کد خبر: 67157

پروفسور هاشم پسران ضمن تشریح وضعیت اقتصاد ایران در دنیا از بی تاثیر شدن نفت و اقتصاد کشورمان در سطح جهان سخن گفت و اعلام کرد: تحریم تمام دلیل تورم ایران نیست.

به گزارش افکارنیوز ، پروفسور محمدهاشم پسران کاندید جایزه نوبل اقتصاد جهان چند روزی برای شرکت در یک همایش بانکی به ایران آمده است؛ پسران به دعوت دانشگاه اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف پاسخ مثبت داد و عصر امروز (دوشنبه ۱۶ دی ماه) به جمع دانشجویان این دانشگاه آمد و گزارشی از تحلیل های خود طی چند سال اخیر ارائه داد.

پسران در سخنرانی خود در دانشگاه شریف به ضرورت تکنولوژی و ارتباطات کشورهای مختلف اشاره و تاکید کرد: ارتباطات در سطوح مختلف علمی و کاربردی مهمترین عامل توسعه اقتصادی کشورها است.

وی با بیان اینکه دلیل اصلی اختلاف توسعه بین کشورهای مختلف استفاده از تکنولوژی است، تصریح کرد: مدل ها و نظریه های اقتصادی هم نشان می دهد منشأ و رشد سرمایه گذاری در سطح جهان تکنولوژی است؛ البته باید توجه داشت نوآوری فقط در یک نقطه دنیا نیست و در بین کشورهای مختلف در حال چرخش است.

هاشم پسران در همین ارتباط به بیان مثالی پرداخت و گفت: آن زمان که دبیرستان بودم وقتی می خواستند جنسی را سرکوب کنند می گفتند این جنس ژاپنی است و خوب نیست اما الان همه به جنس چینین کنایه ای را می زنند. آن هم به این خاطر است که محصولات ژاپنی با کیفیت شده اما محصولات چینی در سطح جهان پخش شده است. البته چین با استفاده از همین روش می تواند نوآوری های جدیدی را به کشور خود و دنیا ارائه دهد.

این استاد دانشگاه کالیفرنیا ضمن تاکید بر اینکه ایران از زمانی که به انزوا رفته بیشتر لطمه خورده است، گفت: در زمان قاجار با وجود گسترش توسعه در کشورهای دنیا، ایران از رشد و پیشرفت جا ماند؛ در ۳۰ سال گذشته رشد متوسط در ایران بیشتر از ۲.۵ درصد نبود و رشد جمعیت صفر بوده است.

* انزوای اقتصادی ایران عامل اصلی عقب افتادگی کشورمان است

پسران با تاکید بر اینکه انزوای اقتصادی از عامل های اصلی عقب افتادگی کشورها است، تصریح کرد: کشور چین تا چندی پیش در خواب بود ولی در سال های گذشته سهم چشمگیری در سطح جهان پیدا کرده است. همچنین کشور هندوستان توانست با اصلاحاتی در درون خود روابطش را در دنیا گسترش دهد.

وی تاکید کرد: اگر ایران از انزوای اقتصادی خارج شود و با اقتصادهای دنیا ارتباط داشته باشد امکان جهش اقتصادی پیدا می کند و وضعیت بهبود خواهد یافت.

هاشم پسران در ادامه به ایراد گزارشی درباره بررسی هایش طی ۲۰ سال گذشته پرداخت و گفت: بنده بارها مدل های کاربردی اقتصادی را در نظر گرفتم که براساس آنها روابط دنیا اصلاح می شود؛ ارتباط اقتصادی کشورها مهم تر از ارتباط داخلی آنهاست البته این ارتباط از طریق تجارت ایجاد می شود.

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به اینکه بدون خرید و تجارت نمی توان تکنولوژی را منتقل کرد، افزود: البته باید توجه داشت که ریسک از منطقه ای به منطقه دیگر حرکت می کند و موید آن بحران اروپا و آمریکا در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ است که به تدریج در سطح منطقه انتقال پیدا کرد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت شناسایی ارتباط اقتصادی کشورهای دنیا با یکدیگر اضافه کرد: البته برای این ارتباط نیازمند این هستیم که ریسک اقتصادی را هم محاسبه کنیم، برای مقابله با ریسک باید جریانات اقتصادی پرریسک را شناسایی کنیم.

* شوک اقتصادی در ایران ۲ سال بعد اثر خود را نشان می دهد

پسران ادامه داد: در ایران ۲ سال طول می کشد که شوک اقتصادی اثر خود را نشان دهد این در حالی است که در اروپا شوک های اقتصادی ۴ سال بعد خود را نشان می دهد.

وی دلیل کاهش زمان نمایان شدن شوک های اقتصادی در ایران را نبود موسسات مالی خوب دانست و گفت: اگر این موسسات وجود داشتند می توانستند با شوک های مالی و اقتصادی مقابله کنند.

این استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیا در ادامه با بیان اینکه متغیرهای کشور معمولا داخلی و برونزا هستند، گفت: برای ایران قیمت نفت در سطح جهانی، قیمت واردات و گسترش اقتصاد چین جزء متغیرهای برونزا است البته از آنجایی که ایران کوچک است اثری در چین ندارد؛ بیشتر کشورها در سطح دنیا کوچک هستند حتی چین و انگلیس هم در سطح قابل قبول قرار ندارند.

وی اضافه کرد: برای ۹۹ درصد کشورها می توان گفت که اثری در متغیرهای برونزا ندارند؛ اقتصاد ایران به شرط تعیین متغیرهای برونزا می تواند تعیین شود.

