کد خبر: 7567

تازه ترین آمار منتشره از سوی مرکز آمار ایران، از رکوردزنی گرانی مسکن در دوره وزارت نیکزاد خبر می دهد.

با اینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی خصوصا جناب وزیر طی چند سال اخیر به شدت منکر گرانی مسکن شده اند، اما آمار رسمی دولت از افزایش شدید قیمت ها در بازار مسکن حکایت دارد که شکست سیاست های دولت در این حوزه را به اثبات می رساند.

در حالی که نیکزاد تلاش می کند با موج سواری بر افتتاح واحدهای مسکن مهر، خود را وزیر موفقی جلوه دهد، اما افزایش بیش از دو برابری قیمت مسکن در دوره وزارت وی، نشان می دهد نگاه تک بُعدی به بازار مسکن و بی توجهی به سایر عوامل موثر بر قیمت مسکن، چه بلایی بر سر قیمت مسکن آورده است.

طبق گزارش مرکز آمار، میزان اجاره بها در تهران در دوره وزارت نیکزاد (ابتدای تیرماه ۸۸ تا آخر آذرماه ۹۱) ۱۲۴ درصد، قیمت خرید و فروش مسکن ۱۱۸ درصد و قیمت زمین ۲۴۲ درصد افزایش یافته است.با چنین آمار تاسف باری، آیا می توان نمره مثبتی به کارنامه نیکزاد داد؟

امید می رود آمار رسمی منتشره درباره رشد قیمت مسکن، مسئولان وزارت راه و مهمتر از آن، مسئولان دولت را از خوش خیالی و تجاهل نسبت به وضعیت بازار مسکن، بیرون بیایند.

مسئولان وزارت راه بهتر است به رهنمود رهبر انقلاب توجه کنند که فرمودند: « ما پیشرفت هائی داشتیم، ضعف ها و نقص هائی هم داشتیم. پیشرفت هامان را باید بشناسیم، ضعف هامان را هم باید بشناسیم. اگر ضعف های خودمان را پنهان کنیم، نشناسیم، تجاهل کنیم، این ضعف ها خواهد ماند، نهادینه خواهد شد؛ برطرف نخواهد شد. همه نقاط قوّت و ضعف را باید بدانیم. / سخنرانی رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه تهران ۱۳۹۰/۱۱/۱۴

بنابراین عدم پذیرش گرانی شدید در بازار مسکن از جانب مسئولان وزارت راه و شخص وزیر، فقط سبب تداوم سیاست های نادرست در این حوزه خواهد شد و اصرار بر مانور رسانه ای بر افتتاح واحدهای مسکن مهر در نقاط مختلف کشور، نخواهد توانست رنج مردم از گرانی مسکن را کاهش دهد.

نگاهی گذرا به کارنامه مدیران موفق اقتصادی و اجرایی در همه کشورهای دنیا نشان می دهد که اذعان آنها به اشتباهات خود منشاء جلوگیری از ایجاد و گسترش بسیاری از مشکلات اقتصادی بوده است. اما به راستی این رویه تا چه حد در مسئولان دستگاه های اجرایی ما مد نظر قرار گرفته است؟

متاسفانه فشارهای اقتصادی مضاعف به اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه نیز موجب اذعان سیاستگذاران اقتصادی به اشتباهات آنها نشده و دولتمردان همچنان خود را فارغ از هر گونه اشتباه قلمداد کرده یا بر فرافکنی و توجیه مشکلات اقتصادی تاکید دارند که با این روند فعلا نمی توان امیدی به حل مشکلات اقتصادی مبتلابه کشور داشت.

ادامه اخبار