کد خبر: 4725

بیست ویکمین نشست هیات نمایندگان اتاق ایران در حالی آغاز شد که محمد نهاوندیان رییس اتاق بازرگانی ایران در مورد شعار حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی مطالبی را عنوان کرد. هم چنین در این نشست رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی ضمن مطرح کردن این موضوع که تکلیف بودجه سال ۹۲ تا ابتدای اردیبهشت ماه در مجلس شورای اسلامی روشن می شود به ارائه ی گزارشی از روند بودجه در مجلس پرداخت.

  در ابتدای نشست امروز محمد نهاوندیان با بیان این که سال ۹۱ برای بخش خصوصی ایران چالش های زیادی را به همراه داشت، گفت: بخش خصوصی در این سال پر از دشواری با چالش های زیادی در حوزه اقتصاد روبه رو شد که البته توانست آنها را پشت سر بگذارد.

وی ادامه داد: این چالش ها در حوزه آثار تحریم ها چشم گیر بود که بخش خصوصی توانست اقدام به کاهش آثار تحریم ها کند.

رییس اتاق ایران با تاکید بر این که تلاش برای تعامل با سه قوه و انجام وظیفه مشاوره از سوی بخش خصوصی در راستای سیاست های اقتصادی کشور همراه بود، خاطر نشان کرد: در سال قبل آمار تورم بالای۴۰ درصد نقطه به نقطه رقم جدیدی بود که اقتصاد ما آن را تجربه کرد و آثار آن با آنچه که در سیاست ها بود فاصله ی قابل توجهی را ایجاد کرد. از این رو شایسته است در سال حماسه اقتصادی و حماسه سیاسی برای حماسه آفرینی با درایت وارد شویم.

به گفته وی در اقتصاد باید با شور و شوق برخورد کرد و شور و شوق از ارزش ها بر می آید. اگر کسی برای عدالت، احسان، عزت و سربلندی یک کشور کار اقتصادی انجام دهد حماسه معنی پیدا می کند. در اقتصاد اگر بخواهیم حماسه رخ دهد باید به مردم اجازه مشارکت داد. همان طور که در تحلیل حماسه سیاسی اولین چیزی که به ذهن می رسد مشارکت مردم در انتخابات است.

او با بیان این که هر کسی که بتواند اشتغال موجود را حفظ کرده و بر آن بیفزاید حماسه آفرین است، اظهار کرد: دولت باید بستر حماسه آفرینی را فراهم کند.

وی در تشریح معنای حماسه اقتصادی بیان کرد: نوآوری در تولید، بالابردن کیفیت و سرمایه گذاری های جدید و جذب سرمایه، حماسه اقتصادی است زیرا همه به عزت و سربلندی کشور کمک می کنند.

نهاوندیان درباره ی انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: باید در انتخاب رییس جمهور آینده دقت کرد که آیا دولت آینده قرار است میزان اثر سیاست بر اقتصاد را بیشتر کند یا کمتر. آیا دولت آینده می خواهد که تلاطم های اقتصادی را سروسامان دهد و اقتصاد ما مبتنی بر بازار باشد یا خیر.

وی ادامه داد: کارشناسان و فعالان اقتصادی نقش بزرگی در انتخاب آگاهانه مردم دارند تا از اقتصاد ما پیام عزت و استقلال شنیده شود.

رییس اتاق ایران با تاکید بر این که باید نقد و ارزیابی سیاست های اقتصادی در سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی در دستور کار قرار گیرد، گفت: مسائل اصلی اقتصاد ما تورم، بیکاری و بررسی علت تضییع منابع است. مردم باید بدانند رییس جمهور آینده چه تحلیلی از سه مولفه فوق دارد. اگر رییس جمهوری بر سرکار آید که تحلیل مشخصی از موارد فوق نداشته باشد مشکلات ما حل نمی شود.

نهاوندیان با بیان این که ۳۴ سال از پیروزی انقلاب گذشته و هنوز گاز در قشم می سوزد، بیان کرد: اتاق به عنوان تشکل اقتصادی هم می تواند طرح سوال کند و هم ارائه راهکار دهد.

