کد خبر: 46889

یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت که دولت به جای اینکه مکررا از کسری منابع هدفمندی یارانه ها سخن بگوید بهتر است هر چه سریعتر راهکاری برای افزایش منابع از طریق افزایش قیمت حامل های انرژی یا کاهش مصارف از طریق حذف یارانه ی دهک های بالا پیش بینی کند.

به گزارش افکارنیوز ، علی محمد احمدی اظهار کرد: آنچه در قانون پیش بینی شده باید برای همه و به ویژه مجریان فصل الخطاب قرار گیرد. درست است که دولت می گوید در مورد منابع هدفمندی با مشکلاتی مواجه است اما به هر حال در بودجه تامین منابع از طریق افزایش ۳۸ درصدی قیمت حامل های انرژی پیش بینی شده است. اگر هم دولت می گوید این افزایش قیمت حامل ها آثار تورمی دارند واحتمال دارد به خانوارها فشار بیاید باید راهکاری برای مدیریت هزینه پیدا کند و مخارج دولت را کاهش دهد.

وی با اشاره به تاخیر دولت در پرداخت یارانه ی نقدی مهر ماه افزود: دولت در واقع برای جبران کسری هدفمندی یارانه ها دو راه دارد. یکی اینکه منابع را افزایش دهد و دیگر این که مصارف را کاهش دهد و اتخاذ هر کدام از این راهکارها به سیاست دولت بر می گردد اما مهم این است که با این صحبت ها مشکلات دیگری را به مردم تحمیل نکنیم زیرا بسیاری از خانواده به ویژه آنهایی که عمدتا منبع درآمدی ندارند بر اساس الگوی مصرفشان روی مبلغ یارانه برنامه ریزی کردند.

نماینده ی مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: هر چند تحولات تورمی، ارزش نهایی مبلغ یارانه ها را کاهش داده اما واقعیت این است که مردم هم انتظار دارند شرایط با ثبات وجود داشته باشد و دولت مدام دغدغه ی خود را در این رابطه که منابع تامین شده یا نشده در رسانه ها طرح نکند. از دولت انتظار می رفت در سطوح کارشناسی با مجلس در این رابطه تشکل جلسه بدهد و راهکارهایی بیابد.

احمدی با اشاره به ارائه اصلاحیه بودجه ۹۲ از سوی دولت به مجلس خاطر نشان کرد: نظر مجلس این است که در مورد هدفمندی یارانه ها اصلاح دو طرفه باشد یعنی هم منابع و هم مصارف اصلاح شوند. البته دولت هم دیدگاههایی در این رابطه دارد که این موضوع در هفته ی آینده در کمیسیون برنامه و بودجه مورد بررسی قرار گیرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح مسائلی در حوزه ی اقتصاد از سوی مسئولان مختلف دولت، برای ثبات اقتصاد چندان خوب نیست و وضع موجود را دچار اختلال می کند. این دولت است که باید در حوزه ی اجرا فکری کند و با توجه به مشخص بودن مسیر هر چه سریعتر راهکاری را پیدا کند.

وی یاد آور شد: طرح مسائلی در مورد کسری منابع هدفمندی در شرایطی که دولت باید اقدام به امید بخشی کند، نه تنها کمکی به فضای کلان اقتصادی کشور نمی کند بلکه نگرانی ها را در مردم بیشتر می کند و حتی در جامعه انتظارات تورمی ایجاد می کند.