کد خبر: 7933

تحریم های یکجانبه اتحادیه اروپا و آمریکا نه تنها مانع واردات حاملهای انرژی توسط کشورهای آسیایی از ایران نشده بلکه حتی در مواردی میزان این واردات از ایران افزایش یافته است.

با وجود تحریم های اتحادیه اروپا علیه بیمه نفت ایران، کره جنوبی واردات میعانات گاز طبیعی از ایران را پس از هشت ماه وقفه از سر گرفته است.

اطلاعات گمرک کره جنوبی حاکی از این است که این کشور در ماه مارس اولین محموله میعانات گاز طبیعی ایران (ان جی ال) را پس از هشت ماه وقفه وارد کرده است.

اطلاعات گمرک کره جنوبی نشان می دهد: کره جنوبی در ماه مارس در مجموع ۱۰۱ هزار و ۲۹ تن معیانات گاز طبیعی (مواد اولیه تولید محصولات پتروشیمی) وارد کرد که از این مقدار ۷۲ هزار و ۷۵۰ تن از سوی ایران تامین شده است.

از سوی دیگر بررسی های خبرگزاری رویترز حاکی از این است که ایران در سه ماه اول سال جاری حدود ۱۸ میلیون بشکه (حدود ۲۰۰هزار بشکه در روز) نفت کوره صادر کرده است که نسبت به سه ماهه پیشین ۱۲.۵ درصد افزایش یافته است.

مقامات ایران و واسطه های مستقر در خلیج فارس استراتژی های خلاقانه ای را برای دور زدن تحریم ها در پیش گرفته اند که شامل انتقال کشتی به کشتی، تخلیه و بارگیری نفت در بنادر دورافتاده و ترکیب نفت کوره ایران با دیگر سوخت ها می شود.

اطلاعات گمرک کره جنوبی نشان می دهد: کره جنوبی در ماه مارس در مجموع ۱۰۱ هزار و ۲۹ تن معیانات گاز طبیعی (مواد اولیه تولید محصولات پتروشیمی) وارد کرد که از این مقدار ۷۲ هزار و ۷۵۰ تن از سوی ایران تامین شده است.

این مقدار واردات ان. جی. ال توسط کره جنوبی انتظار می رفت زیرا شرکت پتروشیمی سامسونگ-توتال در ماه ژانویه قرارداد خود را برای خرید نفت ایران از سرگرفت.

دو منبع آگاه اظهار کردند: صادرات محموله های ان. جی. ال به مقصد کره جنوبی با استفاده از نفتکش های ایرانی از سرگیری شده است.

کره جنوبی به عنوان پنجمین واردکننده بزرگ نفت خام و دومین واردکننده بزرگ گاز طبیعی مایع در جهان سال گذشته ۴۶۴ هزار و ۹۶۳ تن ان. جی. ال خریداری کرد که از این مقدار ۳۷۲ هزار و ۲۰۳ تن (قبل از توقف صادرات ایران در ماه ژوئیه) از سوی ایران و مابقی از سوی امارات تامین شد.

یک منبع کشتیرانی آگاه به صادرات نفت کوره ایران گفت: فروش نفت کوره ایران از طریق قرار داد های فروش مستقیم بین شرکت ملی نفت ایران و خریداران حدود هفت میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه بوده است.

این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود، افزود: ما تقریبا شاهد محموله های ثابت نفتی در طول ماه هستیم و هر ماه دو یا سه محموله را شامل می شود.

مجموع صادرات نفت کوره ایران در سه ماه اول امسال نسبت به دوره مشابه سال قبل حدود ۷۴ درصد افزایش یافته و همچنین نسبت به دوره مشابه در سال ۲۰۱۱ حدود ۷۹ درصد افزایش نشان می دهد.

تحلیل های رویترز همچنین حاکی از این است که مجموع صادرات نفت کوره ایران ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه (۱۰۸ هزار و ۸۸۸ بشکه در روز) در سه ماهه اول سال ۲۰۱۱ بوده در حالی که این رقم در سه ماهه اول سال جاری به ۱۷ میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه رسیده است.

فروش غیرمستقیم نفت کوره ایران در سه ماهه اول سال جاری در مجموع حدود ۹ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه بوده است.

یک منبع آگاه کشتیرانی گفت: شرکت ملی نفت ایران ابرنفت کش های بزرگ را در جزیره خارک پر می کند و هنگامی که کاملا پر شدند عازم آب های بین المللی برای انجام عملیات های انتقال می شود.

وی افزود: هیچ راهی برای رهگیری این کشتی ها وجود ندارد و رادار های آن خاموش است.

بیشتر محموله های نفت کوره ایران عازم سنگاپور بزرگ ترین مرکز تجاری و ترکیب نفت در آسیا و هم چنین بندر فجیره در امارات یکی از بزرگ ترین مراکز ذخیره سوخت جهان می شود.

هم چنین برخی محموله ها نیز توسط تجار خاورمیانه که در فروش سوخت دریایی نقش دارند می شود و مابقی به خریداران در جنوب شرق آسیا و شمال آسیا فروخته می شود.

ابراهیم نکو عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران گفت: کشورهای زیادی به تحریم هایی که آمریکا علیه ما تحمیل کرد پایبند نماندند که کره جنوبی یکی از آنها است. کشورهای دیگری هم به دنبال همکاری درازمدت با ایران در زمینه های متعدد به منظور همکاری اقتصادی هستند که این مسئله شکست تلاش های آمریکا را اثبات می کند.

معاون وزیر امور خارجه هند نیز در آلمان اعلام کرد: دولت هند قصد ندارد واردات نفت خود از ایران را به علت تحریمهای غرب و آمریکا کاهش دهد و برخی شرکتها صرفا به دلایل تجاری واردات خود را کاهش داده اند.

وی افزود: دولت هند هیچ نقشی در کاهش اخیر واردات نفت از ایران نداشته است.

ایران بزرگترین صادر کننده نفت به هند محسوب می شود و ۱۲ درصد نیاز نفتی این کشور را تامین می کند.

به رغم تحریم های پی در پی آمریکا، کره جنوبی درهای خود را به روی نفت ایران باز کرده است و از سیاست حرکت در جهت منافع خود به جای عمل به خواست متحدان پیروی می کند.