کد خبر: 65284

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه یکی از مشکلات موجود در حوزه مسکن بانک مسکن است، اظهار کرد: بانک مسکن در حال حاضر سه برابر وام دهی خود وام پرداخت کرده است و از نظر استانداردهای حسابداری، بانکی ورشکسته محسوب می شود.

به گزارش افکارنیوز ، عباس آخوندی در نشست ماهانه جامعه اسلامی مهندسین که شنبه شب برگزار شد، با بیان اینکه در حوزه مسکن دو مشکل عمده وجود دارد، اظهار کرد: در حوزه مسکن دو مشکل وجود دارد که یکی از آنها مشکل خاص در مورد بانک مسکن و دیگری مشکل عام برای سایر بانک ها است.

وی با بیان اینکه بانک مسکن به شدت گروگان مسکن مهر است، اظهار کرد: در حال حاضر بانک مسکن سه برابر ظرفیتش وام داده است و از نظر استانداردهای حسابداری این بانک با اینکه ورشکسته محسوب می شود و براساس مقررات هیچ قدرت قدرت وام دهی ندارد.

آخوندی با بیان اینکه سایر بانک ها نیز در مجموع از نظر وام دهی وضعیت خوبی ندارند، گفت: چنانچه بخواهیم از چنین وضعیت رکود و تورمی که در آن قرار داریم خارج شویم، باید دو کار سخت انجام دهیم. یکی اینکه حتما به منابع بانک مرکزی متوسل نشویم و دیگر اینکه بازار مسکن را فعال کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ما با یک داستان دووجهی که این دو وجه با هم در تضاد هستند، مواجه می شویم، تصریح کرد: کلیاتی که مدنظر من قرار دارد این است که در ابتدای کار حساب های بانک مسکن را تمیز کنیم تا این بانک بتواند قدرت وام دهی کسب کند. چنانچه این طرح به نتیجه برسد، ما می توانیم در بخش مسکن یک فضای جدیدی را فراهم کنیم.

وی افزود: اقدام دیگری که ما باید در این راستا انجام دهیم، این است که سهم بانک ها را از نظر تامین مالی مسکن افزایش دهیم تا افراد بتوانند در جهت تامین مسکن خود وام های موثری از بانک دریافت کنند.

آخوندی با بیان اینکه برنامه مسکن دولت ها باید به گونه ای باشد که بر رفتار خانواده ها تاثیرگذار باشد، اظهار کرد: در حوزه مسکن تنها سیاستی موثر است که بتواند رفتار خانواده ها را تغییر دهد. در این راستا ما در حال پیگیری دو اقدام راه اندازی پس انداز – تسهیلات در کشور و همچنین افزایش میزان تسهیلات مسکن هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به حوزه شهرسازی اظهار کرد: در این حوزه آنچه که به صورت اجمالی در نظر دارم این است که به اجرای قانون بازگردیم.

وی با اشاره به حوزه حمل و نقل اظهار کرد: در این حوزه، با توجه به ماده ۲۱۴ قانون برنامه پنجم توسعه و همچنین بند ۱۲۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۲ شرایط خوبی برای بازنگری برای بسیاری از طرح های این بخش وجود دارد.

آخوندی با بیان اینکه در حوزه ساختمان های دولتی یکسری اقداماتی در حال پیگیری است، گفت: در این حوزه ما طرحی داریم که در طی آن گروه سرمایه گذار بیمارستان را احداث و دولت نیز کل خدمات این بیمارستان را به مدت ۳۰ سال خریداری می کند. در حال حاضر در راستای اجرای این طرح که در تمام بیمارستان های کشور در حال عرضه است، این طرح در بیمارستان های تجریش و امام خمینی (ره) تهران و همچنین چندین بیمارستان در شهرستان ها عرضه شده است.

وی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به فعالیت های وزارت راه و شهرسازی در حوزه آزادراه ها اظهار کرد: از دهه ۶۰ به بعد امکان سرمایه گذاری در حوزه آزادراه ها در داخل کشور به وجود آمده است. در سال های ابتدای این طرح، عمدتا بانک ها بودند که وارد سرمایه گذاری در این کار شده اند. در مقاطعی نیز برخی از شرکت های خصوصی به این کار ورود پیدا کردند ولی در مجموع هیچ کدام نتوانستند به طور کامل سرمایه گذاری کنند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اکنون در حوزه آزادراه های کشور دو نگاه جدید وجود دارد، اظهار کرد: اکنون ما به آزادراه ها به عنوان یک راه نگاه نمی کنیم بلکه به عنوان یک کریدور توسعه می نگریم و برگشت سرمایه گذاری در این بخش را نیز در این کریدورها می بینیم.

