کد خبر: 71148

قیمت جهانی طلا به بالاترین رقم در دو ماه گذشته رسید و با خروج سرمایه از بازارهای نوظهور و افت بازارهای سهام که جذابیت این فلز گرانبها را تقویت کرد، برای پنجمین هفته پیاپی رشد کرد.

قیمت معاملات طلا در بازار آمریکا برای تحویل در فوریه به ۱۲۶۴ دلار در هر اونس صعود کرد که بالاترین رقم در دو ماه گذشته محسوب می شود. طبق آمار رویترز، حجم معاملات حدود پنج درصد بالاتر از متوسط ۲۵۰ روز این بازار بود.

بهای طلا در هفته گذشته یک درصد رشد کرد که پنجمین رشد هفتگی پیاپی بود و بزرگترین رشد از سپتامبر سال ۲۰۱۲ به این سو محسوب می شود.

معامله گران می گویند نوسان بازار ارزی که چشمگیرترین آن سقوط پزوی آرژانتین و لیر ترکیه بوده است، موجب شده سرمایه گذاران طلا خریداری کنند. در مقابل با تقاضای سرمایه گذاران برای پناه مطمئن در برابر نوسان ارزهای بازار نوظهور، ین ژاپن به بالاترین سطح هفت هفته گذشته در برابر دلار آمریکا رسید و فرانک سوییس به بالاترین سطح پنج هفته گذشته در برابر یورو صعود کرد.

دومین روز پیاپی افت شدید بازارهای سهام در آمریکا نیز جذابیت طلا را به عنوان سرمایه گذاری جایگزین افزایش داد.

با این همه تقاضا برای سرمایه گذاری طلا ضعیف مانده است به طوریکه آمار منتشر شده نشان داد ذخایر طلای اس. پی. دی. آر گولد که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای جهان است، ۵.۴ تن در پنج شنبه گذشته کاهش یافت.

ادامه اخبار