کد خبر: 54895

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: نرخ سود جدیدی که برای اوراق مشارکت تعیین می شود قطعا ۲۰ درصد نخواهد بود.

به گزارش افکارنیوز ، اکبر کمیجانی در مورد مصوبه شورای پول و اعتبار برای اوراق مشارکت، اظهارداشت: با این مصوبه، بانک مرکزی نیازی به اخذ مجدد مجوز از شورا برای نرخ سود اوراق و سازوکار انتشار و فروش آن ندارد.

وی افزود: سازوکار اوراق مشارکت به زودی نهایی می شود و بانک مرکزی راسا آن را ابلاغ می کند.

معاون اقتصادی بانک مرکزی در پاسخ به خبرنگار فارس که گفت آیا نرخ سود اوراق تغییر می کند، تصریح کرد: نرخ سودی که برای اوراق مشارکت تعیین می شود قطعا ۲۰ درصد نخواهد بود.

نرخ سود اوراق مشارکت در سررسیدهای مختلف هم اکنون ۲۰ درصد است، بنابراین به احتمال بسیار زیاد بانک مرکزی نرخ سود را حداقل برای برخی اوراق بیش از ۲۰ درصد تعیین خواهد کرد.

این اظهارات باید در کنار صحبت رئیس کل بانک مرکزی قرار داد که در حاشیه جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، گفت: هم اکنون نرخ سود سرمایه گذاری بلند مدت بانک ها بیش از ۲۰ درصد است و وقتی اوراق مشارکت منتشر می شود جذابیتی ندارد، هدف ما از این اقدام ایجاد جذابیت و تعادل در نرخ ها است و به همین دلیل این مسئله در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار گرفت.

شورای پول و اعتبار در مصوبه اخیر خود به تثبیت نرخ سودهای کنونی سپرده های بانکی رای داد و در عین حال اختیار تغییر سازو کار و نرخ سود اوراق مشارکت را به بانک مرکزی سپرد.