به تحلیل برنامه هایی که نامزدهای ریاست جمهوری برای دولت یازدهم ارائه کرده و وعده هایی که به مردم می دهند، پرداخت و در این ارتباط گفت: امروز همه می دانند که کشور در شرایط اقتصادی ویژه است و عبور از این شرایط ویژه، فقط از سوی رئیس جمهور ممکن نیست و یک تیم قوی و یکدست و متخصص برای عبور از آن لازم است.

وی با انتقاد جدی از شرایط ارتباط ایران با دیگر کشورها به ویژه کشورهای همسایه، عنوان کرد: در حوزه روابط خارجی در دولت یازدهم باید تغییرات گسترده ایجاد شود و ما امروز نیاز داریم که با همسایگان خود از جمله عمان، امارات، قطر، بحرین، عربستان، کویت، عراق، ترکیه، آذربایجان، روسیه، ترکمنستان، افغانستان و پاکستان تعامل جدی داشته باشیم؛ زیرا مسیر این تعامل اکنون چنان خدشه دار شده که برای مثال، کشتی های کمتری در بندرعباس پهلو می گیرد و عملابیشتر همسایه ها را از خودمان دور کرده ایم و این نشان می دهد که رییس جمهور آینده باید یک راهکار اساسی در حوزه روابط خارجی داشته باشد.

نرخ بیکاری روی خط قرمز

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در عین حال بزرگترین دغدغه امروز مردم و فعالان اقتصادی را « اشتغال» خواند و تصریح کرد: نرخ بیکاری امروز به سمت خط قرمز در حرکت است و رئیس جمهور آینده باید فکر جدی برای این موضوع کند. عسگراولادی در این راستا از کاندیداهای ریاست جمهوری خواست که به مردم وعده های عملی بدهند و تصریح کرد: در شرایط فعلی، حداکثر سالی نیم میلیون شغل می توان ایجاد کرد.

عسگراولادی ادامه داد: دومین چالش بزرگ، « تورم» است. امروز قیمت برای مصرف کنندگان به شدت بالارفته است و مردم قدرت خرید خود را از دست داده اند. رئیس جمهور آینده کشور باید به طور جدی بگوید که برای مهار تورم، چه برنامه ای دارد.

به زعم وی، ابزارهای مهم مهار تورم، « کاهش وابستگی به ارز خارجی» ، « کاهش نقدینگی» و « کاهش نرخ بهره» است و رئیس جمهور آینده باید بداند که بدون فراهم کردن این ابزارها، کاهش تورم در حد وعده باقی می ماند.

وی بر لزوم عملی بودن وعده های اقتصادی کاندیداها تاکید کرد و گفت: چگونه برخی نامزدها ادعا می کنند که می توانند در عرض چند ماه، تورم ۳۰ درصدی را کاهش دهند، در حالی که اگر همه شرایط فراهم شود و همه چیز در حالت ایده آل وجود داشته باشد، تورم ماهیانه ۱ درصد کاهش پیدا می کند.

نظام بانکی از تعادل خارج شده است

رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران همچنین در رابطه با اصلاحاتی که باید در نظام بانکی صورت گیرد، بیان کرد: اساسا یکی از بزرگ ترین چالشهای کنونی اقتصاد ما، « نظام نامتعادل بانکی» است که تولید کشور را به عنوان پاشنه آشیل اقتصاد، دچار اختلال کرده است. برای مثال، نرخهای سود ۲۲ و ۲۵ درصد باعث می شود که انگیزه برای سرمایه گذاری و تولید کاهش یابد. از سوی دیگر، بدهی کلان دولت به سیستم بانکی موجب شده عملاتسهیلات بانک ها برای بخش تولید، قفل شود.

وی افزود: بر این اساس، رئیس جمهور آینده باید به طور شفاف بگوید که چه راهکار اجرایی برای سیستم بانکی دارد. البته باید توجه داشت که هیچ یک از نامزدهای کنونی ریاست جمهوری، کار اجرایی اقتصادی نداشته اند و بیشتر « سبقه سیاسی» دارند تا « اقتصادی» و این یکی از بزرگ ترین ضعف های نامزدهای ریاست جمهوری است. اینجا است که باز هم اهمیت داشتن یک تیم اقتصادی یکدست و متخصص برای نامزدهای ریاست جمهوری بیشتر می شود.

عسگراولادی مهم ترین شرط جذب سرمایه های سرگردان در کشور را « کاهش نرخ کاذب بهره» دانست و گفت: نرخ بهره در همه جای دنیا اکنون بین ۳ تا ۷درصد است، اما در ایران این نرخ از ۱۶ تا ۳۰درصد است که دولت یازدهم، حتما برای ساماندهی این نرخ باید برنامه داشته باشد.

ساماندهی ارزی با زور نمی شود

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین همچنین در رابطه با وضعیت نرخ ارز گفت: بر اساس برآورد آمار، ما اکنون برای جمعیت ۷۵ میلیون نفری ایران، ۷۵ میلیارد دلار ارز خارجی نیاز داریم. هم اکنون صادرات نفت ایران حدود یک میلیون بشکه در روز است که این حجم تولید نفت، ۳۰ میلیارد دلار از ارز مورد نیاز ما را تامین می کند. اگر ۳۰ میلیارد دلار ارز دیگر هم از محل صادرات غیرنفتی تامین شود، عملا ما ۱۵ میلیارد دلار کمبود ارز داریم که رییس جمهور آینده باید یک برنامه مشخص و عملی برای آن داشته باشد؛ آن هم در شرایطی که بخش پتروشیمی ها هم در مسیر تحریم است و صادرات سنتی هم عملاچون وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برنامه های مناسبی برای توسعه صادرات ندارند، از ریل خارج شده است. در این بین، دولت باید اعتماد بخش خصوصی را برای جذب ارزهای حاصل از صادرات، جذب کند.

وی تصریح کرد: دولت نمی تواند با زور، ارز صادراتی برای خود جمع کند، بلکه باید راهی پیدا کند که قیمت تمام شده کالاهای صادراتی کاهش یابد و اعتماد صادرکنندگان برای تزریق ارزهایشان به چرخه اقتصاد، افزایش یابد.

عسگراولادی در یک جمع بندی خاطرنشان کرد: رئیس دولت یازدهم، باید سرمایه گذاری ها را افزایش دهد تا تولید را بالاببرد و اتکای کشور به واردات را کاهش دهد تا عملا با افزایش اشتغال، رشد اقتصادی منفی کنونی، بر اساس قانون، به نرخ ۸ درصدی ترسیم شده، برسد. امروز در شرایطی دولت به جوان ها « یارانه» یا همان « صدقه» می دهد که اگر آنها یک شغل حتی با حقوق ۱۰۰ هزار تومان داشته باشند، بسیار خوشحال تر از زمانی هستند که یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت می کنند.