کد خبر: 57960

دلار امریکا از سال ۲۰۰۶ در مقایسه با" یوان" چین، یک چهارم تا یک سوم کاهش ارزش داشته است.

به گزارش افکارنیوز ، " پل کریگ رابرتس" ، اقتصاددان آمریکایی گفت: چین در نظر دارد ارزش دلار از این هم کم تر شود و به واسطه قیمت گذاری آینده نفت در بورس معاملات شانگهای به واحد یوآن، قیمت" پترو دلار" (دلار نفتی) را تضعیف کند و کاهش دهد.

وی با اشاره به کم رنگ شدن حضور دلار برای مهار عدم موازنه تجاری در جهان گفت: نقش دلار به عنوان یک ارز پشتیبان، رو به افول است و این یعنی دوران امپریالیستی واشنگتن به آخر رسیده است.

این ضربه به دلار به این معنا است که چنان چه می بینیم پاییز اقتصاد امریکا فرا رسیده و دیگر رمقی برای آن باقی نمانده است.

این اقتصاددان امریکایی در ادامه افزود: با وجود بازارهای سهام و اوراق قرضه ای که تنها به واسطه پول های کلان و تاریخی بانک فدرال است که بدون هیچ پشتوانه ای چاپ و به گونه ای بی سابقه روانه بازار می شوند، باید گفت که اقتصاد امریکا در حال حاضر نیز با قتلگاه خود فاصله چندانی ندارد.

کریگ رابرتس افزود: تنها راه دستیابی به نرخ های بهره واقعی منفی، حذف پول نقد و روی آوردن به پول دیجیتالی است که فقط می توان در بانک ها از آن نگاهداری و مردم را برای ذخیره کردن آن، در جایی غیر از بانک جریمه کرد.

این اقتصاددان امریکایی در پایان گفت: با گرفتار آمدن دلار در امواج متلاطم مرگ، بانک بی نظم و نابسامان فدرال رزرو و جانیان وال استریت، با افزایش پیش فروش سهامِ (نداشته ی) طلا در بازار اوراق قرضه، باقیمانده طلاهای غرب را نیز به آسیا منتقل می کنند.