آخوندی با بیان اینکه بالغ بر ۱۸ پروژه آزادراهی در کشور وجود دارد، گفت: ایده ما این است که نرخ مشارکت در این پروژه ها دیگر به صورت ۵۰ درصد دولتی – ۵۰ خصوصی نباشد، بلکه به گونه ای باشد که سهم دولت از مشارکت در چنین طرح هایی صفر شود و کریدور را به بخش خصوصی واگذار کند.

وی با اشاره به عدم اعتماد بخش خصوصی به دولت، اظهار کرد: با توجه به عدم اعتماد گسترده ای که بخش خصوصی نسبت به دولت دارد، این طرح به زمان بسیار زیادی نیاز دارد.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به طرح های وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل گفت: حمل و نقل ریلی از مواردی است که وزارت راه و شهرسازی به آن توجه زیادی دارد چراکه این کار هم در حوزه ایمنی تاثیرگذار است و هم در حوزه اقتصاد کلان.

آخوندی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل ریلی مشکل عمده ما بحث دسترسی به شبکه است، اظهار کرد: در این حمل و نقل ریلی و در حوزه مسافری ما به دنبال این هستیم که تعدادی بالغ بر ۲۲۰۰ واگن به ناوگان مسافری کشور اضافه کنیم، چراکه در حال حاضر میانگین سنی واگن های مسافری در کشور به ۳۰ سال می رسد.

وی با اشاره به بودجه سال ۱۳۹۳ گفت: در این بودجه یکی از پیش بینی های خوبی که انجام شده است، این است که برای نخستین بار در یک بخش جداگانه ای از ریل حمایت شده است.

وی در ادامه به تشریح دو پروژه آزادراه تهران – شمال و متروی پروند پرداخت و گفت: آزادراه تهران – شمال از چهار قطعه جداگانه تشکیل شده است که از این قطعات تاکنون قطعه ۴ که به چالوس متصل می شود به پایان رسیده است.

آخوندی با بیان اینکه قراردادهای مربوط به قطعه نخست این پروژه با چینی ها بسته شده است، گفت: بخش نخست پروژه آزادراه تهران – شمال که تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت داشته است، قطعه ای است که حدود ۶۰ کیلومتر راه شمال را کوتاه می کند. این قطعه ۳۲ کیلومتر است و تاکنون نیز هم منابع مالی آن تامین شده است و هم پیمانکار لازم شناسایی شده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه فاصله ای میان قطعات ابتدایی و انتهایی پروژه آزادراه تهران – شمال ۶۷ کیلومتر است، افزود: از این مسافت، طولی حدودی ۵۷ کیلومتر تونل است. چنانچه این قطعات بخواهد اجرایی شود، در برخی قسمت ها جاده چالوس را با مشکل مواجه می کند در نتیجه ما برای جلوگیری از این کار، دو راه حل در نظر گرفته ایم.

آخوندی ادامه داد: چنانچه قطعه نخست تمام شود، این قطعه همچون یک قیف به جاده چالوس سرازیر می شود. از سوی دیگر نیز چنانچه قطعه نخست با توقف مواجه شود تا قطعات ۲ و ۳ کامل شود، مدت زمان بسیار زیادی طول می کشد، بنابراین یکی از اقداماتی که ما می توانیم انجام دهیم، این است که ظرفیت جاده چالوس را از انتهای قطعه نخست تا ابتدای قطعه پایانی افزایش دهیم. به گونه ای که مردم از قطعه نخست وارد جاده چالوس شده و بتوانند در ادامه از طریق قطعه چهارم به چالوس برسند.

وی در پایان نیز با اشاره به طرح پروژه متروی شهر جدید پرند با بیان اینکه پروژه با همکاری وزارت راه و شهرسازی و سازمان مترو در حال پیگیری است، اظهار کرد: ما در این زمینه حمایت های مالی را از سازمان مترو انجام داده ایم و امیدواریم که این طرح در تابستان سال آینده به بهره برداری برسد.