کد خبر: 46701

صندوق بین المللی پول درباره تولید ناخالص داخلی جهان در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ پیش بینی هایی انجام داده است. اما وضعیت کشورهای مختلف جهان چگونه خواهد بود؟

  بر اساس آخرین تخمین صندوق بین المللی پول" IMF" پیش بینی می شود که اقتصاد جهان در سال جاری با تغییر ۲.۹ درصدی و رشد در تولید ناخالص داخلی مواجه باشد.
همچنین این صندوق در سال ۲۰۱۴ نیز تغییرات مثبت ۳.۶ درصدی برای جهان تخمین زده است.

رشد اقتصادی پیش بینی شده جهان در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بر اساس گزارش جدید، نسبت به تخمین های انجام شده در جولای با ۰.۳ و ۰.۲ کاهش همراه بوده است که این امر به دلیل چشم انداز ضعیف بازارهای درحال ظهور می باشد که به تازگی به موتور اصلی رشد جهان تبدیل شده اند.

چین رکورددار حرکت خلاف پیش بینی ها بوده است و این عدم هماهنگی علی الخصوص در صادرکنندگان کالا این کشور به چشم می خورد.

براساس پیش بینی های انجام شده آمریکا در سال آینده با رشد ۲.۶ درصدی همراه خواهد بود.
اقتصاد این کشور از طریق افزایش ثروت خانوارها، افزایش قیمت مسکن و کاهش شرایط وام بانکی تقویت خواهد شد.

همچنین پیش بینی ها نشان دهنده افزایش ۱ درصدی تولید ناخالص داخلی ژاپن از طریق سیاست های محرک نخست وزیر ژاپن، شینزو آبه، مشاهده شود در حالی که براساس گزارشات رشد دستمزه با کندی ادامه خواهد داشت.

همچنین صندوق بین المللی پول از برخی اتفاقات ناخوشایند برای برخی از بزرگترین اقتصادهای جهان خبر داده است که از جمله آن ها می توان به بن بست خطرناک مالی دولت آمریکا، بهسازی های ناقص در ژاپن و وقوع رکود و بیکاری در سراسر منطقه یورو اشاره کرد.

پیشنهاد صندوق بین المللی پول نیز برای بازارهای نوظهور که بی ثباتی در جریان سرمایه و از بین رفتن ارزش دارایی ها در آن ها مشاهده می شود، مبارزه برای تحمل طوفان اقتصادی آینده آن هاست.

براساس بررسی نمودار ارائه شده و اطلاعات صندوق بین المللی پول تغییرات تولید ناخالص داخلی پیش بینی شده برای سال ۲۰۱۳ برخی از کشورها منفی گزارش شده است.
این کشورها شامل فنلاند و کرواسی با ۰.۶- درصد، اسپانیا وهلند با ۱.۳- درصد، پرتغال و ایتالیا با ۱.۸- درصد، اسلوونی با ۲.۶- درصد، یونان با ۴.۲- درصد، چک اسلواکی ۰.۴- درصد بوده است.

در میان کشورهای با تغییرات تولید ناخالص داخلی منفی، ایران وسیع ترین این کشورها می باشد که با تغییرات ۱.۵- درصد گزارش شده است.
پیش بینی می شود که تغییرات تولید ناخالص داخلی ایران تا پایان سال ۲۰۱۴ وضع بهتری به خود بگیرد و کشور با تغییرات ۱.۳ درصد به سمت بهبود گام بردارد.

در میان پیش بینی های سال ۲۰۱۳ کشورهایی نظیر چین، ترکمنستان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، اندونزی، اتیوپی، کنیا، تانزانیا، کنگو، نیجریه، غنا، پرو و غیره نیز دارای تولید ناخالص داخلی بالاتر از ۵ و در وضع بهتری گزارش شده اند.

گزارشات نشان دهنده وضع بهتر تولید ناخالص جهان در سال ۲۰۱۴ می باشد.
پیش بینی می شود که تا پایان سال ۲۰۱۴ هیچ تولید ناخالص داخلی منفی در جهان باقی نماند و کم ترین مقدار گزارش شده در گروه ۰ تا ۲.۵ درصد بیان شده اند.

همچنین پیش بینی ها نشان می دهند که کنگو تا پایان سال ۲۰۱۴ می تواند بیشترین مقدار تغییرات تولید ناخالص داخلی جهان نسبت به سال گذشته را با ۱۰.۵ درصد به نام خود کند.