کد خبر: 24350

مدیرعامل پالایشگاه لاوان با بیان اینکه ارزش صادرات نفت کوره و بخشی از گاز مایع ما که صادر می شود سالانه، بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است، گفت: تا آخر هفته جاری ۱.۸ میلیون لیتر به ظرفیت تولید روزانه لاوان اضافه می شود و ظرفیت تولید کشور به حدود ۷۰ میلیون لیتر می رسد.

محمدعلی دادور در یک نشست خبری با اشاره به پروژه های جدید شرکت پالایش نفت لاوان، اظهارداشت: با اجرای این پروژه ها ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه لاوان از یک میلیون و ۸۰ هزار لیتر به دو میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر افزایش یافت.

وی با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی تولیدات این پالایشگاه بدون صرف هزینه جدید، گفت: پروژه های جدید لاوان، نفت و گاز تولیدی را از ۲.۴ میلیون لیتر به ۴ میلیون لیتر افزایش داد که ۳۰۰ هزار لیتر از نفت و گاز تولیدی جدید در واحد تقطیر در خلاء و از نفت کوره استحصال می شود.

مدیرعامل پالایشگاه لاوان با بیان اینکه لاوان تنها پالایشگاهی است که به شبکه برق سراسری متصل نیست، گفت: به همین دلیل ۴ دستگاه مولد ۷ مگاواتی جدید نصب کردیم که تولید برق از بخار را از ۱۲ مگاوات به ۴۰ مگاوات افزایش داد.

وی اضافه کرد: پنج دستگاه تلمبه ۱۸۰۰ متر مکعبی ساخت داخل برای برداشت و توزیع آب دریا نصب کردیم و دو دستگاه آب شیرین کن ساخت داخل را نیز راه اندازی کردیم که تولید آب شیرین پالایشگاه را از ۲۰۰ متر مکعب در ساعت به ۴۴۰ متر مکعب در ساعت افزایش داد.

دادور افزود: بعلاوه ۱۲ دستگاه مخزن ذخیره سازی فرآورده و خوراک را احداث کردیم که ظرفیت ذخیره سازی را به دو برابر یعنی ۵۰۰ میلیون لیتر افزایش داد.

وی همچنین ایجاد شبکه توزیع هوای فشرده، نوسازی ناوگان آتش نشانی با توجه به ایزوله بودن جزیره، راه اندزای دکل رادیویی و جابجایی و احداث ساختمان های جدید آزمایشگاه، آموزش و کارگاه مرکزی را از جمله دیگر پروژه های تکمیل شده این شرکت دانست.

مدیرعامل پالایشگاه لاوان با بیان اینکه برای احداث کل پروژه های ۱۴ گانه ۴۰۰ میلیارد تومان و ۸۰ میلیون یورو سرمایه گذاری کرده ایم، گفت: بخشی از این سرمایه گذاری از منابع داخلی پالایشگاه و پالایش و پخش، بخشی از تسهیلات بانک تجارت و بخشی نیز از صندوق انرژی بانک ملت تامین شده است.

وی اضافه کرد: در مرحله راه اندازی تولیدات جدید هستیم چنانکه تا آخر هفته بنزین با اکتان ۹۵ تولید خواهیم کرد.

دادور افزود: کل بنزین تولیدی با استاندارد یورو ۴ تولید می شود و کیفیت نفت و گاز لاوان نیز تا دو ماه آینده افزایش می یابد.

مدیرعامل پالایشگاه لاوان گفت: بعد از بهره برداری از کل پروژه ها تولید گاز مایع به ۲۰۰ تن، بنزین به بیش از ۲.۸ میلیون لیتر، در نفت گاز به ۳ میلیون لیتر در روز، سوخت جت به یک میلیون و نفت کوره به ۳ میلیون لیتر در روز خواهد رسید که تولید نفت کوره ما از ۳۷ درصد خوراک به ۲۰ درصد کاهش خواهد یافت و ۳۰ تن در روز نیز گوگرد تولید خواهند کرد.

وی تاکید کرد: فرآورده های ما بجز نفت کوره و بعضی مواقع گاز مایع وارد کشور می شود و در سه استان هرمزگان، سیستان و بلوچستان و بوشهر توزیع می شود.

دادور با بیان اینکه تا پایان مردادماه ۱۰۰ درصد پروژه های فعلی به بهره برداری می رسد، گفت: ارزش صادرات نفت کوره و بخشی از گاز مایع ما که صادر می شود ماهانه به ۱۰۰ میلیارد تومان بالغ می شود.

وی در ادامه گفت: پروژه هایی برای افزایش ظرفیت پالایش در آینده تصویب می کنیم و برای تثبیت و تقویت سود سهامداران در پروژه های دیگر نفت و گاز پتروشیمی در لاوان سرمایه گذاری خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه تولید فرآورده هایی که در سبد سوخت کشور استفاده می شود مانند بنزین و گازوئیل هرگز کاهش نخواهد یافت، گفت: اوایل امسال ۲۶ تا ۲۷ درصد از خوراک نفت ما به نفت کوره تبدیل می شد که در حال حاضر این رقم به ۲۰ درصد رسیده است و تنها پالایشگاهی در داخل کشور هستیم که تنها ۲۰ درصد نفت کوره تولید می کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ترکیب سهامداران این شرکت گفت: صد در صد سهام لاوان خصوصی شده است که تأمین اجتماعی ۵۰ درصد و ۳ عضو هیئت مدیره، سهام عدالت ۴۰ درصد با ۲ عضو هیئت مدیره را در اختیار دارد، ۵ درصد سهام در بورس عرضه شد و ۵ درصد سهام لاوان نیز به صورت ترجیحی در اختیار کارکنان قرار گرفت.

وی با بیان اینکه روزانه ۶۰ هزار بشکه خوراک دریافت می کنیم، گفت: نسبت خوراک ما از ۴۰ درصد میعانات و ۶۰ درصد نفت خام تشکیل شده است.