کد خبر: 59469

در هفته ای که گذشت برگزاری نمایشگاه راه و شهرسازی و جای خالی پاسخگویی به متقاضیان مسکن مهر در این نمایشگاه، تکذیب خبر افزایش سقف وام مسکن مهر از سوی وزیر، اخراج ۳ پیمانکار مسکن ویژه، آزاد بودن خرید و فروش این واحدها از سال آینده و جزئیات مسکن مشارکتی را می توان مهمترین تحولات بخش مسکن دانست.

به گزارش افکارنیوز ، اگرچه در هفته ای که گذشت تحولات بخش مسکن تحت تاثیر برگزاری نمایشگاه راه و شهرسازی قرار گرفته بود اما همین نمایشگاه نیز نکات جالبی داشت که اولین نکته آن علاوه بر افتتاح آن بدون حضور آخوندی، جای خالی پاسخگویی به متقاضیان مسکن مهر در این نمایشگاه بود.

در این نمایشگاه برخلاف سال گذشته شرکت عمران شهرهای جدید که خود دارای ۱۸ شرکت زیر مجموعه است حضور نداشت و گفته می شود که حتی برخی شرکت ها مثل شرکت عمران پردیس و پرند تا حدود ۲ هفته قبل قرار بود در این نمایشگاه حضور پیدا کنند اما به یک باره دستوری که از شرکت عمران شهرهای جدید ابلاغ شد شرکت های مزبور از حضور در نمایشگاه امتناع کردند.

عدم حضور و نداشتن غرفه از سوی سازمان ملی زمین و ساختمان و شرکت های عمران پردیس و پرند شاید خیلی مهم نباشد اما به هرحال نبودن این شرکت ها باعث شده بود تا بسیاری از متقاضیان مسکن مهر که منتظر دریافت کسب اطلاعات مسکن خود هستند، نتوانند در خصوص مسکن مهر اطلاعات جدیدی کسب کنند.

*طرح جامع مسکن بازنگری می شود

یکی از موضوعاتی که وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد ارزیابی مجدد طرح جامع مسکن بود.

وی گفت: طرح جامع مسکن در سال ۸۵ تهیه شده است، بنابراین درخواست کرده ام که طرح جامع مسکن به روز شود.

*اطلاعی از افزایش سقف وام مسکن مهر ندارم

آخوندی خبر معاونان خود در خصوص افزایش سقف وام مسکن مهر را نیز تکذیب کرد و با بیان اینکه از افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر خبر ندارم، گفت: از من هیچ چیزی راجع به وام مسکن نپرسید و منتشر نکنید، بلکه این موارد را از رئیس کل بانک مرکزی که مرجع آن است، بپرسید.

آخوندی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه رئیس سازمان ملی زمین و مسکن و قائم مقام وزیر در امور مسکن مهر اعلام کرده که سقف تسهیلات مهر افزایش می یابد، آیا پیش بینی کرده اید که منبع مالی این افزایش سقف تسهیلات از کجا است، آیا قرار است از بانک مرکزی استقراض کنید، گفت: اینکه معاون من گفته است، سقف تسهیلات مسکن مهر افزایش می یابد، بنده بی خبرم.

وی افزود: من چنین خبری را نشنیدم، اصلاً موضوع جلسه با بانک مرکزی این نبوده است، چنین چیزی نیست و بنده بی خبر هستم.

آخوندی گفت: این موارد را چرا از من می پرسید، این موارد را از رئیس کل بانک مرکزی که مرجع آن است بپرسید.

وی افزود: ممکن است معاون بنده درخواست کننده افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر باشد، ولی تصمیم گیرنده رئیس بانک مرکزی است، بنابراین از من هیچ چیزی راجع به بانک مسکن نپرسید و منتشر نکنید، چرا که من مسئول وام مسکن نیستم.

رئیس سازمان ملی زمین و مسکن از پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن مهر خبر داده و گفته بود که قرار بود جلسه ای میان وزیر راه و شهرسازی و مسئولان ارشد بانک مرکزی درباره برآورد واحدهای مسکونی مهر باقی مانده و افزایش سقف وام مسکن مهر برگزار شود.

پژمان افزود: اما اگر سفر رئیس جمهور و وزیر راه و شهرسازی به مناطق زلزله زده بوشهر صورت نمی گرفت، قرار بود بعدازظهر همان روز نشستی با مسئولان ارشد بانک مرکزی در خصوص افزایش سقف وام مسکن مهر برگزار شود.

*مخالف قیمت گذاری در مسکن هستم

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اساسا مخالف مداخله دولت بر قیمت گذاری مسکن هستم، گفت: عرضه مسکن در حال حاضر بسیار خوب است، لذا نیازی به دخالت دولت در بازار نیست و وقتی عرضه در بازار زیاد است، دلیلی بر افزایش قیمت وجود ندارد.

آخوندی در حاشیه مراسم اختتامیه نمایشگاه راه و شهرسازی در پاسخ به خبرنگار فارس مبنی بر این که دو ماه پیش در حاشیه هیئت دولت از شما سؤالی پرسیده شده بود، که نظرتان در خصوص قیمت مسکن چیست، گفته بودید، هنوز قیمت مسکن را بررسی نکرده ام. آیا در این سه ماه گذشته قیمت مسکن را بررسی کردید، افزود: نظر من همواره روشن است و نظر من اقتصاد آزاد است.

