کد خبر: 72369

دلالان همچنان در منطقه جنوب کرمان در حال جولان هستند و دسترنج کشاورزان را به راحتی زیر پای خود لگدمال می‎کنند.

منطقه جنوب استان کرمان به عنوان قطب کشاورزی کشور از جایگاه ویژه‎ای برخوردار است.

تنوع محصولات سردسیری و گرمسیری و تولید بیش از 4.5 تن انواع محصولات کشاورزی در سال در این خطه مستعد نشان از استعداد خدادادی جنوب کرمان دارد.

 جولان دلالان در جنوب کرمان

هر ساله با آغاز یا نزدیکی برداشت محصولات کشاورزی در جنوب استان نام دلالان از سوی مسئولان و رسانه‎ها بسیار شنیده می‎شود.

این دلالان که برنامه کاری خود را منظم در دست دارند، همه ساله در کمین کشاورز و کشاورزی منطقه جنوب کرمان نشسته تا پول هنگفتی را یک شبه به جیب بزنند و راه صد ساله را یک شبه از دستان پینه‎بسته کشاورزان طلب کنند.

مسئولان بخش‎های مختلف کشاورزی و حوزه فروش و بازاریابی در جنوب استان نیز واژه و حضور دلال را عامل ضربه به اقتصاد کشاورزی منطقه عنوان می‌کنند.

برخی از مسئولان معتقد هستند که بیشتر دلالان حاضر در جنوب استان کرمان بومی این مناطق هستند.

با مسائل مطرح شده این طور به نظر می‎رسد که باید با تدابیر و چاره‎اندیشی، کام دلالان را در ضربه زدن به قیمت و جایگاه محصولات کشاورزی تلخ کرد.

تنها دادن هشدار به دلالان گرهی از مشکل کشاورزان گرفتار در حلقه دلالان فرصت طلب را باز نمی‎کند.

کشاورزان و دلالان دو سوی طناب قیمت

با ورود محصولات تولیدی کشاورزان به بازارهای محلی دلالان نیز دست به کار می‎شوند تا با گل‎آلود کردن آب ماهی بگیرند و به عبارتی با استفاده از شگردهای مختلف تعیین قیمت محصولات را به دست بگیرند.

یکی از این شگردها عدم خرید محصولات تا زمان ورود حجم عظیم محصولات به میدان و شایعه‎سازی پایین آمدن و افت قیمت در دیگر استان‎ها و بازارهای خارجی است.

کشاورزان خسته و سرگردان که در بازارهای محلی ساعت‎ها در انتظار فروش محصول خود می‎مانند و از طرفی هزینه حمل و نقل تحمیل شده تا بازار فروش را باید تا ساعاتی دیگر پرداخت کنند، نگران و در جستجوی دلالان برای فروش محصول خود بر می‎آیند.

دلالان نیز که به دنبال این فرصت هستند، شرایط میدان را به دست می‎گیرند و بهترین سودجویی را برای خود رقم می‎زنند.

در این میان با توجه به شرایط کشاورز و هزینه‎های گزاف حمل و نقل، آنان تسلیم خواسته‎های دلالان می‎شوند و با کمترین نرخ پیشنهادی دلال محصول خود را به فروش می‎رسانند.

از طرف دیگر دلالان حاضر هستند برای تعیین قیمت در روزهای آینده نیز از خرید محصولات در چند روز پیاپی خودداری کنند و نبض قیمت بازار را در دست بگیرند.

لزوم توجه سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان به بازاریابی محصولات

پس از مصوبه مجلس شورای اسلامی در زمینه واگذار کردن فعالیت در حوزه قیمت محصولات کشاورزی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به وزارت جهاد کشاورزی باید سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز با توجه به گستردگی این منطقه و تنوع انواع محصولات کشاورزی برنامه‎ای دقیق تدوین و کارگروه‎هایی ویژه برای ساماندهی قیمت و بازاریابی محصولات کشاورزی تولید شده، تشکیل دهد و از بروز بحران در زمینه قیمت محصولات کشاورزی جلوگیری کند.

سازمان تعاون روستایی جنوب کرمان آرام‎بخشی موقتی در بحران قیمت‎ها

سازمان تعاون روستایی جنوب استان کرمان که هفت شهرستان جنوبی را در حوزه کاری خود دارد، هنگام بحران افت قیمت محصولات کشاورزی و ایجاد تنش قیمتی توسط دلالان در منطقه با خرید توافقی آرام‎بخش کوتاه‎مدت این درد کهنه در منطقه جنوب استان کرمان می‎شود.

