کد خبر: 70112

در حالی رئیس کل گمرک ایران چندی پیش جزئیاتی از فساد مالی ۹۰ میلیارد تومانی در گمرک بوشهر را مطرح کرد که مدیرکل گمرک بوشهر نیز به تازگی درباره این موضوع مطالب جدیدی را عنوان کرد.

به گزارش افکارنیوز ، چندی پیش مسعود کرباسیان از برخورد با متخلفان پرونده فساد گمرکی در بوشهر خبر داده و گفته بود که در این گمرک چهار نفر با همکاری دستگاه های دیگر به مدت شش سال اقدام به جعل فیش بانکی می کردند.

به گفته وی" طبق اظهارات دادستان کل کشور عده ای در گمرک بوشهر با همکاری یکسری دستگاه های دیگر فیش جعلی صادر می کردند و پول مربوط به حقوق و سود کالاهای وارداتی را به جای واریز به حساب گمرک به حساب خودشان می ریختند. "

رئیس کل گمرک با اشاره به اینکه این تخلف بین سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ رخ داد عنوان کرد که چهار نفر از ماموران گمرک درگیر این پرونده بودند و تعدادی دیگر به دلیل سهل انگاری و سوءمدیریت برکنار شدند.

کرباسیان همچنین ارزش تخلف رخ داده در گمرک بوشهر را نیز حدود ۹۰ میلیارد تومان تخمین زد.

در همین حال ناظر جدید گمرک های استان و مدیرکل گمرک بوشهر با اشاره به اینکه مشکلات به وجود آمده در این گمرک باعث نشد که امور مربوط به ارباب رجوعان دچار وقفه شود، گفت: در این پرونده چند کارمند دست داشتند که در حال کار کردن روی پرونده آنها و مستندسازی هستیم.

احمد پورحیدر با اشاره به اینکه دو کارمند به محاکم قضایی تحویل داده شدند که با قرار وثیقه آزاد هستند، افزود: یک متهم دیگر از کشور فرار کرده که از طریق اینترپل در حال تعقیب وی هستیم.

فساد رخ داده در گمرک بوشهر در حالی مربوط به دوران مدیریت قبلی گمرک ایران می شود که رئیس کل جدید گمرک ایران راهکار اصلی برخورد با فساد در گمرک های سراسر کشور را الکترونیکی کردن آنها اعلام کرده است.

کرباسیان تاکید کرده که به زودی سیستم پرداخت الکترونیکی در گمرک راه اندازی می شود و فیش دستی دیگر مورد پذیرش نخواهد بود.