کد خبر: 9665

شریعتمداری:

کاندیدای احتمالی انتخابات با بیان اینکه تصور می کنم فرمایشات رهبری در مورد انتخابات مربوط به نحله فکری خاصی نیست گفت: همه نحله های فکری باید در انتخابات حضور داشته باشند و در مجموعه اصلاح طلبان بعد از سخنان نوروزی مقام معظم رهبری شور و شوق زیادی ایجاد شد تا فردی با بالاترین رای کشور را اداره کند.

محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت اصلاحات و کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در نشست اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل گفت: جلسه با مجموعه جوانهای دانشجو به انسان نشاط و امید روحیه بخش می دهد و از اینکه نحله های فکری خود را وابسته به اصول و انقلاب می دانید افتخاری برای شما محسوب می‎ شود.

وی در ادامه نشست در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر اینکه برای پیشرفت در سایه عدالت چه برنامه ای دارید گفت: بعضی معتقد بودند همین منابع موجود را باید بین اقشار مختلف مردم تقسیم کنیم و برخی بر این باورند که باید تولید ثروت کنیم ولی در این میان دیدگاه سومی با نگاه پیشرفت در مسیر عدالت محور است که برخواسته از ایدوئولوژی اسلامی ماست و توزیع فقر را مناسب نمی داند.

کاندیدای احتمالی انتخابات با بیان اینکه حتما پیشرفت باید عدالت محور باشد افزود: ولی عدالت را به معنی توزیع فقر قبول نداریم. تا رسیدن به مدل های ارزشی پایدار باید تلاش کنیم از روش های ایزوله شده استفاده کنیم. در کنار آن باید تلاش کنیم در علوم انسانی نیز مدل های جدید و کاربردی پیدا کنیم.

شریعتمداری با اشاره به اینکه این انتقاد به حوزه علمیه ما هم وارد است گفت: علما بیش از ۱۰۰ سال است که در مورد تجارت صحبت می کنند اما همه اصطلاحات آنها مثل مضاربه، مساوات و معاملات مربوط به همان زمان است و هیچ تلاشی دیگر مشاهده نمی کنیم.

وی با بیان اینکه روزی که در حضور مقام معظم رهبری بودیم ایشان یک مانیفست را مطرح کردند افزود: اما متاسفانه تحول جدی نمی بینیم باید در این زمینه فعالیت کنیم. دو جلد کتاب انتشارات دارالحدیث منتشر شده که می شود از آن به عنوان آغاز نظریه پردازی نام برد.

وی در پاسخ به سئوال دانشجویی مبنی بر اینکه وضعیت کشور را به چه شکلی می بینید گفت: ما در حال حاضر فاصله بسیار زیادی نسبت به قبل از انقلاب داریم و پیشرفت های خوبی بدست آوردیم ولی اگر بخواهیم تحلیل درستی ارائه کنیم باید نقاط ضعف را منصفانه بگوییم. بیکاری در دولت گذشته افزایش یافته است در حالی درآمد دولت نهم و دهم در سال حدود ۱۰۴ میلیارد دلار بوده و این رقم برای دولت اصلاحات حدود ۲۸ میلیارد دلار است لذا به این مسائل انتقاد داریم.

شریعتمداری با اشاره به اینکه ما با کشور کره جنوبی متفاوت هستیم اظهار داشت: ایران حداقل کاری که در مورد کشورهای مظلوم می کند این است که بیانیه ای صادر کند یا در سازمان ملل از آنها دفاع می کند ما به این مسائل افتخار می کنیم مردم هم قبول دارند ولی باید بگویم نباید برخی از مشکلات و ضعف ها را پشت سر این مسائل مخفی کنیم.

کاندیدای احتمالی انتخابات با بیان اینکه دفترچه تامین اجتماعی نباید تبدیل به مایه ننگ شود افزود: باید دفترچه خدمات یا کارت تامین اجتماعی در اختیار مردم قرار بگیرد که محترم شمرده شود این مطالبه حق مردم است و این تعهد است برای دولتم و شما رسانه های گروهی به عنوان نماینده مردم می توانید پیگیری کنید.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چرا اصلاح طلبان در شش دوره گذشته شکست خورده اند گفت: نظر مردم ما در زمانهای مختلف بر اساس سلایق تغییر می کند کما اینکه امروز عملکرد احمدی نژاد که مورد حمایت اصولگرایان بوده بسیار مورد انتقاد است. دولت وی ظرف چند ماه ارزش پولی ملی را به اندازه یک سوم کاهش داد.

شریعتمداری با بیان اینکه برخی با شعار سیاست خارجی تخاصمی جایگاه خود را با جایگاه رهبری اشتباه می گیرند افزود: تلاش می کنیم به دنیا رهنمود بدهیم و به فکر انجام وظیفه خودمان نیستیم و نتیجه این می شود که می بینیم این عملکرد مورد انتقاد ماست.

