کد خبر: 62968

با تمام شدن سال ۲۰۱۳ میلادی و نزدیک شدن به آغاز سال ۲۰۱۴، کارشناسان فناوری ۱۰ پیش بینی بزرگ خود برای فناوری های موبایلی در سال جدید میلادی را اعلام کرده اند.

به گزارش افکارنیوز ، سال ۲۰۱۳ میلادی رو به پایان است و کارشناسان از هم اکنون احتمال می دهند که در سال پیش رو بازار جهانی دستگاه های موبایلی در بخش های مختلف پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته باشد.

با تمام شدن سال ۲۰۱۳ میلادی و نزدیک شدن به آغاز سال ۲۰۱۴، کارشناسان فناوری ۱۰ پیش بینی بزرگ خود برای فناوری های موبایلی در سال جدید میلادی را به قرار زیر اعلام کرده اند:

۱- فروش گوشی های هوشمند و رایانه های لوحی از تعداد رایانه های شخصی فروخته شده بیشتر می شود

این طور که مرکز تحقیقاتی IDC پیش بینی کرده است، دستگا ه های موبایلی همچنان محبوبیت بیشتر خود نسبت به رایانه های شخصی را حفظ می کنند و بر این اساس در سال ۲۰۱۴ میلادی به ازای هر ۲.۵ گوشی هوشمند و رایانه لوحی فروخته شده یک دستگاه رایانه شخصی هم به فروش می رسد. در این سال از فروش جهانی رایانه های شخصی ۶ درصد کاسته می شود.

۲- سیستم های عامل iOS، اندروید و ویندوز فون گسترده تر می شوند

مرکز تحقیقاتی IDC پیش بینی کرده است که در سال جدید میلادی اپل با افزایش قابل ملاحظه فروش دستگاه های موبایلی خود مواجه می شود. در این سال فروشگاه اینترنتی Play Store گوگل رقابت سختی را با فروشگاه App Store اپل آغاز می کند. شرکت مایکروسافت هم گام های مهم در این عرصه برمی دارد و انگیزه تولیدکنندگان موبایل برای افزایش سرمایه گذاری روی ویندوز فون را بین ۵۰ تا ۱۰۰ درصد بیشتر می کند.

۳- مشاهده تصاویر ویدیویی موبایلی افزایش می یابد

در سال ۲۰۱۴ میلادی برای نخستین بار میزان مشاهده تصاویر ویدیویی در دستگاه های موبایلی با رایانه های شخصی برابری می کند. مرکز تحقیقاتی Yankee Group پیش بینی کرده است که این فرآیند باعث می شود دستگاه های موبایلی پیشرفته تر، شبکه های بی سیم پرسرعت تر و طرح های موبایلی ارزان تر ارایه شوند.

۴- سیستم های پرداخت موبایلی گسترش می یابد

در سال ۲۰۱۴ میلادی سیستم های پرداخت مخصوص گوشی های همراه (mPoS) گسترده می شود و امکان پرداخت از این طریق برای عموم کاربران فراهم می شود. مرکز Yankee Group پیش بینی کرده است که این فرآیند باعث می شود شرکت های بیشتری برای عرضه این خدمات اقدام کنند.

۵- خدمات بانکداری موبایلی به صورت گسترده در اختیار مردم قرار می گیرد

در سال جدید میلادی فناوری های پوشیدنی از جمله عینک هوشمند Google Glass به صورت گسترده در اختیار مردم قرار می گیرند و کاربران به کمک همین ابزارها، فعالیت های بانکی خود را انجام می دهند. مرکز ACI Worldwide پیش بینی کرده است که در سال ۲۰۱۴ میلادی روش های گسترده تری برای استفاده از خدمات بانکداری موبایلی به مردم ارایه می شود.

۶- ابزارهای مخصوص تبلت ها نرم افزارهای مخصوص رایانه های شخصی را پشت سر می گذارند

در سال ۲۰۱۴ میلادی نه تنها ابزارهای موبایلی به صورت گسترده توسط کاربران خانگی و سازمان ها به کار گرفته می شوند، بلکه میزان توجه به این ابزارها باعث می شود تا کارایی و محبوبیت آن ها نسبت به ابزارهای مخصوص رایانه های شخصی بیشتر شود. مرکز CA Technologies پیش بینی کرده است که در سال آینده ابزارهای مخصوص رایانه های لوحی در سازمان ها محبوبیت بسیار زیادی پیدا می کنند.

۷- کاربرد پیامک ها در ابزارهای موبایلی بیشتر می شود

" استیو فرنچ" (Steve French) مدیر مرکز OpenMarket که در زمینه خدمات پرداخت ها و پیام های موبایلی فعالیت می کند، بر این باور است که در سال ۲۰۱۴ میلادی میزان استفاده از سرویس پیامک افزایش میابد و به خصوص کاربران خانگی و سازمانی بیش از گذشته از آن استفاده می کنند. پیامک به دلیل ارزانی و آسان بودن در استفاده محبوبیت فراوان دارد.

۸- امنیت خدمات نسل چهارم شبکه های مخابراتی موسوم به ۴G LTE افزایش می یابد

هم اکنون تمام اپراتورهای آمریکا خدمات LTE را در اختیار مشترکان خود می گذارند، اما مرکز Stoke بر این باور است که در سال جدید میلادی امنیت این خدمات افزایش می یابد. پیش بینی شده است که در سال جدید میلادی امنیت به اولویت اصلی در این شبکه های مخابراتی تبدیل شود.

۹- فناوری های پوشیدنی، ابزارهای مخصوص بازی و سیستم های پرداخت موبایلی در سال ۲۰۱۴ ارتقا می یابند

" لیزا فالزون" (Lisa Falzone) موسس و مدیرعامل شرکت Revel Systems که در زمینه ارایه سیستم های mPoS برای تبلت های iPad فعالیت می کند، بر این باور است که خدمات پرداخت های موبایلی در سال آینده به میزان قابل ملاحظه ارتقا می یابند. او همچنین تاکید دارد که ابزارهای مخصوص بازی و فناوری های پوشیدنی هم در این سال پیشرفت های قابل ملاحظه می کنند.

۱۰- وجوه نقد موبایلی و دیجیتالی بسیار مورد توجه قرار می گیرند

شرکت Revel Systems همچنین پیش بینی کرده است که خدمات پولی دیجیتالی از جمله PayPal و Bitcoin در سال ۲۰۱۴ میلادی بسیار مورد توجه قرار می گیرند و نسبت به قبل سازگاری بیشتری با کاربران پیدا می کنند.