کد خبر: 24402

طبق گفته گمرک جمهوری اسلامی ایران، میانگین قیمت خودروهای وارداتی در سال ۹۲،۲۶هزار و ۹۹دلار است که نسبت به سال قبل افزایش ۲۵.۲۱ درصدی را نشان می دهد.

بر اساس تازه ترین آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در اردیبهشت ماه سال جاری حدود ۲۹۴۴دستگاه خودروی سواری از چند کشور جهان به ایران وارد شده است.

بعد از وداع با دلار ۱۲۲۶تومانی محدوده قیمتی اکثر این خودروهای وارداتی از ۴۰ تا ۵۰هزار دلار است. طبق گفته گمرک جمهوری اسلامی ایران، میانگین قیمت خودروهای وارداتی در سال ۹۲،۲۶هزار و ۹۹دلار است که نسبت به سال قبل افزایش ۲۵.۲۱ درصدی را نشان می دهد.

اما گرانترین های اردیبهشت ماه کدام ها بودند؟
درفهرست گران ترین های اردیبهشت ماه، نامی از برندهای لوکسی چون پورشه و مازراتی به چشم نمی خورد. گفته می شود این خودروها فعلا اجازه ورود به ایران را در سال جاری ندارند.
از سویی دیگر، بی ام و آلمانی که برای مدت های زیادی از بازار ایران دور بود دوباره به فهرست خودروهای وارداتی بازگشته است.

آلمانی ها را می توان گران ترین خودروهای وارداتی اردبیهشت لقب داد. یک دستگاه مرسدس بنز Sl۵۰۰ که از کشور آلمان به ایران وارد شده است، گرانترین خودروی وارداتی در اردیبشهت ماه بوده است. به قیمت ریالی این مرسدس بنز ۳۹۴میلیون تومان است که برای واردات آن به طور تقریبی ۱۶۰هزار دلار هزینه شده است. همچنین در کنار این دستگاه خودرو مرسدس بنز E۳۰۰ ۱۳۴میلیون تومانی تنها مرسدس بنز گران قیمتی است که در این فهرست نامش به چشم می خورد.

بعد از این مرسدس بنز، در فهرست گمرک یک دستگاه تویوتا لندکروز ۱۲۶هزار دلاری نیز به چشم می خورد که معادل ریالی آن ۳۱۴میلیون تومان ذکر شده است. این دستگاه تویوتا لندکروز از امارات به ایران آمده است.

همچنینی یک دستگاه بی ام و ۳۲۰I توانسته است دررده سوم گران ترین های وارداتی اردیبهشت ماه بایستد. این بی ام و که از امارات وارد کشور شده است۲۶۲میلیون تومان قیمت دارد و ارزش دلاری آن طبق آمار رسمی گمرک۱۰۰هزار دلار ذکر شده است. همتای دیگری از این خودروی آلمانی نیز با ارزش ۹۴هزار دلار و قیمت ۲۳۴میلیون تومان به کشور وارد شده است.

بی ام و ۵۲۸،۱۰۲میلیون تومانی، X۶ ۱۹۰میلیون تومانی از دیگر بی ام و های گران قیمتی هستند ک در اردیبهشت به کشور وارد شده اند.

علامت سوال!
۱۲در حالی که واردات خودروهای لوکس با ارز مرجع خیلی وقت است که متوقف شده است، با این حال در اردیبهشت ماه ۹۲،۹دستگاه کیا اسپورتیج به ارزش تقریبی ۲۲میلیون تومان (هر دستگاه ۱۷میلیون تومان) با ارز مرجع ۱۲۲۶تومانی به ایران وارد شده است.

یکی دیگر از نکات جالب توجه فهرست وارداتی های دومین ماه از بهار ۹۲، واردات یک دستگاه سمند سورن طلایی از کشور امارات است. ارزش این سورن طلایی ۳ هزار دلار معادل ۸میلیون تومان ذکر شده است.

سومین نکته جالب فهرست اردیبهشت گمرک به چشم خوردن نام یک دستگاه موتور سیکلت در بین انواع خودروی لوکس است. در ماه گذشته یک دستگاه موتورسیکلت هوندا NC۷۰۰S ۳۲میلیون تومانی به کشور وارد شده است. برای واردات این موتورسیکلت از امارات ۱۳هزار دلار هزینه شده است.


کاهش واردات خودرو
واردات خودرو به کشور در دو ماهه نخست سال جاری با کاهش ۲۱ درصدی نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ۳۵۸۰ دستگاه رسید.

به گزارش ایسنا، براساس تازه ترین آمار گمرک ایران در دو ماهه اول سال ۱۳۹۲ ارزش خودروهای سواری وارداتی به کشور نیز با کاهش ۱.۱۳ درصدی بالغ بر ۹۳ میلیون دلار شد. همچنین وزن خودروهای وارداتی هم با کاهش ۱۵.۴ درصدی به شش هزار تن رسید.

امارات، کره جنوبی و ژاپن سه مبدا اصلی واردات خودرو به کشور در مدت زمان یادشده بودند به طوری که سهم این سه شرکت از خودروهای وارداتی ایران از نظر تعدادی به ترتیب به ۷۷.۷۷،۱۶.۱۲ و ۳.۹۱ درصد رسید.

خودروهای سواری در دو ماهه اول ۱۳۹۲ سهم معادل ۱.۶۴ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داد.

سازمان توسعه تجارت اسامی تاکنون فهرست ۴۲ مدل خودروی سواری مجاز برای واردات به کشور را در سال ۱۳۹۲ اعلام کرده است. براین اساس تاکنون خودروهای کره ای (کیا، هیوندای و سانگ یانگ) ، چینی (SAIC موتور و جیلی) ، ایتالیایی (فیات و آلفا رومئو) ، ژاپنی (هوندا، میتسوبیشی و تویوتا) ، آلمانی (ABT) ، سوئدی (ولوو) و فرانسوی (رنو) موفق به دریافت مجوز واردات محصولات خود به ایران شده اند.