کد خبر: 3056

انجمن جهانی خودروهای گازسوز در تازه ترین گزارش خود ایران را با دو میلیون و ۸۵۹ هزار و ۳۸۶ دستگاه خودرو به عنوان دارنده بزرگ ترین ناوگان خودروهای گازسوز در جهان معرفی کرد.

براساس گزارش این انجمن بین المللی که اطلاعات کشورهای مختلف را تا پایان سال ۲۰۱۱ جمع آوری کرده تعداد خودروهای گازسوز موجود در ایران در سال ۲۰۱۱ با رشد ۴۶.۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۰ به دو میلیون و ۸۵۹ هزار و ۳۸۶ دستگاه رسید. تعداد خودروهای گازسوز ایران در سال ۲۰۱۰ معادل یک میلیون و ۹۵۴ هزار و ۹۲۵ دستگاه اعلام شده بود.

همچنین تعداد جایگاه های سوخت خودروهای گازسوز در ایران ۱۵۷۴ جایگاه اعلام شده است. ضمن این که سهم ایران از کل خودروهای گازسوز جهان به حدود ۱۸.۸ درصد رسید.

بعد از ایران، پاکستان با دو میلیون و ۸۵۰ هزار و ۵۰۰ دستگاه و آرژانتین با یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه از نظر حجم ناوگان خودروهای گازسوز در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

برزیل، هند، چین، ایتالیا، اوکراین، کلمبیا و تایلند نیز رده های چهارم تا دهم این فهرست را به خود اختصاص دادند.

۱۰ کشور فوق به علاوه ازبکستان، ارمنستان، بنگلادش، مصر، بولیوی، آمریکا، پرو و ونزوئلا تنها کشورهایی در دنیا هستند که تعداد خودروهای گازسوز در آن ها بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه است.

همچنین تا پایان سال ۲۰۱۱ تعداد خودروهای گازسوز جهان و تعداد جایگاه سوخت این خودرو در سراسر جهان نیز به ترتیب ۱۵ میلیون و ۱۹۲ هزار و ۸۴۴ دستگاه و ۱۸ هزار و ۲۰۲ جایگاه اعلام شده است. تعداد خودروهای گازسوز جهان در سال ۲۰۱۱ نسبت به سال ۲۰۱۰ حدود ۲۰ درصد افزایش یافته است.

از نظر تعداد جایگاه سوخت گاز نیز پاکستان، آرژانتین و ایران به ترتیب با ۳۲۸۵،۱۸۷۸ و ۱۷۲۵ جایگاه رده های اول تا سوم را بدست آوردند. همچنین از نظر نسبت تعداد خودروهای گازسوز به تعداد جایگاه های سوخت گیری کشورهای ازبکستان، هند و ایران با نسبت های ۲۲۵۵،۱۹۲۶ و ۱۸۱۶ رده های اول تا سوم را بدست آوردند.

در دنیا نیز به طور متوسط این نسبت ۸۳۴ بوده است. یعنی به ازای تقریبا هر ۸۳۴ دستگاه خودروی گازسوز به طور متوسط یک جایگاه سوخت گاز در دنیا وجود دارد. این نسبت هرچه پایین تر باشد شاخص خوبی محسوب می شود، چرا که باعث می شود خودروهای گازسوز بتوانند در زمان کمتری اقدام به سوختگیری کرده و در جایگاه های گاز صف های طویل شکل نگیرد.