کد خبر: 6120

با اخذ مصوبه جدید توسط شرکت ملی گاز، کلاف سردرگم پیچیده ترین پروژه اکتشاف نفت ایران رمزگشایی شد و پیش بینی می شود شرکت ساینوپک چین به عنوان پیمانکار به زودی فعالیت های اکتشاف نفت و گاز در کویرهای شمال کشور را از سر بگیرد.

با گذشت هفت سال از امضای قرارداد بلوک اکتشاف و توسعه بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ساینوپک چین، کلاف سردرگم این قرارداد نفتی رمز گشایی شد.

این بلوک اکتشافی که قرارداد آن به ارزش تقریبی ۵۰ میلیون دلار بین ایران و چین امضا شده بود، از سالها قبل به دلیل انجام مطالعات و عملیات اکتشاف نفت در منطقه وسیعی از پارک ملی کویر تا نزدیکی آران و بیدگل متوقف شده بود.

جواد اوجی معاون وزیر نفت که به نمایندگی از وزارت نفت در چهارمین جلسه هیأت دولت در استان سمنان حضور یافته بود، از اخذ مصوبه دولت و سازمان محیط زیست برای ادامه فعالیت کشف نفت و گاز در این بلوک اکتشافی خبر داد.

بر این اساس پس از گذشت هفت سال از امضای این قرارداد بین المللی اکتشاف نفت و گاز ایران، پیش بینی می شود به زودی دور جدید فعالیتهای اکتشافی در کویرهای شمال کشور آغاز شود.

در صورتی که این معضل حل نمی شد، شرکت ملی نفت ایران باید به دلیل عدم اخذ مجوزهای زیست محیطی، هزینه های اکتشاف نفت و گاز را به شرکت چینی ساینوپک پرداخت می کرد.

این در حالی است که مطابق با قرارداد اکتشافی تهران – پکن (خرداد ماه ۱۳۸۵) تمامی هزینه های عملیات اکتشاف در بلوک گرمساز شامل لرزه نگاری، زمین شناسی و حفاری دو حلقه چاه اکتشافی به عهده پیمانکار بود.