کد خبر: 4710

همزمان با به پایان رسیدن تعطیلات نوروزی و آغاز به کار جدی ادارات، مدارس و دانشگاه ها مصرف برق ایران پیک شب گذشته شنبه ۱۷ فروردین ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از یکهزار و ۶۰۰ مگاوات افزایش یافت.

  ظرفیت نصب شده تولید برق ایران تا پایان سال ۱۳۹۱ به مرز ۶۹ هزار مگاوات افزایش یافته است و پیش بینی می شود تا پیش از تابستان سالجاری و با ورود واحدهای جدید نیروگاهی ظرفیت تولید این انرژی پاک از مرز ۷۰ هزار مگاوات عبور کند.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید برق ایران که در جز سه کشور پیشتاز در یک دهه گذشته تاکنون بوده است متوسط مصرف برق و انرژی الکتریکی کشور هم با افزایش قابل توجه ای همراه بوده است.

بر این اساس با وجود افزایش قیمت برق پس از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها و کاهش مصرف این انرژی پاک، اما به تدریج تقاضا برای مصرف این حامل انرِژی با روند پر شتابی در حال افزایش است.

آمارهای منتشر شده از سوی توانیر نشان می دهد که مصرف برق در پیک شب گذشته ۱۷ فروردین ماه ۲۸ هزار و ۷۴۸ مگاوات بوده که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش یکهزار و ۶۰۸ مگاوات حکایت دارد.

همچنین روز گذشته همچنین مجموع مبادلات برق کشور یکهزار و ۸۳۶ مگاوات بود که از این میان یکهزار و ۴۰۰ مگاوات برق به کشورهای مختلف همسایه صادر و ۴۳۶ مگاوات برق وارد کشور شده است.

براساس این آمار روز گذشته همچنین مجموع ذخیره برق نیروگاه های کشور نیز ۹ هزار و ۷۷۳ مگاوات به ثبت رسید. براساس استانداردهای جهانی، میزان ذخیره برق کشورها ۲۰ درصد تعیین شده است. ذخیره برق در اصطلاح به ظرفیت آماده نیروگاهی گفته می شود که در هنگام لزوم می تواند وارد شبکه سراسری شده و به تولید برق بپردازد.