کد خبر: 8448

در سال گذشته عوامل گوناگونی دست به دست هم دادند تا نرخ تورم کشور رشم چشم گیری را تجربه کند. نرخ تورم که تاکنون هم متوقف نشده و روند رو به رشد خود را حفظ کرده مشکلات بسیاری را هم برای اقشار مختلف جامعه، هم برای بخش تولید و صنعت کشور به وجود آورده است.

  با توجه به این امر که مسائل اقتصادی و از جمله تورم به صورت زنجیروار دیگر شاخص های اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد لازم است که به این شاخص ها توجه ویژه ای شود.

نرخ تورم از اصلی ترین شاخص هایی است که در کنار رشد اقتصادی وضعیت اقتصادی یک کشور را با واقعیت تمام به تصویر می کشد. بنابراین در چنین شرایطی برای به سامان کردن اقتصاد کشور نیاز است با توجه به نرخ تورم و در پی آن رشد اقتصادی، تصویری مناسب از اقتصاد ارائه شود.

آنطور که کارشناسان می گویند پیش از حل مشکل تورم و کاهش این نرخ و حرکت به سمت تک رقمی کردن نرخ تورم باید به کنترل آن و جلوگیری از افزایش تورم اندیشید. مسلما کنترل نرخ تورم یک برنامه کوتاه یا میان مدت طلب می کند اما تک رقمی کردن و کاهش نرخ تورم برنامه ای طولانی مدت نیاز دارد. بنابراین با برنامه ای کوتاه یا میان مدت می توان به کنترل نرخ تورم رسید.

اولین نکته ای که در کنترل نرخ تورم به نظر می آید رشد صنعت و تولید در کشور است. هر چقدر تولید در کشور از نظر هزینه و روند تولید بهینه باشد چرخش اقتصادی در کشور بسیار روان تر و بدون تکانه های ناگهانی رخ خواهد داد. از سوی دیگر تولید بهینه و مناسب با نیازمندی های داخل کشور از سویی موجب تناسب در بازارها شده و از سوی دیگر به تولید ناخالص داخلی کشور می افزاید.

در این میان کنترل نقدینگی هم تاثیری بسیار چشم گیر دارد. زمانی که تولید و صنعت کشور سودآور، بهینه و برای سرمایه گذاران کشور جذاب باشد نقدینگی در بخش تولید تجمیع می شوند و همین موضوع از یک سو موجب کنترل نقدینگی شده و از سوی دیگر به تولید رونق می بخشد.

نباید فراموش کرد که نقدینگی سرگردان و افسارگسیخته در سال های گذشته یکی از اصلی ترین دلایل معضلات اقتصادی نظیر تورم و نوسان قیمتی در بازارهای مختلف بوده است. زمانی که تولید و صنعت در کشور با ضعف روبه رو باشد سرمایه ها در بازارهای مختلف سرگردان می شوند و چون سرمایه گذاران و به کلی سرمایه های جاری به سمت سود بیشتر و کم خطرتر و کوتاه مدت تر کشش دارند بازارها را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

برای مثال گاهی این نقدینگی به سمت بازارهایی نظیر طلا و ارز جاری می شود و گاه هم بازار مسکن و خودرو را در می نوردد. بنابراین زمانی که ما به کنترل نقدینگی و پیش آوردن زمینه ای برای سرمایه گذاری فکر کنیم از این راه می توانیم بازارها را از نوسان قیمتی دور نگه داشته و بالطبع تورم عمومی را کنترل کنیم.

چنین برنامه هایی قطعا در بازه های زمانی کوتاه مدت و میان مدت امکان پذیر است. برای مثال تنظیم نرخ سود بانکی براساس واقعیت های اقتصادی می تواند یکی از روش ها برای کنترل نرخ نقدینگی سرگردان در کشور باشد. از سوی دیگر توجه ویژه دولت ها به بحث تولید و صنعت می تواند در اندک زمانی رشد و رونق را در این حوزه پایدار کند. از همین رو اجرای برنامه هایی از این دست که کارشناسان اقتصادی هم برنامه های گسترده ای برای آن دارند می تواند به کنترل نرخ تورم، اصلی ترین معضل اقتصادی کشور بیانجامد.

ادامه اخبار