کد خبر: 46802

نایب رئیس اول مجلس با تاکید بر اینکه تزریق منابع نفتی به اقتصاد کشور از طریق بودجه سالانه موجب افزایش تورم می شود، گفت: مهمترین گام در اصلاح نظام بودجه ریزی، حذف منابع نفتی از اداره کشور است.

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه) در سخنانی در مراسم معارفه فیاض شجاعی دادستان جدید دیوان محاسبات، اظهار داشت: برای نخستین بار یکی از اعضای خانواده مجلس با حدود ۲۰ سال تجربه کاری قابل قبول در دوره های مدیریتی با اعتماد نمایندگان ملت، دکان دادستانی دیوان محاسبات را بر عهده گرفت که این موضوع می تواند نویدبخش دوره موفقی از کارآمدی و کارایی دیوان محاسبات باشد.

وی افزود: یکی از حلقه های کارآمدی و کارایی مدیریت، حلقه محاسبه است، اما بدون تردید این حلقه زمانی کارایی لازم را دارد که حلقه های نخستین، درجای خود قرار گرفته باشند؛ انسان اگر یک پدیده قابل محاسبه است و در دنیا و عقبی، اعمال او مورد محاسبه قرا رمی گیرد، به دلیل آن است که از یک قدرت عقلانی و فکری برای فهم درست مسیر حرکت و از یک اراده لازم و اختیارات کافی برای حرکت در این مسیر برخوردار است.

نایب رئیس اول مجلس در بخش دیگری از سخنانش، خاطرنشان کرد: اگر این دو حلقه شکل نمی گرفت، انسان یک پدیده قابل محاسبه نبود و در این عرصه به هر میزان قدرت اندیشه و فکر، بارور باشد و راه را بهتر بنمایاند و حوزه اختیار گسترده تر، مسئولیت و پاسخگویی نیز بیشتر خواهد بود؛ باید راه را برای یک محاسبه منطقی و قانونمند هموار کنیم.

ابوترابی فرد با بیان اینکه باید سطح کارشناسی و عقبه علمی در تصمیمات نظام ارتقا پیدا کند و هر قدر این عقبه از ظرفیت بالاتری برخوردار شود و اختیارات کافی و لازم برای مدیران اجرایی و مسئولین در راستای تحقق این اهداف، فراهم شود، امکان محاسبه فراهم و روان تر خواهد شد.

ابوترابی فرد با اشاره به موضوع اصلاح نظام بودجه ریزی کشور، تصریح کرد: اصلاح نظام بودجه ریزی در راستای نگاه علمی، کارشناسی و عقلانی، به تصمیمات نظام است، مهمترین گام برای تحول در عرصه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نظام، یک تحول بنیادین و دانش بنیان در نظام بودجه ریزی است و این تحول از هر بعدی، راه را برای ارتقای کارایی نظام و ارتقای کارایی این نهاد افزایش خواهد داد.

این نماینده مجلس در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: امیدوارم روزی منابع بودجه سالانه کشور به طور کامل با منابع حاصل از فروش نفت، قطع رابطه کند و ما اولین گام را برای رسیدن به منابع مشروع و قابل تحقق و راهگشای رشد و توسعه و پیشرفت کشور به خصوص در عرصه های اقتصادی برداریم، تزریق منابع نفتی به اقتصاد کشور از طریق بودجه سالانه یعنی افزایش تورم، رشد نقدینگی، حجیم شدن دولت، کوچک شدن عرصه فعالیت بخش غیردولتی و ده ها بیماری مزمن و غیرقابل علاج.

ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه اگر اراده در اصلاح منابع بودجه تعلق گیرد، بدون تردید راه برای کوچک شدن حجم دولت فراهم می شود، یادآور شد: به هر میزان که حجم دولت کوچک شود، یک گام بلند برای ارتقای کارایی دیوان محاسبات برداشته می شود، به نظرم اگر در حوزه های گوناگون مسئولیت امروز دولت که حوزه های تصدی گری است، امور به بخش غیردولتی و خصوصی سپرده می شد، بهتر بود.

نایب رئیس اول مجلس بر همین اساس یادآور شد: یکی از مهمترین گام ها در اصلاح نظام بودجه ریزی کشور، حذف منابع نفتی از اداره کشور است چه در بودجه های جاری و چه در بودجه های عمرانی.

وی در پایان با تاکید بر اینکه شاید بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار از منابع نفتی همین امروز که در اوج تحریم ها قرار داریم، در کشور هزینه می شود، گفت: در اصلاح نظام بودجه ریزی اگر تکالیف و اهدافی را برای دستگاه های اجرایی تعریف کنیم و منابعی را در اختیار آنان برای تحقق این اهداف قرار دهیم، می توانیم به اهداف مان برسیم، باید به سمت اصلاح ساختار درآمدهای مشروع کشور پیش رویم و هزینه ها نیز باید مدیریت شوند و امیدوارم در این راستا قدم های استواری برداشته شود و لازم است بگویم اقدامات پیشگیرانه دیوان محاسبات باید به نحوی قانونمند باشد که هیچگونه برداشت و تحلیل فرد در آن جایگاهی نداشته باشد.