کاندیدای احتمالی ادامه داد: در مجلس سوم یک مجلسی شکل گرفت که صد درصد چپ بود و در مجلس چهارم مجلسی شکل گرفت که صد درصد راست بود. برخی از این شکست ها مثلا شکست اصلاح طلبان در انتخابات شورا به دلیل رد صلاحیت یک گروه و نحله فکری بود که باعث شد مشارکت نیز پائین بیاید.

شریعتمداری با بیان اینکه آراء خاتمی در نظرسنجی ها بسیار بالاست افزود: نظرسنجی هایی که اخیرا شده نشان می دهد مجموع آراء دو تن از افرادی که به عنوان اصولگرا مطرح نیستند از آراء اصولگرایی که بیشترین رای را دارد بالاتر است و این آمار ممکن است تا سه ماه دیگر نیز تغییر کند.

کاندیدای احتمالی انتخابات با بیان اینکه تصور می کنم فرمایشات رهبری در مورد انتخابات مربوط به نحله فکری خاصی نیست گفت: همه نحله های فکری باید در انتخابات حضور داشته باشند و در مجموعه اصلاح طلبان بعد از سخنان نوروزی مقام معظم رهبری شور و شوق زیادی ایجاد شد تا فردی با بالاترین رای کشور را اداره کند.

وی تکثر کاندیداها را باعث تفرق در آرا دانست و گفت: در این صورت انتخابات به دور دوم کشیده می شود که این هم برای ما هزینه زاست و هم از بین دو رای اقلیتی که به دور دوم می رسند یکی پیروز می شود که این خوب نیست.

شریعتمداری در پاسخ به سئوال دانشجوی دیگری در در مورد برنامه و کابینه احتمالی آینده تصریح کرد: کلیاتی از برنامه ها را اعلام کرده ام و بخشی از برنامه ها به عنوان تبلیغات موقعی ارائه می دهیم که مردم خوب می شنوند مثل صدا و سیما لذا برای تبلیغ برنامه ها در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برنامه ریزی کرده ایم.

کاندیدای احتمالی انتخابات در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر نظر وی در مورد تکنوکرات ها گفت: البته عده ای معتقدند باید کشور را با استفاده از درآمد دلارهای نفتی اداره کنیم. من معتقدم نظر مقام معظم رهبری در این مورد که می شود کشور را بدون درآمد نفتی اداره کرد بسیار سازنده است باید تلاش کنیم ثروت ملی را هزینه جاری نکنیم. کشور را می شود بدون دلار نفتی اداره کرد لذا این شعار، شعار بسیار درستی است و اگر برخی تکنوکرات ها مخالف این شعار هستند من با آنها همراه نیستم.

وی در ادامه با بیان اینکه تصور می کنم در شرایط امروز کسانی باید کشور را اداره کنند که نگاه اعتدالی دارند افزود: آنهایی که قائل به افراط و تفریط هستند از حضور در انتخابات صرف نظر کنند فکر می کنم امروز به یک جریان اعتدالی برای اداره کشور احتیاج داریم.

شریعتمداری در پاسخ به سئوالی درباره نحوه و اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گفت: اگر هدفمندی اجرا نمی شد موجب جلوگیری از تخصیص منابع، پیام غلط به سرمایه گذاران، رواج فساد و افزایش قاچاق می شد. اصل این کار، کار بسیار ممدوحی است منتهی این قانون با همه مصوباتش باید به نحوه درست اجرا می شد و ما به نحوه اجرا نقد داریم.

وزیر بازرگانی دولت هفتم و هشتم در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه برداشت شما از اندیشه و خط امام (ره) چیست؟ گفت: اگر منظور حوزه سیاسی ایشان است که آن دریایی از فکر و اندیشه است و در این زمان نمی شود به آن پرداخت ولی در مورد نقش مردم ایشان فرمودند من توی دهن این دولت می زنم چون مردم مرا قبول دارند و در عمل به آراء مردم اعتقاد داشت لذا در هر زمان امام راحل را به عنوان معمار انقلاب می شناسم و دیدگاه هایش را باید در همه شئون زندگی پیاده کنیم.

وی با بیان اینکه امام، قانون اساسی را به رای عمومی گذاشتند افزود: امام در روز ۱۲ فروردین فرمودند امروز، روز جشن امامت امت است و من لذت می برم از چنین بیانی. امام بارها تکرار کردند جمهوری اسلامی؛ نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش. حالا یک عده ای می گویند" حکومت اسلامی، انتخابات یک کار فانتزی است" . من با همه احترامی که به آنها قائلم ولی با آنها همراه نیستم زیرا معتقدم نظرشان با نظر امام و نظر رهبری مغایر است.