رییس اتاق ایران در پایان به هشت مورد مهم که باید در انتخابات ریاست جمهوری آینده مورد توجه قرار گیرد اشاره کرد و گفت: اجتناب از مسابقه و وعده های غیرعملی که باعث دلسردی در مردم و توجیه غیرقانونی بودن آن وعده ها می شود، مطالبه راهکار به جای شعار، تشریح نحوه تعامل رییس جمهور با فعالان اقتصادی، نحوه ی تصمیم گیری اقتصادی در دولت آینده، در دستور کار قرار گرفتن ایجاد شرایط رقابت مساوی با کشور های دیگر در فضای اقتصادی، نوسازی اعتماد در اقتصاد کشور، تدابیر خشکاندن ریشه رانت و جایگزین شدن نگاه جامع گر، ملی بلند مدت و برنامه محور با برنامه های پروژه ای و کوتاه مدت باید در انتخاب رییس جمهور آینده مورد توجه قرار گیرد.

پافشاری دولت برای تک نرخی کردن ارز

رییس کمیسیون تلفیق مجلس نیز در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق ایران به ارائه گزارشی از روند بررسی لایحه بودجه سال ۹۲ در مجلس پرداخت.

به گفته مصباحی مقدم دیر تحویل دادن بودجه به مجلس یک سری محسنات و یکسری ایراداتی داشت.

به گزارش ایسنا، غلامرضا مصباحی مقدم در این جلسه ادامه داد: اینکه فرصت کافی برای بررسی بودجه در سال ۹۱ وجود نداشته از جمله ایراداتی است که می توان به دیر ارائه کردن بودجه به مجلس ارائه کرد.

وی گفت: اقتصاد کشور ما به بودجه عمومی دولت گره خورده است و فعالان اقتصادی منتظر بودجه برای تصمیم گیری های خود هستند و اگر بودجه سه ماه تاخیر داشته باشد مشکلاتی را برای فعالین اقتصادی به وجود می آورد.

مصباحی مقدم با تاکید بر این که دولتمردان اگر در طول سال بدانند که چه منابعی در اختیار دارند، می توانند بهتر تصمیم گیری کرده و لایحه بودجه را در زمان مشخص به مجلس ارائه کنند تصریح کرد: البته تاخیر در ارائه ی بودجه آثار مثبتی دارد مثلا شعار سال بر روی بودجه تاثیر گذار است، حماسه اقتصادی باید خود را در بودجه نشان دهد.

رییس کمیسیون تلفیق مجلس درباره بودجه امسال خاطر نشان کرد: بودجه امسال دولت از نظر آمار و ارقام نسبت به مصوب سال قبل ۳۰ درصد رشد دارد و مصوب سال قبل نیز با عملکرد آن وجود ۴۵ درصد فاصله داشته است.

وی با تاکید بر این که میزان بودجه سال قبل ۱۶۴ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت که از این میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان درآمد اختصاصی دستگاه ها و ۱۴۴ هزار میلیارد تومان آن درآمد های عمومی بوده است که میزان تحقق درآمد های عمومی بودجه در سال قبل کمتر از ۱۰۰هزار میلیارد تومان بوده است.

مصباحی مقدم درباره ی لایحه بودجه امسال افزود: درآمد های اختصاصی دستگاه ها در لایحه ی بودجه امسال ۲۵ هزار میلیارد تومان و درآمد های عمومی نظیر نفت ۱۴۴ هزار میلیارد تومان شده است.

به گفته رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، بودجه امسال استنباطی است البته اعداد و ارقام غیرشفاف نیز در آن مطرح است مثلا در لایحه بودجه ۳۰ میلیارد دلار فاینانس و ۴۵ هزار میلیارد تومان فروش اوراق مشارکت برای جذب نقدینگی پیش بینی شده، لذا اگر این اعداد را به رقم بودجه اضافه کنیم رقم بیش از دو برابر آنچه که مطرح شده می شود.

وی با تاکید بر این که بودجه نباید آرمانی باشد، بلکه باید واقع گرایانه باشد تصریح کرد: واقعیت تحریم خود را تحمیل کرده و در بودجه امسال شاهد کاهش ارتقاء بودجه عمومی به نفت بوده ایم، این درحالی است که در بودجه سال قبل فروش دو هزار و ۷۰۰ بشکه پیش بینی شده که تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه تحقق یافت.

