کد خبر: 40054

در حالی بانک مسکن پیشنهاد افزایش تسهیلات مسکن را به بانک مرکزی ارائه کرده که متقاضیان خرید در بازار مسکن معتقدند این تسهیلات نباید پرداخت شود چون به جز تورم تاثیر دیگری در این بخش ندارد.

به گزارش افکارنیوز ، اظهارات اخیر وزیر راه و شهرسازی در رابطه با ایجاد صندوق های پس انداز مسکن و ضرورت شکستن انحصار بانک مسکن در پرداخت تسهیلات، مدیران این بانک را به تکاپو انداخته تا به هر نحوی انحصار طولانی مدت خود را حفظ کنند.

بر این اساس در بسته ای که توسط بانک مسکن تهیه شده چند پیشنهاد برای افزایش تسهیلات خرید مسکن به بانک مرکزی ارائه شده است.

رئیس طرح و برنامه بانک مسکن در این باره به تسنیم گفته بود: با توجه به این که میزان پوشش وام کنونی مسکن در مقایسه با قیمت مسکن کاهش چشمگیری داشته است، بنابراین پیشنهاداتی برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن به بانک مرکزی ارائه شده است.

نادر قاسمی با بیان این که در برهه ای از زمان تسهیلات مسکن ۶۰ تا ۸۰درصد نیاز مشتری را برای خرید مسکن برآورده می کرد، تصریح کرد: «با افزایش تورم و بالا رفتن قیمت مسکن وام ۲۰ میلیونی پوشش سابق را ندارد و حدود ۲۰ درصد قیمت واحد مسکونی را پوشش می دهد. هدف ما این است که متناسب با افزایش قیمت مسکن سقف تسهیلات افزایش یابد. در حال حاضر بانک تسهیلات حدود ۵۰ میلیونی در نظر دارد که البته پرداخت این میزان وام خرید بستگی به نظر بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار دارد. »

قاسمی با تاکید بر این که در قالب طرح افزایش تسهیلات خرید مسکن پیشنهاداتی گنجانده شده است، یادآور شد: فکر می کنم نظر دولت در این مسئله نیز تامین خواهد شد.

انحصار بانک مسکن را می شکنیم

با وجود این که رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن فکر می کند به واسطه گنجاندن چند پیشنهاد به طرح افزایش تسهیلات خرید مسکن نظر دولت تامین خواهد شد، اما عباس آخوندی به عنوان یکی از وزرای اقتصادی روحانی اعتقادی به پرداخت تسهیلات خرید مسکن به صورتی که مد نظر مدیران بانک مسکن است، ندارد. وی اخیرا با تاکید بر این که باید انحصار بانک مسکن در پرداخت تسهیلات شکسته شود بر ایجاد صندوق های پس انداز مسکن در همه بانک های دولتی، نیمه دولتی و خصوصی تاکید دارد.

آخوندی در نشست مدیران نهادهای مالی کشور با موضوع تامین مالی پروژه های حمل و نقل و مسکن در این رابطه گفت: به طور مشخص در سال های اخیر فقط بانک مسکن ماموریت تشکیل سرمایه در حوزه مسکن را برعهده داشته است. در دوره قبل وزارت هم (۷۲ تا ۷۶) هرچه فکر کردم دلیل محکمی برای این انحصار پیدا نکردم. بنابراین ما مدافع این هستیم که صندوق های پس انداز در سایر بانک ها باید راه اندازی شود تا به این وسیله امکان ایجاد بازار رقابتی فراهم شود. مسئولان بانک مرکزی می گویند منابع مالی بانک ها در وضعیت مناسبی به سر نمی برد و وضعیت اکثر بانک ها قرمز است بنابراین باید خودمان فکری برای تامین منابع صندوق های پس انداز بکنیم.

دود از کله ام بلند شد

در حالی مسئولان کنونی بانک مسکن به دنبال افزایش تسهیلات خرید مسکن در راستای تدوام انحصار خود در این حوزه هستند که خریداران رضایتی از مبلغ و نحوه محاسبه سود آن ندارند.

