کد خبر: 70335

وزیر مسکن ضمن تشریح چالش های دولت با تعهدات مسکن مهر، یکی از برنامه هایش برای مستاجران را پلکانی کردن مالیات بر قراردادهای اجاره بها اعلام کرد و گفت: درباره مشکل انشعابات آب، برق و فاضلاب مسکن مهر از وزیر نیرو بپرسید.

به گزارش افکارنیوز ، با وجود موضعگیری های متفاوت دولتمردان در مورد مسکن مهر، وزیر راه و شهرسازی به سبک و سیاق ماه های اخیر همچنان معتقد است تخصیص های نامتقارن به این طرح اکثر بانک ها را زمینگیر و آنها را گرفتار کرده است. گرفتاری هایی که امروز گریبان مردم را نیز گرفته، چراکه وزارت نیرو از عمل به تعهدات خود شانه خالی کرده و برای تامین انشعابات آب، برق و فاضلاب تا ۸ برابر قیمت های قبلی پول مطالبه کرده است.

مسکن مهر این روزها با مصائب متعددی دست و پنجه نرم می کند؛ متقاضیان باید بر اساس دستورالعمل جدید وزارت راه برای هر مترمربع از مسکن مهر ارقامی تا ۱۰۰ هزار تومان را بپردازند، افزایش قیمتی که قرار بود از محل افزایش تسهیلات مسکن مهر و آورده متقاضیان تامین شود. از سوی دیگر بخش زیادی از پروژه های تحویل شده و نشده این طرح با کمبود خدمات زیربنایی مانند آب، برق، فاضلاب و گاز مواجه هستند و دولت را با چالش بزرگی مواجه کرده است.

از سوی دیگر بانک مرکزی نیز اخیرا مصوبه دولت قبلی درباره ۲۰ ساله شدن بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر را لغو کرده و نگرانی های فراوانی را باعث شده است. نگرانی هایی که مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر را وادار به برگزاری نشست خبری کرده است.

وزیر راه و شهرسازی مانند گذشته می گوید به تمام تعهدات قبلی در خصوص مسکن مهر پایبند است. عباس آخوندی با تاکید بر این که لغو مصوبه دولت قبلی از سوی بانک مرکزی را پیگیری می کنم درباره رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت: «برای ریاست این شورا سه نفر به عنوان کاندیدا انتخاب شدند و این افراد را خدمت رئیس جمهوری معرفی کردم. این موضوع را پیگیری می کنم تا آقای روحانی تصمیم درباره رئیس شواری مرکزی را به زودی اتخاذ کند. »

آزادراه تهران-شمال، ریاست شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی، بخشنامه یکجانبه بانک مرکزی برای لغو بازپرداخت ۲۰ ساله تسهیلات مسکن مهر، صندوق های پس انداز مسکن، طرح جدید برای مستاجران و برنامه های وزارت راه برای بخش حمل ونقل هوایی از جمله مباحثی بود که در گفت وگو با وزیر راه و شهرسازی به آنها پرداخته شد.

مشروح گفتگو با عباس آخوندی را در ادامه می خوانید؛

سوال: وزارت نیرو مدعی است که با قیمت های قبلی نمی تواند انشعابات آب، برق و فاضلاب واحدهای مسکن مهر را تامین کند، در حالی که به گفته نریمان معاون شما دولت قبلی تمام پول این انشعابات را پیشاپیش پرداخت کرده است. برای رفع این مشکل چه برنامه ای دارید؟

آخوندی: می خواهید گفته ای از من در نقد وزیر نیرو بگیرید، چنین حرفی به شما نمی زنم.

سوال: خیر، اصلا کاری به وزارت نیرو نداریم، مشکل مردم را چگونه می خواهید حل کنید؟

آخوندی: این سئوال را از وزیر نیرو بپرسید از من چرا می پرسید.

سوال: آنها می گویند پول بیشتری می خواهیم، گفته می شود وزارت نیرو تا ۸ برابر ارقام قبلی پول برای انشعابات از وزارت راه مطالبه کرده اند؟

آخوندی: از بنده خیر، از مردم می خواهند بگیرند.

سوال: خب، این مشکل مردم را چگونه می خواهید حل کنید؟

آخوندی: از وزیر نیرو این سئوال را بپرسید.

سوال: به هر حال شما یک طرف قضیه هستید؟

آخوندی: خیر، بنده در هیچ کدام طرفین قضیه نیستم.

سوال: آزادراه تهران-شمال در چه وضعیتی قرار دارد؟

آخوندی: این پروژه دو بحث دارد، فعلا با قرارداد قبلی پروژه را فعال کرده ایم. آزادراه تهران-شمال پیمانکار، سرمایه گذار و فاینانس دارد. یک بحث این است که برای قطعات ۲ و ۳ باید تصمیم گیری جدید اتخاذ شود. این تصمیم گیری در اختیار دولت است و بنده گزارشم را در این خصوص به دولت ارائه کرده ام و منتظرم دولت در این باره تصمیم گیری کند.

