کد خبر: 46559

در حالی که ریشه گرانی سه محصول پروتئینی گوشت، مرغ و تخم مرغ به بالا رفتن قیمت نهاده مربوط می شود، دولت به جای کنترل، ارز اختصاصی را گران تر کرد که این موجب بالا رفتن بیشتر قیمت این سه محصول پروتئینی می شود.

به گزارش افکارنیوز ، آهنگ افزایش قیمت سه محصول پروتئینی گوشت، مرغ و تخم مرغ در حالی از یک ماه گذشته به دلیل کمبود و بالا رفتن قیمت نهاده در بازار نواخته شده است که دولت می توانست با مدیریت و تامین خوراک دام و طیور، قیمت این اقلام را متعادل کند.

یعنی دولت می توانست با یک تیر سه نشان بزند؛ خوراک دام و طیور را در بازار کنترل کند و در مقابل آن قیمت این سه قلم محصول را کاهش دهد.

بنا به نظر کارشناسان، تنها دلیل افزایش قیمت این سه قلم کالای پروتئینی در شرایطی که همه مولفه های تولید به غیر از قیمت نهاده ثابت است، به عدم تامین خوراک دام و بالا رفتن قیمت آن مربوط می شود.

دولت به جای اینکه بر روی کنترل قیمت نهاده تمرکز کند، اختصاص ارز مرجع ۱۲۲۶ به واردات این گونه کالاها را قطع و به جای آن ارز ۲۴۷۷ تعیین کرد. این روند، قیمت خوراک دام و طیور را در بازار به شدت افزایش داد به طوری که قیمت یک کیلو گرم سویا با حدود ۱۰۰ درصد افزایش از حدود ۱۲۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان و ذرت نیز از ۹۵۰ تومان به ۱۱۵۰ تومان رسید.

قیمت خوراک دام ۷۰ درصد در قیمت تمام شده محصولات پروتئینی نقش دارد و افزایش نهاده ها تولید را برای تولید کنندگان غیر اقتصادی می کند، به همین دلیل تولید کنندگان برای چندمین بار طی یک سال گذشته دوباره درخواست افزایش قیمت کردند.

ستاد تنظیم بازار، هفته گذشته برای تعیین قیمت این گونه محصولات به نتیجه نرسید و این هفته قرار است قیمت تعیین شود، اما آنچه مسلم است، تعیین قیمت از سوی ستاد تنظیم بازار با توجه به پیشینه افزایش قیمت نهاده ها صعودی خواهد بود.

از هم اکنون زمزمه های افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ وجود دارد و در مورد شیر هم وزارت جهاد کشاورزی به دنبال آزادسازی قیمت است.

قیمت مرغ در دو هفته گذشته با ۵۰۰ تومان افزایش در هر کیلو به ۷ هزار تومان رسیده و گزارش میدانی خبرنگار فارس از برخی استان های کشور حاکی است که قیمت به بیش از ۷ هزار تومان و در برخی موارد ۷۴۰۰ تومان هم می رسد.

در این میان برخی کارشناسان هشدار می دهند، در صورت عدم تامین نهاده و روند افزایش قیمت نهاده، نرخ مرغ به ۱۰ هزار تومان هم برسد.

حسن رکنی معاون وزیر جهاد کشاورزی به خبرنگار فارس، گفت: در جلسه ستاد تنظیم بازار این هفته، قیمت مرغ به ۸ هزار تومان نخواهد رسید.

مفهوم آن این است که قیمت مرغ در هر کیلو حداقل یک هزار تومان افزایش می یابد.

روند افزایشی قیمت درباره تخم مرغ نیز وجود دارد، بعد از روند افزایشی قیمت در یک ماه گذشته که هر شانه آن به ۹ هزار تومان رسید، ستاد تنظیم بازار هر کیلو گرم تخم مرغ را ۴۳۰۰ تومان مصوب کرد که این قیمت نسبت به قبل از آن باز از افزایش قابل توجه برخوردار بود.

قیمت گوشت نیز طی دو هفته گذشته روند افزایشی داشته است؛ گوشت گوسفند در هر کیلو نزدیک به ۲ هزار تومان افزایش یافت و دامداران معتقدند در صورت عدم تامین نهاده هایشان قیمت بیشتر می شود.

به هر حال کسب جایگاه بیشترین تورم دنیا با ۴۲.۲ درصد، افزایش حقوق کارمندان و کارگران به کمتر از نصف میزان تورم، قدرت خرید مردم را کاهش داده است و آنها دیگر نمی توانند بیش از این افزایش قیمت ها را تحمل کنند، ضمن اینکه شیر، مرغ و تخم مرغ ساده ترین مواد غذایی است که در صورت بالا رفتن قیمت آن هم برای مردم غیر قابل دسترس خواهد بود.

بنابراین دولت به جای اینکه به دنبال آزادسازی قیمت و رها کردن سیستم کنترلی باشد که تنها در کشورهایی جواب می دهد که بستر اقتصادی مناسب دارند، به فکر سرانه مصرف محصولات ضروری و قدرت خرید مردم باشد.