مصباحی مقدم گفت: اتکاء بودجه به نفت یک اقدام مثبت است ولی برای جبران آن ۵۳ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی و گمرکی پیش بینی شده که تحقق آن هم دور از تصور نیست، ولی آنچه که تحقق این درآمد ها را ممکن می سازد داشتن اطلاعات کافی از محیط کسب و کار و واقعی دیدن مالیات ها است.

رییس کمیسیون تلفیق مجلس درباره اصلاح قیمت ارز در بودجه ۹۱ اظهار کرد: قیمت ارز در بودجه ۹۱،۱۲۲۶ بود که این رقم برای سال ۹۲ تغییر می کند، پیشنهاد دولت این بوده که ارز را به نرخ دیگری درآورده و به مابه التفاوت آن را یارانه بدهد، پیشنهاد دوم این است که نرخ ارز را برای کالاهای اساسی تغییر ندهیم.

وی با تاکید بر این که اجمالا در لایحه ی بودجه تک نرخی شدن ارز مطرح است، خاطر نشان کرد: ولی نرخ پیشنهادی دولت هنوز شفاف نشده و به اعتقاد ما عدد آن نزدیک به نرخ ارز در مرکز مبادلات ارزی است.

به گفته رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه ۹۵ دلار است که از نظر ما این رقم منطقی است.

مصباحی مقدم با بیان این که یکی از نکاتی که در مورد لایحه بودجه مدنظر مجلس است کنترل تورم است، تصریح کرد: در بودجه باید مسائل و منابع مالی را به نحوی پیش بینی کنیم که نرخ تورم کاهش یابد.

وی درباره مساله یارانه ها بیان کرد: در لایحه بودجه دولت پیش بینی کرده که ۱۲۰ هزار میلیارد تومان قیمت حامل های انرژی را اصلاح کند و ۹۰ هزار میلیارد تومان از درآمد های خود را به مردم بدهد، در کمیسیون بودجه تا این لحظه موافقتی با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها نشده است ما در شرایطی فاز دوم هدفمندی یارانه ها را اجرایی می کنیم که تورم به یک رقمی نزدیک شده باشد، ثبات اقتصادی ایجاد و در شرایط مردم بهبود ایجاد شود.

رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ولی در مجموع قانون هدفمندی یارانه ها رها نمی شود بلکه ممکن است اجرای آن با تاخیر روبه رو شود.

مصباحی مقدم درباره ی این که پرداخت یارانه های نقدی به مردم استمرار می یابد یا خیر، اظهار کرد: پرداخت یارانه نقدی استمرار می یابد ولی افزون بر این را مجلس به مصلحت نمی داند، هدف مجلس این است که یارانه ها بیشتر به بخش تولید پرداخت شود.

وی درباره ی استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در لایحه بودجه اذعان کرد: پیشنهاد دولت برداشت ۴۵ درصد از منابع این صندوق و تبدیل ارز آن به ریال است که مجلس این موضوع را بسیار خطرناک می داند.

رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی افزود: در کمیسیون بودجه تمامی بند های مربوط به صندوق توسعه ملی برخلاف قانون اساسی، سیاست های مقام معظم رهبری و برنامه پنجم توسعه اعلام شده و آن را از دور خارج کرده ایم و هیچ بحثی در آن نیست.

وی با بیان این که دغدغه داریم که از منابع صندوق به درستی استفاده نشود، بیان کرد: ولی روند اختصاص ۱۰ درصد از منابع آن به بخش کشاورزی و ۱۰ درصد به بخش صنعت هم چنان ادامه دارد.

مصباحی مقدم با بیان این که تصمیم گرفته ایم بند هایی درباره اقتصاد مقاومتی و حماسه اقتصادی در لایحه بودجه داشته باشیم، بیان کرد: ما در زمینه ی کشاورزی بستر های خوبی داریم تا بتوانیم نیاز مندی های بخش کشاورزی را در داخل کشور برطرف کنیم.

رییس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی شده سرمایه گذاری در بانک ها از سوی دولت افزایش یابد تا قدرت وام دهی بانک ها افزوده شود، هم چنین در بخش صنعت، معدن و تجارت از منابع صندوق توسعه ملی ۱۰ درصد به صورت ریالی پرداخت می کنیم ولی باید این نکته را مدنظر قرار داد که در بخش صنعت، معدن و تجارت استفاده از ظرفیت های خالی ضرورت دارد.