سوال: خاتم الانبیاء در پروژه حضور دارد یا خیر؟

آخوندی: بر اساس قراردادهای موجود سرمایه گذار اولیه هنوز خلع ید نشده است و همچنان کل قطعات را در اختیار دارد. تا وقتی تکلیف قرارداد روشن نشده، این که دولت بیاید مصوبه بدهد و بگوید با یک پیمانکار دیگر-کار ادامه یابد- امکان پذیر نیست. نمی توان درباره یک قطعه با با دو نفر قرارداد بست. یکی از بحث هایی که قبلا در این زمینه مطرح شد و رئیس مجلس هم به آن ایراد گرفته بود. در واقع قرارداد قبلی باید تعیین تکلیف شود و پس از آنقرارداد جدید امضا شود. به همین منظور گزارشم درباره آزادراه تهران-شمال رابه هیات وزیران تقدیم کرده ام و منتظرم در دستور کار قرار گیرد.

سوال: شما همواره گفته اید به تعهدات قبلی در رابطه با مسکن مهر پایبند هستید، یکی از این تعهدات ۲۰ ساله شدن بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر بوده که اخیرا آنرا به صورت یکجانبه لغو کرده است.

آخوندی: این مسئله را پیگیری می کنم، اما این سئوال را باید از رئیس کل بانک مرکزی بپرسید.

سال: تکلیف رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی چه زمانی مشخص می شود؟

آخوندی: برای ریاست این شورا سه نفر به عنوان کاندیدا انتخاب شدند و این افراد را خدمت رئیس جمهوری معرفی کردم. طبق قانون آقای روحانی باید یکی از این سه نفر را انتخاب کند. قبل از سفر خوزستان از وی در این باره خواهش و گزارش را ارائه کردم. رئیس جمهوری که تازه از سفر برگشته و این موضوع را پیگیری می کنم تا آقای روحانی تصمیم درباره رئیس شواری مرکزی را به زودی اتخاذ کند.

سوال: از ۵ دیماه این شورا رئیس ندارد؟

آخوندی: متوجه هستم که انتخاب رئیس با تاخیر مواجه شده است. این موضوع در اختیار رئیس جمهوری است و وی در این باره تصمیم گیری می کند.

سوال: صندوق های پس انداز مسکن چه زمانی راه اندازی می شوند؟

آخوندی: دو بحث در این زمینه مطرح است؛ یکی این که صندوق زمین و ساختمان داریم که مربوط به بازار سرمایه است. در واقع سرمایه گذاران و سازندگان می توانند برای تامین مالی مستقیم از بازار سرمایه، صندوق زمین و ساختمان ایجاد کنند که تا کنون نمونه این صندوق ها را در ایران نداشته ایم.

بحث های در این رابطه از سوی سازمان بورس مطرح شده که کاملا با وزارت راه و شهرسازی هم در تماس هستند. همچنین بحث هایی در رابطه با صندوق های پس انداز مسکن مطرح است که در انحصار بانک مسکن بوده است.

در این صندوق ها مردم پس انداز کرده و تسهیلات دریافت می کنند. پیشنهادم به بانک مرکزی این بوده که صندوق های پس انداز مسکن از انحصار بانک مسکن خارج شود و همه بانک ها بتوانند این کار را اننجام دهند.

وقتی این صندوق ها به مردم تسهیلات می دهند، قاعدتا مردم اقساط را به این بانک ها برمی گردانند بتوانیم بازار ثانویه روی اقساط داشته باشیم تا بانک ها بتوانند قبل از سررسید اقساط کسی اقساط را بدهد و مالک اقساط شود. به این می گویند بازار ثانویه یا رهنی بازار روی تسهیلات مسکن. در هر صورت بخش اول را داریم تعقیب می کنیم و فرآیند تصویب در شواری پول و اعتبار و بانک مرکزی در حال بررسی است و آخر کار ما پیشنهاد دهنده هستیم و شورای پول و اعتبار باید آنرا تصویب کند.

پیشنهادم این است تمام بانک های بتوانند صندوق های پس انداز راه اندازی کنند که با این کار رقابتی بین بانک ها ایجاد می شود و در واقع مردم از این رقابت بهره مند شوند.

سوال: امسال عملیاتی می شود؟

آخوندی: پیشنهاد را به بانک مرکزی داده ام که توسط شواری پول و اعتبار در حال بررسی است.

