کد خبر: 6121

معاون توسعه اشتغال و کار آفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه سند توسعه اشتغال ملی محور اصلی کار استانها برای اهداف اشتغال است افزود: ۸۰ درصد استانها اسناد اشتغالشان در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است.

علی اکبر لبافی  سند اشتغال استانها را به عنوان یک نقشه راه با پیش بینی میان مدت در بحث سرمایه گذاری و اشتغال خواند و بیان کرد: این سند خاص برنامه پنجم نیست ولی اهداف برنامه نیز در آن آمده و به عنوان یک نقشه راه با پیش بینی میان مدت در بحث سرمایه گذاری و اشتغال استان ها است که با توجه به اسناد بالادستی مانند چشم انداز ۲۰ ساله، قانون برنامه پنج ساله پنجم و اسناد مورد اجرا در دستگاه های دولتی و… تدوین و سیاست های سازمان های مختلف هم در این سند دیده شده است.

وی با اشاره به مطالعات انجام شده درباره نظام آموزشی در این سند بیان کرد: برنامه ریزی برای نظام آموزشی نیز در اسناد استانها مورد توجه قرار گرفته است به عبارت دیگر مشخص است در سال های آینده آموزش چه مهارت هایی در راستای ایجاد شغل برای دانشگاه ها ضرورت دارد.

معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه افزود: این معاونت قالب سندتوسعه اشتغال کشور را که به عنوان نقشه راه اشتغال استان ها را که در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده را به استان ها ابلاغ کرده است.

لبافی خاطر نشان کرد: سیاست گذاری های استانها برای اشتغال در هر سال باید بر اساس محورهای اصلی این سند اتخاذ شود، در حال حاضر نیز اسناد اشتغال ۸۰ درصد استانها آماده و در شورای عالی اشتغال به تصویب رسیده است و ۲۰ درصد باقی مانده به زودی تکمیل خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه نرخ بیکاری در پایان برنامه پنجم توسعه در استانها باید به ۷ درصد برسد بیان کرد: بی گمان برنامه ریزی برای توسعه فضای کسب و کار و ایجاد اشتغال، امری مهم و از ضروریات جامعه است؛ به همین منظور باید تعداد افراد آماده اشتغال و اشتغال موجود محاسبه و میزان سرمایه گذاری در بخش های مختلف احصا شود.