کد خبر: 24279

رئیس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی با رونمایی از واکسن تب برفکی به عنوان دستاورد جدید این مؤسسه گفت: سالانه ۳۰ میلیون دلار برای واردات مواد اولیه واکسن هزینه می شود که محصولات تولیدی در این زمینه ۱۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده دارد.

  هادی قدکچی رئیس مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در مراسم رونمایی از دستاورد جدید این مؤسسه که واکسن تب برفکی دام و طیور است به تشریح دستاوردهای مؤسسه متبوع خود پرداخت.

وی با تأکید بر اینکه مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی قادر است نیاز کشور را به کلیه واکسن هایی که بیماری آن ها در کشور بومی است، برطرف کند اظهار داشت: در حوزه دامی بیش از ۹۵ درصد نیاز کشور و در حوزه طیور ۵۵ درصد نیاز کشور از سوی این مؤسسه تأمین می شود. همچنین مؤسسه توانایی دارد واکسن های دیگر را تولید کند که دستیابی به ۳۰ واکسن جدید دام و طیور را در این زمینه دنبال می کنیم.

رئیس موسسه رازی همچنین تولید واکسن های انسانی را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: در حوزه واکسن انسانی نیز چند پروژه مهم در دستور کار داریم که تأییدیه وزارت بهداشت را گرفته ایم و با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید آن ها را آغاز خواهیم کرد.

قدکچی از به بهره برداری رسیدن دو سایت صادراتی سرم های ضد مارگزیدگی و واکسن MMR در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این سایت ها علاوه بر تأمین نیاز کشور نیاز منطقه را نیز برآورده می کند.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون سالانه ۱۰۰ هزار آمپول ضد مار و عقرب زدگی در کشور تولید می شود که کاملا نیاز کشور را تأمین می کند و ما به دنبال بازارهای منطقه هستیم، چرا که هر یک از این آمپول ها را ۹۰ تا ۱۰۰ یورو در کشورهای عربی می توانیم به فروش برسانیم.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی با اعلام اینکه آمادگی صادرات ۵ تا ۱۰ هزار آمپول از این دست را دارا هستیم، گفت: در حوزه واکسن های دامی روند رو به رشدی را در کشور دنبال می کنیم که تولید ۴۰۰ میلیون دوز در سال هدف اولیه ماست. آمادگی داریم که تا یک میلیارد دوز را نیز تولید کنیم و با توجه به اینکه نیاز کشور یک و نیم میلیارد دوز است بخش عمده ای از آن در داخل تولید خواهد شد.

وی همچنین درباره واکسن دیگری که مربوط به طاعون نشخوار کنندگان کوچک است، گفت: فعلا هدف اولیه ما دو میلیون دوز است و برای سال بعد پیش بینی ما ۱۰ میلیون دوز از این واکسن است که ۵ میلیون دلار ارزش وارداتی دارد.

قدکچی در ادامه به معرفی سایر تولیدات و دستاوردهای جدید مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی اشاره کرد و گفت: حجم محصولات ما سالانه بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار ارزش وارداتی دارد در حالیکه نیاز ما به ارز برای واردات مواد اولیه ۳۰ میلیون دلار است که اگر این میزان برایمان تأمین شود می توانیم آن را به ۱۰۰ میلیون دلار ارزش افزوده تبدیل کنیم.

وی همچنین از طرح کلان دستیابی به دانش فنی مواد اولیه دارو و واکسن در شورای عالی خبر داد و گفت: اگر این طرح تصویب شود مواد اولیه واکسن را در داخل تولید خواهیم کرد، پیش بینی ما برای به ثمر رسیدن این طرح سه سال از زمان تصویب است.

وی همچنین به طرح کلان دیگری اشاره کرد که هدف آن دستیابی به واکسن های دام و طیور است و گفت: این پروژه به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان در این طرح مدنظر قرار گرفته است.

رئیس مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی با معرفی دستاورد جدید این مؤسسه یعنی واکسن تب برفکی با نام A۲۰۱۳ اظهار داشت: این واکسن برای جلوگیری از بیماری تب برفکی که در دام و نشخوار کنندگان است که هر ساله تلفات زیادی دارند، البته هر ساله تغییراتی نیز در این ویروس ها مشاهده می شود که ما بعد از نمونه برداری از ویروس جدید نوع جدیدی از واکسن را تولید کرده ایم.

قدکچی ادامه داد: نیاز کشور به این واکسن ۵۰۰ هزار دوز است که اکنون در سردخانه ما موجود و آماده تحویل است.

به گفته وی این واکسن در اختیار سازمان دامپزشکی قرار می گیرد و به طور رایگان توزیع خواهد شد.

وی همچنین اعلام کرد که تا سه ماه آینده خبرهایی درباره واکسن بیماری نیوکاسل (از بیماری های خطرناک طیور) اعلام خواهد شد و به زودی تولیدی در این زمینه انجام می شود.