موحد یکی از همین افرادی است که سال گذشته اقدام به استفاده از تسهیلات مسکن برای خرید خانه کرده است. وی در این رابطه به تسنیم گفت: اواخر سال گذشته پس از ۱۰ سال پس انداز وارد بازار مسکن برای خرید شدم، با آن که می دانستم زمان مناسبی برای خرید نیست اما از ترس افزایش مجدد در یکی از شهر های حومه تهران واحدی را خریداری کردم.

وی ادامه داد: این واحد مسکونی ۲۰ میلیون تومان تسهیلات داشت که حدود ۱۳ درصد از قیمت خانه را پوشش داد. اما موضوع جالب رقم بازپرداخت این تسهیلات بود، وقتی رقم اقساط را محاسبه کردم دود از کله ام بلند شد، چراکه باید حدود ۴۱ میلیون تومان را در ۱۲ سال به بانک برمی گرداندم. یعنی سود ۲۱ میلیون تومانی برای وام ۲۰ میلیونی.

وی در پاسخ به این پرسش که پرداخت تسهیلات خرید را با این شیوه مناسب می دانید، گفت: با توجه به تجربه ای که در بازار مسکن دارم، به نظرم وام خرید مسکن نباید اصلا پرداخت شود چراکه علاوه بر این که تاثیری در قیمت مسکن ندارد بلکه فقط باعث بر هم خوردن آرامش نسبی بازار می شود.

دست رد بانک مرکزی

بر اساس این گزارش سقف تسهیلات خرید مسکن در سال ۷۳ مبلغ ۲.۵ میلیون تومان بود، این تسهیلات در سال ۷۵ با یک میلیون تومان افزایش به ۳.۵ میلیون تومان رسید. در سال ۷۷ سقف تسهیلات خرید مسکن دو برابر شد یعنی به ۷ میلیون تومان افزایش یافت. به گواه مشاوران املاک در این سال تسهیلات فوق حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد از قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می داد. با توجه به وضعیت آرام بازار مسکن و نبود تقاضاهای سرمایه ای چندانی در این بخش، میزان تسهیلات مسکن تا سال ۸۳ بدون تغییر ماند. تا این که در این سال تسهیلات خرید مسکن با افزایش ۱۱ میلیون تومانی به ۱۸ میلیون تومان افزایش یافت و سرانجام در سال ۹۰ سقف تسهیلات خرید به ۲۰ میلیون تومان افزایش یافت. با توجه به جهش قیمت مسکن در اواخر سال گذشته، تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی مسکن قدرت خریدی معادل ۴ تا ۶ متر را به خریدار می دهد.

به فرض این که وام خرید مسکن بر اساس گفته های رئیس اداره کل طرح و برنامه بانک مسکن به ۵۰ میلیون تومان افزایش یابد، این رقم در خوشبینانه ترین حالت ممکن ۲۵ تا ۳۵ درصد از قیمت یک واحد مسکونی را پوشش خواهد داد. حال این که تبعات منفی این اقدام بازار مسکن برای متقاضیان خرید ملک بسیار زیان بارتر خواهد بود.

این گونه به نظر می رسد که مدیران بانک مسکن خواسته یا ناخواسته به دنبال زنده کردن خاطرات سال ۸۵ در بازار مسکن هستند. سالی که قیمت مسکن به دلیل سیاست انبساطی دولت در پرداخت تسهیلات رکود تاریخی را در افزایش قیمت به ثبت رساند. البته با توجه به موضعگیری برخی وزرای اقتصادی دولت روحانی این امیدواری هست که بانک مرکزی دست رد به سینه بانک مسکن بزند و در شرایط کنونی به فکر ایجاد صندوق های پس انداز مسکن است. صندوق هایی هم که البته در اثرگذاری آنها بر بازار مسکن نیز تردیدهای جدی وجود دارد.