کد خبر: 26414

درحالی که از ابتدای هفته جاری توزیع سبد کالای کارمندان دولت آغاز شده است هنوز خبری از سبد کالای کارگران نیست و با این وجود رئیس اتحادیه کارگران کشور خبر بد دیگری به کارگران داد و گفت: ساعت کاری کارگران در ماه رمضان کاهش نمی یابد.

سال گذشته بود که درآستانه ماه مبارک رمضان سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت اعلام کرد: " سبد کالایی به ارزش ۱۰۰ هزار تومان بین ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار کارمند دولت توزیع خواهد شد. " سبد کالایی که بنا بر گفته سرپرست شامل مرغ و برنج و روغن و شکر بود.

با وجود اینکه آن روز شاید برخی از کارمندان هم موفق به دریافت آن سبد کالا نشدند اما انتشار این خبر کارگران را بر آن داشت تا اعتراض رسمی خود را در قالب نامه ای خطاب به رئیس جمهور بیان کنند اما باز هم مسئولان توجهی نکردند. امسال نیز با همان حکایت همیشگی وجود دارد و ۱۰ میلیون کارگر چشم انتظار دریافت سبد کالای ماه مبارک هستند.

* تبعیض در کاهش ساعت کاری کارگران در ماه مبارک

فتح الله بیات، رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور در گفت وگو با تسنیم با انتقاد از این تبعیض در عدم تخصیص سبد کالای ماه مبارک و عدم کاهش ساعت کاری کارگران می گوید: تبعیض میان کارمندان و کارگران، از نظر روحی و اجتماعی تاثیر نامناسبی بر کارگران می گذارد و از آنجایی که کارگران و خانواده هایشان ارتباط نزدیکی با کارمندان و خانواده هایشان دارند، این روند نتایج نا مطلوب اجتماعی در پی خواهد داشت.

بیات، عدم تخصیص سبد حمایتی به کارگران در ماه رمضان را از موارد تبعیض آمیز میان کارگران و کارمندان عنوان و اظهار می کند: کارمندان دولت به مناسبت ماه رمضان، از انواع بن های حمایتی برخوردار شدند که این حمایت برای کارگران دیده نشده است.

وی عدم کاهش ساعت کار کارگران در ماه رمضان را ناشی از وجود نگاه تبعیض آمیز میان اقشار مختلف جامعه می داند و بیان می کند: متاسفانه عدم کاهش ساعت کاری کارگران در ماه رمضان، نشانگر وجود نگاه تبعیض آمیز از سوی دولت میان کارگران و کارمندان است و در این زمینه کارگران مورد کم لطفی قرار گرفته اند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی کشور با اشاره به اینکه تبعات ناشی از مشکلات اقتصادی کارگران متوجه کل افراد جامعه و همچنین روند حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی می شود، می افزاید: از مسئولین کشور توقع می رود نگاه تبعیض آمیز به کارگران را حذف کنند چرا که این مساله در بازدهی کاری کشور تاثیر منفی دارد.

این فعال کارگری می گوید: با وجود اینکه کارفرمایان مشکلات متعددی در مسیر تولید دارند انتظار می رود تولید با تخصیص بن های حمایتی به کارگران بخش زیادی از این حمایت ها را تقبل کند چرا که شرایط فعلی کارفرمایان برای بن به کارگران مهیا نیست.