کد خبر: 3057

کارشناس شتاب بانک مرکزی با تأکید بر سرویس دهی کامل شبکه شتاب و شاپرک در روزهای اخیر از اعزام تیمهای کشیک به عابربانک ها برای پول گذاری خبر داد و گفت: " بی پولی" در تمام عابربانک ها نیست.

اعظم آقایی در خصوص وضعیت عابربانک ها و خدمت رسانی این دستگاه ها به مردم در روزهای پایانی سال ۹۱ و همچنین ایام نوروز، اظهار داشت: در این روزها گزارشی از مشکل در شبکه، قطعی و عدم سرویس دهی شتاب دریافت نکرده ایم.

وی با بیان اینکه به محض دریافت گزارش از قطع سرویس دستگاه عابربانک برخی از بانک ها، بلافاصله بانک مرکزی وارد عمل شده و به بانک ها تذکر داده است، افزود: در روزهای اخیر تیم کشیک در بانک مرکزی حاضر بوده و این تیم تا پایان تعطیلات نوروز فعال خواهد بود و سرویس دهی بانک ها را شبانه روزی و در ساعات مختلف رصد می کند.

مسئول گروه نظارت و کنترل اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی در همین ارتباط اشاره کرد که بیشتر شکایات مردمی در روز جاری به دلیل نبود اسکناس در عابربانک ها بوده و گزارشی از عدم خدمت دهی یا اختلال در مرکز شتاب دریافت نشده است.

کارشناس شتاب بانک مرکزی در خصوص چرایی نبود اسکناس در برخی از عابربانک ها، تصریح کرد: مطمئناً در ساعات خاصی برخی از عابربانک ها پول ندارند و این ساعات هم در حقیقت فاصله پول گذاری در عابربانک ها تلقی می شود.

آقایی به سیستم مانیتورینگ بانک ها اشاره کرد و افزود: به محض اینکه عابربانکی پول نداشته باشد و به عبارت دقیق تر اسکناس آن تمام شود، تیم کشیک بانک مربوطه متوجه می شود و نسبت به پول گذاری اقدام می کند؛ این مورد شاید زمان بر باشد اما همگانی نیست.

وی با بیان اینکه تیمهای گشت برای پول گذاری در عابربانک ها اعزام شده اند، گفت: بانک مرکزی بانک ها را رصد می کند و کوچکترین مشکلی را که مردم با ما در میان گذاشته باشند بلافاصله از این طریق پیگیری می کنیم.

کارشناس شتاب بانک مرکزی تأکید کرد: تیم حاضر در بانک مرکزی هم اکنون در حال تماس با تیمهای کشیک بانک های دولتی و خصوصی هست و از آنها درباره چگونگی فعالیت شان در این ایام گزارش می خواهد.

به گفته آقایی، لیست کشیک نوروزی و همچنین شماره تلفن افراد کشیک در شعب بانک ها در سایت بانک مرکزی درج شده و شهروندان می توانند در صورت بروز مشکل به این سایت مراجعه و با شماره های اعلامی افراد کشیک در بخش اداره نظام های پرداخت ها تماس حاصل کنند.

وی همچنین اضافه کرد: شهروندان همچنین می توانند در صورت مغایرت در حساب و دریافت پول (کسر از حساب بدون دریافت پول و عدم بازگشت آن تا ۷۲ ساعت) با شماره تلفن ۲۹۹۱۱ میز امداد بانک مرکزی تماس بگیرند.

مسئول گروه نظارت و کنترل اداره نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: همچنین افرادی که در هنگام استفاده از پایانه های فروش (pos) با مشکلی مواجه شوند می توانند با مراجعه به سایت بانک مرکزی و تماس با شماره های شاپرک که در بخش نظام های پرداخت ها درج شده مشکلات خود را رفع کنند.