کد خبر: 70471

به نظر می رسد بهتر است بانک مرکزی در اولین اقدام اعتماد مردم را به شبکه بانکی بازگرداند نه اینکه با رفتارهای ناگهانی و یک شبه اعتماد را از مردم سلب و سیستم بانکی و بخش قرض الحسنه را هر روز خالیتر از دیروز کند.

بانک مرکزی بازهم برخی از موسسات مالی و اعتباری را از سایت خود حذف کرد بی اعتنا به مردمی که با هزار امید و آرزو پس اندازشان را به این موسسات سپرده بودند تا بلکه در دریای متلاطم اقتصادی کشور جزیره امنی برای سرمایه خود بیابند و شاید با وامی که می گیرند سر و سامانی هرچند اندک به زندگی خود بدهند.

سابقه اقدامات لحظه ای و یک شبه بانک مرکزی البته به دوران اصلاحات باز می گردد زمانی که نخستین انحلال ماجرا ساز رخ داد آنهم در اصفهان شهری که مردمانش به دوراندیشی اقتصادی مشهورند.

در آن زمان موسسه مالی و اعتباری محمد رسول الله که موفق شده بود اعتماد بخش عمده ای از مردم اصفهان را به خود جلب کند به یکباره تعطیل شد و سرمایه گذارانی که مدت ها سرمایه های خود را به امید دریافت وام در این موسسه پس انداز کرده بودند با درهای بسته رو به رو شدند. این اقدام بانک مرکزی دولت اصلاحات تا جایی حاشیه ساز شد که نزدیک بود شهر را به هم بریزد و شاید تجربه اعتراض گسترده اصفهانی ها بود که باعث شد بانک مرکزی دیگر جرات چنین اقداماتی را نداشته باشد تا زمانی که محمود بهمنی در دولت احمدی نژاد عنان سیستم بانکی کشور را در دست گرفت.

نخستین اقدام بهمنی که اتفاقاً بیشترین نتیجه را به دنبال داشت تعطیلی موسسه اعتباری بهمن ایثار بود. بهمن ایثار با سرمایه ای کمتر از ۱۰۰ هزار تومان آنهم در اواخر دهه ۸۰ افتتاح شد و در کمتر از ۲ سال سرمایه خود را به ۲۹۳ میلیارد تومان رساند. تعداد افرادی که در این مدت به بهمن ایثار اعتماد کرده بودند به مراتب بیشتر از صندوق محمد رسول الله بود چرا که فعالیت بهمن ایثار در همه استان ها به چشم می خورد.

بسته شدن بهمن ایثار و بلوکه شدن ۲۹۳ میلیارد تومان در شعب این موسسه اولین اقدام بهمنی بود سپس در کمتر از یکسال بیشتر موسسات تعطیل و یا ادغام شدند. اتهام بهمنی
البته به هیچ عنوان از عملکرد این موسسات حمایت نمی کنیم و معتقدیم که همه آنها باید زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کنند اما قرار نیست که هر وقت بانک مرکزی خواست برای ایجاد تحرک! در این موسسات، به مردم و سپرده گذاران استرس، دلهره و نگرانی وارد کند
به این نوع موسسات این بود که مجوز آن ها از وزارت تعاون است و بانک مرکزی مسئولیتی در برابر آن ها ندارد.

این در حالی است که در همین شرایط بانک مرکزی به برخی دیگر از موسسات مالی و اعتباری مانند (ا. ط) مجوز فعالیت می داد.

اکنون محمود بهمنی با همه حاشیه هایش (از بازار ارز گرفته تا ساماندهی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری) جای خود را به سیف مرد شماره یک ساختمان شیشه ای خیابات میرداماد داده است.
انتظار این بود که سیف راه بهمنی را دنبال نکند اما چندی پیش بانک مرکزی باردیگر نام پنج موسسه اعتباری را که پیش از این مجاز اعلام شده و در حال اخذ مجوز بوده اند از سایت این بانک حذف کرد. این یعنی همان مسیری که رییس سابق بانک مرکزی دنبال می کرد.

علت هشدار بانک مرکزی چه بود؟
به گفته ولی الله سیف " برخی موسسات تحرک و تلاش لازم را برای انجام اصلاحات مورد نظر بانک مرکزی را نداشتند" به همین علت  بانک مرکزی تصمیم گرفت برای ایجاد تحرک! نام این موسسات را از فهرست حدف کند.

البته به هیچ عنوان از عملکرد این موسسات حمایت نمی کنیم و معتقدیم که همه آنها باید زیر نظر بانک مرکزی فعالیت کنند اما قرار نیست که هر وقت بانک مرکزی خواست برای ایجاد تحرک! در این موسسات، به مردم و سپرده گذاران استرس، دلهره و نگرانی وارد کند و بعد چند روز که تحرک! لازم ایجاد شد دوباره این موسسات را مورد تایید قرار دهد.

به اعتقاد بیشتر کار شناسان اقتصادی کشور حذف نام یک موسسه از سیستم بانک مرکزی همان پاک کردن صورت مساله است. با این فرض که یکی از موسسات تخلف کرده و یا از ذخیره قانونی سر باز زده است حذف آن نمی تواند به عنوان یک راهکار به کار گرفته شود. در حال حاضر در نظام بانکی جهان در صورتی که هر بانکی تخلف کند با جرایم مالی رو به رو می شود.

این سیستم در حال حاضر در ایران استفاده نمی شود و تنها راهکار موجود، مماشات تا آخرین لحظه و تعطیلی یکباره موسسه است. جناب سیف قطعاً می داند که نتیجه همین رفتار ها در دولت دهم بود که سرمایه ها را به یکباره به سوی بازار ارز و طلا سرازیر کرد تا جایی که بانک مرکزی با همه قدرت و توانش در برابر صف های نیمه شب مردم برای خرید سکه شکست خورد.

به نظر می رسد بهتر است بانک مرکزی در اولین اقدام اعتماد مردم را به شبکه بانکی بازگرداند نه اینکه با رفتارهای ناگهانی و یک شبه اعتماد را از مردم سلب و سیستم بانکی و بخش قرض الحسنه را هر روز خالیتر از دیروز کند.