کد خبر: 42094

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه سیاست ارزی کشور در گرو نهایی شدن سیاست خارجی است، گفت: دلیل اصلی کاهش قیمت دلار روانه شدن ارزهای خانگی به صورت محدود در بازار بود.

به گزارش افکارنیوز ، احمد حاتمی یزد با اشاره به دلایل کاهش قیمت ارز در بازار، گفت: در شرایطی که مردم از نحوه مذاکرات خشنود شده اند، عده ای ارزهای خود را با پیش بینی کاهش ارزش آن، روانه بازار کردند.

وی ادامه داد: انتظار رفع محدودیت ها درباره نقل و انتقالات و افت ارزش دلار باعث شد، تا عده ای دلارهای خود را روانه بازار کنند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با تاکید بر اینکه کاهش ارزش دلار با کل اقتصاد کشور هم خوانی ندارد گفت: پیش از این مردم به دلیل کاهش ارزش ریال برای حفظ ارزش پول خود به سمت خرید ارز های خارجی رفته اند.

وی ادامه داد: اکنون که شرایط تغییر کرده است برخی مردم با خشنودی نسبت به آینده، رفتار متفاوتی در بازار از خود نشان می دهند.

مدیرعامل اسبق بانک صادرات با تاکید بر اینکه بسیاری از ارزهای ایرانی در چین، هند و دیگر کشورها به دلیل محدودیت ها بلوکه شده است، گفت: تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، ارز در ایران قیمت منطقی نخواهد داشت.

حاتمی یزد در پاسخ به این سؤال که آیا اظهارات سیف درباره مسائل ارزی مبنی بر کاهش بیشتر قیمت دلار منطقی نیست، صحیح است، یا خیر پاسخ داد: اگر ایشان برمبنای عوامل بنیادی سخن بگوید، صحیح است.

حاتمی یزد خاطر نشان کرد: اگر توافقات سیاسی بین ایران و کشورهای تحریم کننده رفع شود، کل اقتصاد ایران دگرگون خواهد شد و به جرأت می توان گفت به قبل از دولت نهم و دهم ریاست جمهوری بر می گردیم.

وی افزود: اکنون گروه های فشار زیادی در آمریکا شکل گرفته اند که در روند توافق میان ایران و آمریکا تأخیر بیندازند و تا حدی هم موفق بوده اند.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه طرف ایرانی و آمریکایی با احتیاط نسبت به مسائل برخورد می کنند: باید دید مذاکرات میان ظریف و گروه ۵+۱ به چه سمتی پیش خواهد رفت؛ این مذاکرات تا حد زیادی تعیین کننده خواهد بود.

وی با اشاره به سخنان اوباما در مجمع سازمان ملل تأکید کرد: اوباما کاربرد سلح امیز انرژی هسته ای در ایران را حق مسلم ایران دانسته، اما در بحث غنی سازی در خاک ایران سخنی به میان نیاورده است.

حاتمی یزد در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه اکنون باید چه نوع سیاست ارزی در کشور اعمال شود، گفت: تا زمانی که سیاست خارجی و مباحث بین المللی نهایی نشود، نمی توان سیاست ارزی اعمال کرد؛ چرا که بسیاری از مسائل ارزی کشور در گرو رفع محدودیت های بین المللی است.