اعمال دو راهکار خرید تضمینی و توافقی هنگام بروز اختلال در بازار محصولات کشاورزی توسط این سازمان کمک کوچکی به کشاورزان خسارت دیده است تا دست دلالان را کوتاه کند و به عبارتی به رقابت این سازمان با دلالان در منطقه تبدیل می‎شود.

ضرورت صادرات محصولات کشاورزان با برندهای خاص و معتبر

فرماندار جیرفت با اشاره به عزم دولت برای فعال‎تر شدن بخش‎های صنعت و کشاورزی در این شهرستاناظهار داشت: با راه‎اند‎ازی گمرک در شهرستان زمینه صادرات محصولات خوب و باکیفیت به بازارهای خارجی فراهم شده است.

احمد امینی‎روش تصریح کرد: کشاورزان باید با برندهای خاص و معتبر اقدام به صادرات محصولات خود کنند تا بتوانند با این روش از دست دلالان رهایی پیدا کنند.

برخورد قاطع با اخلالگران قیمت محصولات کشاورزی

وی افزود: یکی از مشکلات عمده پس از تولید، بسته‎بندی محصولات است که موجب می‎شود، کیفیت محصول عرضه شده، کاهش یابد و دلالان تعیین‌کننده قیمت محصولات باشند.

امینی‎روش با اشاره به آغاز برداشت محصول خرما در شهرستان جیرفت عنوان کرد: از کشاورزان درخواست می‎شود تا با بسته‌بندی مناسب زمینه جذب تجار داخلی وخارجی را برای خرید محصولات خود فراهم کنند.

وی بیان داشت: با افرادی که سبب اختلال در قیمت محصولات کشاورزی بشوند به شدت برخورد می‎شود.

چراغ قرمز فرماندار عنبرآباد برای دلالان  

محمد حجتی‎پور فرماندار عنبرآباد نیز در این زمینه اظهار داشت: با آغاز فصل برداشت خرما در این شهرستان عده‎ای سودجو با اعلام نرخ جعلی از طرف نهادها سعی در آشفتگی بازار خرما دارند.

وی بیان داشت: دلالان یا افراد سودجو اگر تلاش کنند با این رویه تعیین نرخ بازار را در دست بگیرند به صورت جدی با آنان برخورد می‎شود.

حجتی‎پور تصریح کرد: نخل‎داران و کشاورزان نباید تعیین نرخ محصولات خود را به دست دلالان دهند، بلکه باید با ارائه باکیفیت محصولات خود زمینه فروش آن را در بازار منطقه با نرخ واقعی هموار کنند.

لزوم فعال شدن تعاونی‎های کشاورزی در منطقه

با همه این اوصاف به نظر می‎رسد، تشکیل تعاونی‎هایی کارآمد و باپشتوانه در جنوب کرمان یکی از راهکارهای مقابله با دلالان و یا رقابت با این قشر است.

از طرفی عدم موفقیت و برنامه‎ریزی‎های نامناسب در برخی تعاونی‎ها در جنوب کرمان ذهنیت کشاورزان را برای تشکیل چنین تعاونی‎هایی خراب کرده است.

تعداد زیادی از این تعاونی‎ها به دلیل سوء مدیریت، عدم برنامه صحیح و چینش نامناسب اعضای مؤثر و کارآمد زمینه فکری و رغبت کشاورزان را در این زمینه کاهش داده است.

نفوذ همه‎جانبه دلالان در کشاورزی منطقه جنوب کرمان

حسین تاجیک از کشاورزان شهرستان فاریاب با اشاره به دست داشتن دلالان در تمام زمینه‎های کشاورزی از کشت محصول تا برداشت آن اظهار داشت: در زمان کشت محصولات هزینه زیاد کودهای حیوانی و شیمیایی، بذر، زمین، بسته‎بندی و خرید همه و همه کار دلالان است و در واقع نان اصلی کشاورزی منطقه در دهان دلالان است.

وی گفت: با توجه به خرد بودن کشاورزی‎ها و نبود تشکیلات منسجم در تعیین قیمت محصولات، دلالان سوار بر مرکب کشاورزی منطقه شده‎اند.

دلالان همچنان در منطقه جنوب کرمان در حال تاخت و تاز هستند و دسترنج کشاورزان را به راحتی زیر پای خود لگدمال می‎کنند.

این موضوع سال‎های زیادی است که گریبان کشاورزی منطقه و کشاورزان را محکم فشرده است بر همین اساس می‎طلبد که مسئولان توجه بیشتری به کشاورزی منطقه جنوب کرمان و کوتاه کردن دست دلالان از آن داشته باشند.

خبرگزاری فارس-گروه استانها

  • samen202 |

    تابوده همین بوده وتا هست همین هست!