کد خبر: 64661

در هفته ای که گذشت، کاهش تورم بخش تولیدکننده، مصوبه شورای پول و اعتبار برای تامین اعتبار پروژه های نفتی و اجرای طرح ایجاد درگاه واحد خریدهای مجازی، مهمترین خبرهای حوزه بانک و بیمه بود.

به گزارش افکارنیوز ، جلسه شورای پول و اعتبار، ایجاد درگاه واحد فروشگاه های مجازی و کاهش تورم بخش تولیدکننده از مهمترین خبرهای هفته گذشته حوزه بانک و بیمه بود.

*کاهش یک درصدی تورم تولیدکننده در آبان/ تورم نقطه به نقطه ۲۸.۲ درصد

شاخص بهای تولیدکننده در ایران آبان ماه ۱۳۹۲ به عدد ۵۰۷.۴ رسید و نسبت به ماه قبل معادل ۲.۱ درصد افزایش یافت که بیشتر از افزایش ۲ درصدی در در مهر ماه بود. این شاخص نسبت به ماه مشابه سال گذشته برابر ۲۸.۲ درصد افزایش داشته است.

شاخص تورم نقطه به نقطه تولید کننده در شهریور ماه امسال ۳۹ درصد بود که در مهر ماه به ۳۰.۹ درصد رسید. در آبان ماه هم این شاخص با ۲.۷ درصد کاهش به ۲۸.۲ درصد رسیده است.

*مجوز شورای پول و اعتبار به بانک ها برای فاینانس خارجی ۴ طرح توسعه نفتی

براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، چهار پروژه بزرگ صنعتی و نفتی کشور از جمله فازهای ۱۷،۱۳و ۱۸ پارس جنوبی، طرح توسعه میدان دارخوین و میدان آذر را از رعایت ضوابط مندرج در آیین نامه تسهیلات و تعهدات کلان مستثنی شدند.

*فقط دو بانک به درگاه واحد شاپرک متصل نشده اند

دبیر کل بانک مرکزی خصوص اجرای طرح ایجاد درگاه واحد shaparak. ir برای فروشگاه های مجازی، گفت: این اقدام برای جلوگیری سوء استفاده های مالی و افزایش امنیت معاملات در فضای مجازی طراحی و از اول دی ماه طرح عملیاتی شده است.

وی افزود: در حال حاضر این طرح تقریبا به طور کامل اجرایی شده و تنها در دو بانک مشکل فنی وجود دارد که در دو هفته آینده این نقیصه هم برطرف خواهد شد.

*برنامه ریزی جدید برای واریز یارانه نقدی

با اشاره به مشکلات به وجود آمده در زمان پرداخت یارانه نقدی برای خودپردازها، اظهارداشت: در آن روز میزان تراکنش های ناموفق افزایش یافت و به مشکلاتی را برای شهروندان به وجود آورد.

وی افزود: به همین دلیل با مسئولان مربوطه در حال برنامه ریزی هستیم تا به نوعی با مدیریت ترافیک در شبکه، یارانه ها در زمانی پرداخت شود که با سایر پرداخت ها همزمان نشود؛ در صدد هستیم در ماه های پایانی سال این مدیریت ترافیک با همکاری سازمان های مرتبط به گونه ای باشد که دیگر این مسائل در حوزه بانکداری الکترونیک به وجود نیاید.