سوال: قرار است میزان اعتبارات این صندوق ها بر اساس خواست بانک ها تعیین شود؟

آخوندی: اگر این صندوق ها ایجاد شده با یکدیگر رقابت می کنند و در رقابت یکی از بانک ها سقف بیشتر و یکی از بانک ها سقف کمتری را می دهد. اشکال کار این است که اجازه ایجاد رقابت را نمی دهند و در واقع دخالت می کنند و ارقام دستوری تعیین می کنند که دود این کار به چشم مردم می رود.

پیشنهادم این است اگر ۱۰ صندوق پس انداز وجود داشته باشد مشتری به صندوقی مراجعه می کند که خدمت بیشتری می دهد. مثلا سقف بیشتری با سود کمتری تسهیلات می دهد که بازپرداخت آن هم طولانی تر است. وقتی انحصار باشد مشتری محکوم انحصارگر است و به دنبال این هستم تا این انحصار جمع کنم اگر بتوانم و زورم برسد.

سوال: برنامه ای برای مستاجران دارید؟

آخوندی: برای مستاجران به این فکر بودم که بحث عددی درباره آن مطرح شده است. اگر بتوانیم مالیات برای دوره های طولانی تر نسبت به دوره های کوتاه کمتر کنیم یعنی اگر مالکی خانه اش را سه سال به مستاجر اجاره بدهد مالیات کمتری نسبت به کسی که یکساله یا دو ساله اجاره می دهد، بپردازد. اگر طول مدت اجاره بیشتر شود به نفع مستاجر شود. برای این کار باید یک نظام مالیاتی تهیه شود. به عنوان تنظیم کننده یخش باید این مسئله را مطالعه کنم. البته مسکن بخش فرابخشی است یک بخش را به بانک مرکزی، یک بخش وزارت دارایی و وزارت صنعت پیشنهاد کنم. متن هایی را در این باره تهیه کرده ام که باید آنرا به وزارت دارایی ارائه کنم و آنها باید به آنرا تایید کنند.

سوال: طرح های نوسازی و بهسازی بافت های فرسوده و طرح های دیگر در این رابطه از جمله طرح ثامن در چه وضعیتی قرار دارد؟

آخوندی: ثامن یک طرح ملی و متکی به بخش خصوصی است که باید بانک ها تامین مالی آنرا انجام دهند. البته بانک ها در اکثر حوزه ها به دلیل همان تخصیص هایی که ده ها بار بحث انها مطرح شده است، زمینگیر شده اند. به دلیل تخصیص های نامتقارن به مسکن مهر، بانک ها اکثر گرفتارند و امیدواریم امسال و سال های آینده امکان تامین مالی بیشتری به این حوزه ها صورت بگیرد و این قبیل طرح ها از رکود خارج شوند.

سوال: بانک مرکزی با تخصیص ۷۰۰۰ میلیارد تومان به پروژه های مسکن مهر موافقت کرده است. این میزان پول از چه منابعی تامین می شود.

آخوندی: بانک مرکزی از محل بازگشت اقساط و در واقع منابع بین بانکی پیش بینی کرده است. قرار نیست پول به اصلاح داغ چاپ شود و در اختیار بانک مسکن قرار گیرد.

سوال: برای بخش حمل ونقل هوایی کشور چه برنامه ای دارید؟ مهم ترین مشکل این بخش چیست؟

آخوندی: مهم ترین مسئله حمل ونقل هوایی ایران تاخیرات پروازی است که به دو دلیل روی می دهد. یکی از دلایل فصلی و وجود غبار است که دید در فرودگاه ها را به شدت کاهش می دهد. دستگاه های ILS که در فرودگاه ها داریم خلبان به ۱۲۰۰متر دید غیر مسلح برای فرود نیاز دارد و وقتی فرودگاه غبارآلود می شود دید کم خلبان اجازه نشست و برخاست را نمی دهد. دلیل دیگر نیز تحریم هاست.

مدت هاست نیازمند نوسازی ناوگان هوایی در جهت ورود ناوگان جدید و تعمیر هواپیماها هستیم. با وجود بحث های انسان دوستانه در سال های گذشته کمتر به این مسئله توجه شده و قطعات هواپیما به صورت رسمی در اختیار شرکت های ایرانی قرار نگرفته است. امیدواریم با توجه به توافقات ژنو از امروز امکان دسترسی به قطعات فراهم شود که قاعدتا باید بتوانیم تعمیر و نگهداری که در گرفتاری داشتیم را انجام دهیم. امیدواریم بخش زیادی از ۴۰ درصد ناوگان زمینگیر شده را فعال کرده و به ناوگان هوایی برگردانیم قبل از این که هواپیماهای جدید را خریداری کنیم. از سوی دیگر به دنبال تجهیز فرودگاه ها هم هستیم که ارتباط مستقیمی با نوع هواپیما دارد و نمی توانیم برنامه ها را با هواپیماهای کهنه انجام دهیم. در هر صورت نوسازی ناوگان هوایی و تجهیز فرودگاه ها در دستور کار دولت قرار دارد.