وی ادامه داد: لذا اساسا مداخله در قیمت گذاری مسکن از سوی دولت مخالف هستند، نه در مسکن بلکه در هر چیزی مخالت دولت هستم.

آخوندی گفت: فکر می کنم که باید با عرضه فراوان قیمت مسکن به نقطه تعادلی برسد.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: من همچنان نظر قبلی را دارم و فکر می کنم که در حوزه مسکن عرضه بسیار خوبی وجود دارد، لذا به هیچ وجه دخالتی از سوی دولت وجود ندارد.

آخوندی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه آیا معتقد هستید که مردم باز هم برای کاهش بیشتر قیمت مسکن منتظر بمانند، گفت: من نمی توانم در این خصوص نظری بدهم، اما همیشه گفته ام که با قیمت دستوری مخالف هستم.

*۲۰ درصد از پروژه های نیمه تمام مسکن مهر مشکل دارند

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه از ۸۰۰ هزار واحد نیمه تمام مسکن مهر ۲۰ درصد مشکلاتی دارند گفت: تا پایان سال ۲۰۰ هزار واحد در ۱۹ استان کشور افتتاح می شود.

مهرآبادی در نشست خبری در چهارمین نمایشگاه راه و شهرسازی اظهار داشت: موضوع مسکن مهر از سال ۸۶ آغاز شد؛ آن زمان تعداد خانوار موجود بر اساس سرشماری ۱۷.۵ میلیون بود و موجودی مسکن ۱۶ میلیون واحد بود که ۱.۵ میلیون واحد کم داشتیم.

وی توضیح داد: از ۲ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی مهر، ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار واحد پی سازی آن به اتمام رسیده، یک میلیون ۸۶۵ هزار واحد سفت کاری آن تمام شده و یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد ساخت آن به اتمام رسیده است که یک میلیون و ۳۰ هزار واحد آن افتتاح شده است.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: تا پایان سال جاری ۲ هزار واحد آماده افتتاح است که در ۱۹ استان کشور تا هفته سوم افتتاح می شود.

*رونمایی از مسکن مشارکتی تا یک ماه آینده

محسن نریمان معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مسکن مشارکتی در شهرهای جدید تا یک ماه آینده رونمایی و با سرمایه گذاران قرارداد امضا می شود، گفت: در این شیوه زمین و سیاست گذاری از سوی دولت و سرمایه گذاری از سوی بخش خصوصی خواهد بود.

وی در خصوص جزئیات مسکن مشارکتی در شهرهای جدید افزود: این طرح به مشارکت بخش خصوصی اشاره دارد که زمین و سیاست گذاری از سوی دولت و سرمایه گذاری از بخش خصوصی خواهد بود.

وی ادامه داد: در این روش منابع مالی و تسهیلات وام هایی (نرخ ۴ درصد) که منجر به افزایش تورم می شود را نخواهیم داشت بنابراین در حوزه دولت تدبیر و امید مسکن تولید می شود.

نریمان خاطر نشان کرد: این طرح مردم محور است و ما سیاست گذاری می کنیم و سرمایه گذاران بخش خصوصی اقدام به ساخت و ساز می کنند.

مدیر عامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: در این طرح می توانیم قرارداد مشارکتی را هم در بخش هایی مثل خدماتی، رستوران، اماکن تفریحی و رفاهی عملیاتی کنیم. بنابراین ما می توانیم با تعامل و توافقنامه ای که با سرمایه گذار امضا می کنیم اجازه استفاده از تسهیلات را بدهیم تا بتواند با بانک ها وارد مذاکره شود و تسهیلات بگیرد.

به گفته وی، البته این وام ها از نوع ۴ درصد نخواهد بود بلکه از نوع وام های متعارفی که بانک مرکزی تعریف کرده است، خواهد بود.

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در پاسخ به این سؤال که از طرح مسکن مشارکتی چه زمان رونمایی می شود و قراردادی امضا می شود، گفت: ماه آینده در این خصوص رونمایی می شود و جزئیات بیشتری در خصوص مسکن مشارکتی اعلام می شود.

*خرید و فروش مسکن ویژه تهران از سال آینده آزاد است

فرببرز واحدی مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران با بیان اینکه خرید و فروش مسکن ویژه تهران از سال آینده میسر خواهد بود، گفت: قرارداد مسکن ویژه تهرانسر به گونه ای بسته شده است که متقاضیان می توانند از سال آینده این واحدها را به غیر منتقل کنند.

وی افزود: یکی از مزایای مسکن ویژه تهران این گونه است که شیوه نامه به گونه ای تنظیم شده است که کسانی ثبت نام کرده اند، از سال آینده می توانند این واحدهای مسکونی را به غیر منتقل کنند.

واحدی با بیان اینکه میزان پرداخت قسط پنجم مسکن ویژه تهران مشخص شده است، گفت: قسط پنجم بالغ بر ۶۱ میلیون تومان است، بنابراین اگر متقاضی نتواند این مبلغ را یکجا پرداخت کند، تسهیلاتی ایجاد کرده ایم که این مبلغ را در دو قسط در زمان تحویل مسکن و قبل از تحویل مسکن آن را پرداخت کنیم.

*اخراج ۳ پیمانکار مسکن ویژه تهران

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران گفت: سه پیمانکار مسکن ویژه تهران (تهرانسر) به دلیل کم کاری از فعالیت در مسکن تهرانسر خلع ید شده و اخراج می شوند.