کد خبر: 3935

نشریه اقتصادی فوربس تازه ترین رده بندی خود را درباره ثروتمندترین افراد جهان منتشر کرد که براین اساس کارلوس اسلیم هلو مکزیکی با ۷۳ سال سن همچنان با ثروتی معادل ۷۳ میلیارد دلار در صدر قرار گرفته است.

رده بندی فوربس که مربوط به مارس سال ۲۰۱۳ است نشان می دهد که بیل گیتس آمریکایی با ۶۷ میلیارد دلار و آمانسیو ارتگای اسپانیایی با ۵۷ میلیارد دلار ثروت در رده های دوم و سوم ثروتمندترین افراد جهان قرار گرفتند.

وارن بافت، لری الیسون، چارلز کوچ، دیوید کوچ هر چهار نفر از آمریکا، لی کا-شینگ از هنگ کنگ، لیلین بتنکورت و برنارد آرنو هر دو از فرانسه نیز رده های چهارم تا دهم ثروتمندترین افراد جهان را بدست آوردند.

همچنین براساس این رده بندی لیلین بتنکورت فرانسوی با ۳۰ میلیارد دلار ثروت عنوان ثروتمندترین زن جهان را به خود اختصاص داده است.

فهرست فوربس در مجموع شامل نام ۱۴۲۶ فرد ثروتمند جهان است که ارزش کل ثروت آن ها بالغ بر ۵.۴ تریلیون دلار می شود که نسبت به رده بندی قبلی فوربس ۱۷ درصد افزایش یافته است.

کشور آمریکا به تنهایی با ۴۴۲ میلیاردر بیشترین تعداد میلیاردر را در فهرست فوربس به خود اختصاص داده است. قاره آسیا و اقیانوسیه با ۳۸۶ نفر، اروپا با ۳۶۶ نفر، قاره آمریکا با ۱۲۹ نفر و خاورمیانه و آفریقا با ۱۰۳ نفر در رده های بعدی از این لحاظ قرار گرفتند.

بیشترین میزان افزایش ثروت نیز در رده بندی ۲۰۱۳ فوربس مربوط به آمانسیو ارتگا بوده که طی تنها یک سال معادل ۱۹.۵ میلیارد دلار به ثروتش افزوده شده است. مارک زاکربرگ و داستین موسکویتز با ۲۸ سال سن جوان ترین و دیوید راکفلر با ۹۷ سال سن به ترتیب جوان ترین و پیرترین میلیاردرهای جهان از نگاه فوربس هستند. در منطقه خاورمیانه نیز پرنس الولید بن طلال آل سعود با ۲۰ میلیارد دلار ثروتمندترین فرد شناخته شده است.