کد خبر: 9024

گام دوم هدفمندی یارانه های همچنان در هوا

در حالی کمیسیون تلفیق منابع ۵۰ هزار میلیاردی را برای اجرای قانون هدفمندسازی در سال ۹۲ به تصویب رسانده که ممکن است اجرای این قانون که از آن با عنوان جراحی بزرگ اقتصاد کشور یاد می شود متوقف شده و حتی ممکن است دولت در پرداخت یارانه نقدی گام اول نیز با مشکل روبه رو شود.

در حالی روز گذشته کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی رقم ۵۰ هزار میلیارد تومان را برای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها به تصویب رساند که دولت در لایحه بودجه سال ۹۲ درآمد ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی را برای اجرای این قانون پیشنهاد کرده بود.

البته طبق آیین نامه داخلی کمیسیون تلفیق در صورتی که یک سوم اعضاء تقاضای تجدید نظر داشته باشند مجددا مصوبه روز گذشته کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار می گیرد.

اما در صورت تصویب مصوبه کمیسیون تلفیق در صحن علنی با توجه به کاهش ۷۰ هزار میلیارد تومانی منابع هدفمندسازی یارانه ها، شاهد تغییرات اساسی در اجرای این قانون خواهیم بود.

در پیشنهاد دولت ۹۰ هزارمیلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی، ۱۵ هزار میلیارد تومان کمک به بخش تولید، ۱۵ هزار میلیارد تومان نیز برای پروژه های عمرانی و کمک به هزینه های جاری دولت در نظر گرفته شده بود.

اما آنچه کمیسیون تلفیق به تصویب رسانده ۱۶ هزارمیلیارد تومان کمتر از منابع هدفمندی در بودجه سال ۹۱ است و در نتیجه ممکن است در سال جاری باز هم شاهد اجرای گام دوم نباشیم.

سال گذشته نیز روند تصویب لایحه بودجه سال در مجلس شرایط را به گونه ای رقم زد که تصمیم دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی دستخوش تغییر شد، چرا که ابتدا دولت رقم ۱۳۵ هزار میلیارد تومان را برای اجرای قانون هدفمندسازی در لایحه بودجه سال ۹۱ کل کشور پیشنهاد کرد اما مجلس با این رقم مخالفت کرد و آن را به ۶۶ هزار میلیارد تومان کاهش داد و پس از آن نمایندگان مجلس با تصویب جزئیات طرح الحاق یک تبصره به بندهای ۴۴ و ۴۵ قانون بودجه سال ۹۱ مبنی بر ممنوعیت افزایش قیمت حامل های انرژی و سایر کالاها و موضوع قانون هدفمند کردن یارانه ها در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰، اجرای گام دوم را متوقف کردند.

رشد ۳۸ درصدی در قیمت حامل ها

از سوی دیگر و در حالی ردیف مربوط به هدفمندی دستخوش کاهش بیش از یک دوم شده که به دلیل نوسانات نرخ ارز شکاف قیمت حامل های انرژی در داخل و خارج بیشتر شده و در مجموع آن مشکلاتی که در مورد قاچاق بنزین به خارج تا حدودی حل شده بود دوباره پیدا شده است و باید مورد توجه قرار گیرد.

در عین حال در حالی که علیرضا ضیغمی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با اشاره به این که با افزایش درصدی از قیمت تا حدی که فشار زیادی به مردم نیاید، موافقیم و به دنبال تک نرخی شدن بنزین و گازوئیل هستیم، اعلام کرده که قیمت تمام شده بنزین معمولی در حال حاضر ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ تومان است.

اما حجت الاسلام و المسلمین، غلامرضا مصباحی مقدم، رییس کمیسیون تلفیق این باره تصریح کرد: معنای این مصوبه این است که تغییرات کمی در اصلاح قیمت حامل های انرژی در فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها اتفاق می افتد.

وی تاکید کرد: نه مجلس و نه کمیسیون تلفیق به هیچ وجه وارد قیمت گذاری حامل های انرژی نشده و هیچ یک از حامل های انرژی توسط مجلس تغییر قیمت داده نشده است؛ به بیان دیگر دولت مجاز است بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، قیمت حامل های انرژی را تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان اصلاح کند.

همچنین جعقر قادری، سخنگوی کمیسیون تلفیق گفته که براساس مصوبه کمیسیون برنامه و بودجه از درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی پیش بینی شده برای هدفمندی یارانه ها در سال ۹۲،۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از محل بودجه و ۳۸ هزار ۸۰۰ میلیارد تومان از محل افزایش قیمت ها تامین می شود؛ بنابراین ما رشد ۳۸ درصدی در قیمت حامل های سوخت را پیش رو خواهیم داشت.

وی البته گفته که هنوز مشخص نشده که چطور رشد قیمت حامل های سوخت، تقسیم می شود؛ ممکن است برخی ها حامل های انرژی مثل بنزین و سی. ان جی رشد قیمت بیشتری داشته باشند و گازوئیل رشد کمتری پیدا کند و این موضوع به تصمیم دولت برمی گردد.

کاهش اعتبارات یارانه نقدی

بر این اساس یارانه نقدی نیز یکی دیگر از مواری است که با مصوبه کمیسیون تلفیق به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

بنا به اعلام رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری، بنا به قانون هدفمندی یارانه ها ۳۰ درصد از منابع مربوط به هدفمندسازی یارانه ها برای بخش تولید، ۲۰ درصد کمک به بودجه دولت و ۵۰ درصد برای پرداخت اقشار باید هزینه شود.

در چنین شرایطی دولت اعتباری معادل ۲۵ هزار میلیارد تومان برای پرداخت یارانه نقدی در اختیار خواهد داشت که در مقایسه با منابع ۴۸ هزارمیلیاردی سال گذشته بسیار کمتر خواهد بود و در نتیجه ممکن است دولت در پرداخت یارانه مرحله اول قانون هدفمندسازی نیز با مشکل روبه رو شود.