پسران با بیان اینکه حدود ۳۴ کشور دنیا ۹۹ درصد تولیدات دنیا را انجام می دهند گفت: باید متغیرهای برونزا باید به متغیری مربوط شود که مربوط به ایران باشد. به عنوان نمونه ایران باید در مدل اقتصادی خود وزن آمریکا را صفر درصد در نظر بگیرد اما وزن چین را روبه افزایش لحاظ کند.

این کارشناس اقتصادی ضمن تاکید بر اینکه ارتباطات دنیا علاوه بر تجارت از طریق وام گرفتن کشورها منتقل می شود تصریح کرد: یکی از مکانیزم های ارتباط با دنیا تجارت های مستقیم است به نحوی که تجارت بین دو کشور دو به دو شود. البته برخی کشورها وجود دارند که برای ما اهمیت زیادی دارند ولی ما برای آنها اهمیتی نداریم. همچنین در برخی مواقع اهمیت همه جانبه است.

* ۲ اتفاق بزرگ سال ۲۰۰۰/ چین بزرگ شد؛ بحران یورو اتفاق افتاد

به گفته پسران شوک های اقتصادی عبارتند از شوک های ملی، منطقه ای، جهانی و یا دوبه دو؛ البته روابط باقی مانده هم نقش موثری در این شوک ها دارند به عنوان نمونه فرض کنید ایران قیمت بنزین را ارزان نگه می دارد و در مقابل عراق قیمت را بالا می برد این به معنای این است که قاچاق افزایش خواهد یافت.

این استاد دانشگاه کالیفرنیا اضافه کرد: دو اتفاق عمده در سال ۲۰۰۰ برای جهان افتاد که یکی از آنها مربوط به بزرگ شدن چین در دنیا و دیگری بحران منطقه یورو بود؛ در عین حال وابستگی کشورهای دنیا به یکدیگر افزایش یافته است و این به معنای این است که میزان همبستگی در دنیا بالا رفته است.

پسران در ادامه به وضعیت تورم در دنیا اشاره و تصریح کرد: قبل از سال ۲۰۰۰ اختلاف نظری در دنیا برای مدیریت تورم وجود داشت البته برخی از اثرات تورم مربوط به هدفمندی بود که در دنیا اجرا شد همچنین کشورهای دنیا متوجه شدند که چطور نرخ تورم را کنترل کنند.

وی با بیان اینکه قدرت اقتصادی چین در دنیا از سال ۲۰۱۰ افزایش یافت و در مقابل قدرت اقتصادی آمریکا کاهش یافت تصریح کرد: باید توجه داشت تنوع ارتباطات در دنیا به نفع ایران است چرا که تجارت از سلطه آمریکا در حال بیرون آمدن است.

* قیاس تحریم نفتی اخیر با زمان مصدق/ قیمت نفت با تحریم تغییر نکرد

کاندید جایزه نوبل اقتصاد جهان در ادامه به مشکلات ایران اشاره کرد و اظهار داشت: موضوعی که در ایران سابقه نداشته تحریم های نفتی است البته یک بار در زمان مرحوم مصدق تحریم نفتی اتفاق افتاد ولی اثر چندانی در اقتصاد نداشت اما از انجایی که وابستگی اقتصاد به نفت طی ۲۰ سال گذشته افزایش یافته اثر تحریم اخیر نفتی به مراتب بیشتر از دوران مصدق است.

وی با بیان اینکه صادرات نفت از ۲ میلیون بشکه در روز به ۱.۲ میلیون بشکه نفت رسیده است، گفت: نکته دیگر هم این است که پول برخی از صادرات نفتی به کشور باز نگشته است. همچنین باید توجه داشت که قیمت نفت از صادرات جداست چرا که تحریم روی صادرات بوده نه نفت.

پسران گفت: هدف تحریم این بود که قیمت نفت تغییر عمده ای پیدا نکند بنابراین باید صادرات از قیمت نفت جدا شود و ارتباطات ایران با کشورهای دنیا در نظر گرفته شود.

* ضرورت تغییر اقتصاد ایران/ افزایش قیمت نفت تنها ۲ سال به نفع ایران خواهد بود

این استاد دانشگاه کالیفرنیا با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران باید عوض شود، گفت: اگر قیمت نفت افزایش پیدا کند تنها برای ۲ سال به نفع ایران خواهد بود و در مسئولان برای مابقی فکری کنند.

وی اضافه کرد: اثرات تحریم در ایران از طریق ارز، تورم و مبادلات تجاری مشخص می شود اما این به معنای آن نیست که تمام علت تورم ایران به خاطر تحریم هاست چرا که تحریم اثر مستقیمی در تورم نداشته است.

پسران همچنین تاکید کرد: تحریم در عین حال اثری در نوسانات نرخ ارز نداشته و آنچه بازار عرض ایران را دچار التهاب کرده، تورم ایران است نه تحریم ها و این نکته باید مورد توجه قرار گیرد.

* نمی توانیم تورم را به گردن تحریم بیاندازیم

این استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیا ضمن اشاره به اینکه باید صادرات غیرنفتی افزایش یابد تصریح کرد: البته ارز حاصل از صادرات غیرنفتی هم باید به کشور برگردد؛ خوبی صادرات نفت این بود که پول آن مستقیما به خزانه برمی گشت اما صادرات غیرنفتی این امکان را ندارد.

وی اضافه کرد: اگر تحریم ادامه پیدا کند مشکلات اقتصادی خود به خود حل نمی شود برهمین اساس باید شکل و چارچوب اقتصاد ایران تغییر پیدا کند.

پسران در ادامه با تاکید بر اینکه تحریم اثری بر قیمت نفت نگذاشته و نمی گذارد، گفت: تحریم در تورم اثر