کد خبر: 6947

رئیس اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه باید سالانه حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ شغل ایجاد شود، گفت: با توجه به شرایط سنی در دهه ۶۰، ورودی ۵ میلیون نفر نیروی کار تحصیل کرده در انتظار بازار کار است.

یحیی آل اسحاق در ۲۸ امین نشست هیئت نمایندگان اتاق تهران که صبح امروز برگزار شد، درباره انتظارات بخش خصوصی از رئیس جمهور آینده اظهار داشت: فرصتی پیش آمده است، تا از مدیریت اجرایی کشور یک حسابرسی صورت گیرد و عملکرد دولت در این ایام مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: یکی از ارقام و اعدادی که توسط دولت و برخی نامزدها مطرح می شود، مباحث مربوط به بیکاری است، به طوری که بر اساس اعلام رسمی و اعلام مجلس، وضعیت اشتغال خالص در حال حاضر صفر است و رشد اقتصادی و تورم نیز وضعیت مناسبی ندارد.

وی با بیان اینکه دولت آینده با چالش های مهمی روبرو است، اظهار داشت: بی ثباتی و تلاطم ارز، نحوه عمل درباره یارانه ها، بودجه کشور، نظام تامن مالی بنگاه ها، تعامل با دنیا، چگونگی اداره بنگاه ها و مداخله دولت، تورم و مسائل به محیط زیست از جمله چالشهای پیش روی دولت آینده است.

رئیس اتاق بازگانی تهران گفت: ایران در تورم بالای ۲۰ درصد رکورد دار است و در کنار کشورهایی نظیر ونزوئلا و بلاروس قرار دارد که تورم بالای ۲۰ درصد دارند.

وی افزود: در حال حاضر اشتغال بین ۵.۵ تا ۸.۵ میلیون نفر دچار مشکل است و این جمعیت به زودی وارد بازار کار می شوند.

رئیس اتاق بازگانی تهران با انتقاد از مسائل مربوط به مسکن و بهداشت و سلامت گفت: هزینه سلامت کشور در سال گذشته ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده است که کل پرداختی سازمانهای بیمه ای ۱۵ هزار میلیارد تومان بوده، یعنی بیش از ۶۰ درصد هزینه را مردم پرداخت کرده اند که این موضوع با استانداردهای جهان قابل تطبیق نیست.

وی افزود: در حال حاضر احداث ۱.۳ میلیون واحد مسکونی شروع شده است که مقدار زیادی از آن نیمه کاره است و یا زیرساختهای لازم برای آن فراهم نشده است.

آل اسحاق با بیان اینکه باید سالانه حداقل ۵۰۰ تا ۶۰۰ شغل ایجاد شود، گفت: با توجه به شرایط سنی در دهه ۶۰، ورودی ۵ میلیون نفر نیروی کار تحصیل کرده در انتظار بازار کار است و در حالی که نیروی کار تحصیلکرده یک فرصت و ظرفیت مناسب است، اما به دلیل نبود زیرساختهای مناسب این موضوع تبدیل به یکی از تهدیدها شده است، در حالی که نیروی انسانی بارور شده، نباید مشکل کشور باشد.

همچنین رئیس اتاق بازرگانی تهران در خصوص عدم اجرای دقیق بخشنامه ارزی بانک مرکزی درباره تعهدات گذشته گفت: قرار است کمیته حقوقی در این خصوص تکشیل شود، البته نیازمند اطلاعات بیشتری در این زمینه هستیم. ‬