کد خبر: 51114

معاون بهره برداری و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت کشور اختلالات تلفن های بین الملل را مشکلی کوتاه مدت و مربوط به ابتدای سال جاری دانست و گفت: در حال حاضر می توان با تمام کشورهای دنیا به سهولت تماس تلفنی برقرار کرد.

به گزارش افکارنیوز ، حسن کریمی اظهار کرد: اکنون برای تامین Voice از ۱۴ مسیر استفاده می شود که در تمام موارد این ارتباط حالت دو جانبه دارد یعنی برخلاف اینترنت که در آن جریان یک طرفه حاکم است ما در Voice هم ارتباط می دهیم و هم ارتباط دریافت می کنیم.

وی در عین حال یادآور شد: در ابتدای سال جاری به دلایل برخی مشکلات در این زمینه ایجاد شد، برای مدت کوتاهی حجم ترافیک ما کاهش پیدا کرد اما این موضوع به چند روز هم نکشید و اکنون می توان از داخل کشور با تمام کشورها به سهولت ارتباط برقرار کرد.

معاون بهره برداری و مدیریت شبکه شرکت ارتباطات زیرساخت همچنین اظهار کرد: در ایام حج نیز از ۴۰ روز مانده به اعزام اولین گروه زیارتی، کمیته ای تحت عنوان حج ۹۲ با حضور نمایندگان اپراتورها، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت تشکیل جلسه داد و مشکلات شرکت های اپراتوری که قرار بود در عربستان به ایران سرویس بدهند را مورد بررسی قرار داد تا بدین ترتیب شرایطی ایجاد شود که امسال در ارتباطات میان ایران و عربستان مشکلی ایجاد نشود.

کریمی در ادامه صحبت های خود در پاسخ به سوالی که درباره پهنای باند اینترنت و تغییر نکردن سرعت اینترنت کاربران با وجود افزایش پهنای باند مطرح شده بود توضیح داد: قطعا هیچ شرکتی نیست که بتواند بگوید شبکه ما هیچ وقت مشکلی ندارد ما نیز در این زمینه چه در داخل و چه در سطح بین المللی با شرکت هایی قرارداد بستیم که در میان هر دو طرف موافقت نامه سطح خدمات (SLA) وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: اما نکته قابل توجهی که در زمینه سرعت اینترنت وجود دارد این است که اگر اکنون سرعت خود را تست کنید در همان شبکه ای که پیش از این استفاده می کردید به طور قطع درخواهید یافت سرعت شما نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است و در برخی از ساعات شبانه روز شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی حتی تا ۸ مگابیت نیز امکان استفاده از پهنای باند را برای کاربران خود فراهم می کنند.

معاون شرکت ارتباطات زیرساخت در پاسخ به این که معمولا اگر هم این اتفاق رخ دهد در ساعات نیمه شب است، توضیح داد: به هر صورت در ساعات کم کاری این شرکت ها پهنای باند خود را تا ۸ مگ فعال می کنند و در ساعت های دیگر شما هم متوجه خواهید شد سرعتی که براساس آن خرید کرده اید را غالبا می توانید دریافت کنید.

کریمی در عین حال یادآور شد: کشور ما در حال حاضر به پهنای باند بیشتری نیاز دارد و همگان باید تلاش کنند که این پهنای باند افزایش پیدا کند.

وی عنوان کرد: براساس برنامه پنجم توسعه لازم است که تا زمان پایان این برنامه پهنای باند ما به ۵۰۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کند که اکنون این رقم حدود ۸۲ گیگابیت است که تا رسیدن به این ظرفیت باید رشدی شش برابری را طی کند.

او ادامه داد: اگر دسترسی به این ظرفیت ها محقق شود قطعا شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی نیز این ظرفیت ها را بر ظرفیت خود خواهند افزود.

کریمی در پایان اظهار کرد: به طور کلی در مجموعه دولت پیش بینی ها بر این است که نیاز به اینترنت در کشور رشد بسیاری پیدا می کند به همین دلیل همگان در تلاش هستند که این نیاز به حق مردم برآورد شود.