کد خبر: 73483

کرمان خبر گزارش می دهد

کارخانه قند بردسیر از صنایع قدیمی کرمان است اما در دهه اخیر این واحد صنعتی به دفعات به دلیل مشکلات مالی و قدیمی بودن خط تولید تعطیل و راه اندازی شده و این روند ادامه دارد.

به گزارش کرمان خبر، کارخانه قند بردسیر یکی از واحدهای صنعتی وابسته به کشاورزی در استان کرمان است که طی سالهای اخیر با چالشهای فراوانی روبرو بوده است به گفته کارشناسان اقتصادی یکی از مشکلات بخش تولید در کرمان عدم وجود صنایع وابسته به کشاورزی در این استان است اما معدود واحدهای مرتبط با کشاورزی نیز در استان کرمان مورد حمایت قرار نمی گیرند.

کارخانه قند بردسیر از جمله این واحدهای تولیدی است این کارخانه که به دلیل مدیریت ضعیف و خط تولید بسیار قدیمی بارها از چرخه تولید خارج شده است این روزها نیز دربهای خود را به روی تولید بسته است هر چند که با ورود سرمایه گذار جدید به این کارخانه، امیدهایی برای راه اندازی مجدد آن به وجود آمده است اما راهکارهایی که باری راه اندازی مجدد این واحد صنعتی ارائه می شود مصادق ضرب المثل " آزموده را آزمودن خطاست" می باشد.

داستان کارخانه ای که دهها بار باز و بسته شد

اگر نگاهی به روزهای ابتدایی راه اندازی این کارخانه بیندازیم متوجه می شویم فلسفه اصلی احداث این کارخانه در بردسیر بهره برداری از شرایط مطلوب چغندر قند در مزارع شهرستان بردسیر بوده است طبق تحقیقات انجام شده چغندر تولید شده در این منطقه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است و به دلیل شرایط اقلیمی کشت محصول از بازدهی اقتصادی مناسبی بهره می برد اما پس از ورشکستگی کارخانه قند و به دلیل عدم حمایت از کشاورزان و عدم پرداخت قیمت محصول بسیاری از کشاورزان ترجیح دادند از کشت چغندر قند خودداری کنند.

عدم کشت محصول از یک سو و از سوی دیگر اصرار بیش از حد استانداران وقت برای راه اندازی این واحد تولیدی در دوره های مختلف سبب شد این کارخانه با تعطیلی بخش قابل توجهی از خط تولید و عدم حمایت از کشت محصول تنها خط تولید نهایی را راه اندازی کند.

واردات گسترده شکر خام تنها راهی بود که به صورت اسمی کارخانه را سرپا نگاه می داشت و بخشی از نیروهای کار را نیز در جذب این واحد صنعتی جذب می کرد اما این راه کار کوتاه مدت طی سالهای اخیر اکثر کارخانه های قند ایران را معتاد به شکر خام کرده و صنایع پایین دستی کارخانه های قند تعطیل شده اند.

همین مشکل نیز دامان صنعت قند بردسیر را این روزها گرفته است محمد سازنده کارشناس اقتصاد کشاورزی  اظهارداشت: واردات شکر خام بزرگترین آفت طی سالهای گذشته برای کارخانه های قند محسوب می شود زیرا با واردات شکر خام ضمن خارج شدن ارز از کشور بسیاری از کارخانه ها از جمله کارخانه قند بردسیر مقروض شده اند و از سوی دیگر بخش قابل توجهی از خط تولید کارخانه ها از کار افتاده و به مرور زمان مستهلک شده است.

واردات شکار خام یعنی تعطیلی مجدد کارخانه در آینده نزدیک

وی افزود: کارخانه قند بردسیر طی دهه گذشته بیشتر از تعداد انگشتان دو دست تعطیل و مجددا راه اندازی شده و در این مسیر کوتاه ترین راه انتخاب شده و شکر خام به کارخانه تزریق شده است این مسئله یعنی اینکه تولید مجدد بدون پشتوانه که درنهایت به تعطیلی کارخانه منتهی می شود.

سازنده نرخ بیکاری را در بردسیر مناسب ندانست و گفت: در گذشته هزاران نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این واحد تولیدی مشغول به کار بوده اند و یکی از مهترین زمینه های اشتغال بخش کشاورزی و تولید چغندر قند بوده که موجب حمایت بخش صنعت از کشاورزی می شده است اما عملا این حلقه سالهاست مفقود شده است.

وی با اشاره به سرمایه گذاری جدید در این کارخانه گفت: کارخانه قند بردسیر بسیار قدیمی است و در نخستین گام باید خط تولید این کارخانه تغییر کند و از تکنولوژی جدید استفاده شود در حالیکه هم اکنون خط تولید این کارخانه بسیار قدیمی و مستهلک است.

احیای زمین های کشاورزی کلید رونق مجدد کارخانه قند بردسیر

سازنده افزود: فعال شدن زمینهای کشاورزی که هم اکنون در اکثر آنها کشت چغندر قند انجام نمی شود و یا فاقد کشت هستند می تواند چرخه تولید را بار دیگر در شهرستان بردسیر به گردش در آورد و موجب تحول در زندگی خانوار در این شهرستان محروم شود اما تزریق شکر خام به این کارخانه عملا هیچ چیز برای این واحد صنعتی و مردم در پی ندارد و تنها بخش کوچکی از نیروی کار بار دیگر فعال می شوند. که آن هم طبق تجربه گذشته پس از اتمام شکر خام وارد شده مختل و کارخانه تعطیل می شود و یا اینکه کارخانه به وارد کننده شکر کشورهای دیگر تبدیل می شود که نمی تواند ارزش اقتصادی مناسبی داشته باشد.

وی از عدم وجود برند در این کارخانه نیز انتقاد کرد و خواستار توجه به سرمایه گذاران جدید به برند سازی در کارخانه قند بردسیر شد.

از راه اندازی مجدد کارخانه قند حمایت می کنیم

فرماندار بردسیر نیز یکی از اهداف بخش صنعت این شهرستان را راه اندازی مجدد و پایدار این کارخانه دانست و گفت: سرمایه گذاری در این کارخانه برای رفع مشکلات در حال انجام است و در این مسیر ما نیز حمایتهای لازم را انجام خواهیم داد.

جواد صادقی بیان کرد: یکی از مهمترین اقدامات احیای دوباره کشت چغندر قند است که در این خصوص نیز باید از کشاورزان حمایت و آنها را ترغیب کرد که بار دیگر به سمت کشت چغندر قند بروند.

وی تصریح کرد: در این مسیر باید به سمت افزایش سطح زیر کشت چغندر قند حرکت کنیم و بار دیگر خطوط تولید این کارخانه را راه اندازی کنیم.

وی افزود: از سرمایه گذاری در این بخش استقبال می کنیم و امیدواریم بتوانیم بار دیگر شاهد رونق مجدد در این صنعت باشیم.

مدیرعامل شرکت آدینه کریمان از سرمایه گذاری شرکتش برای احیای مجدد این کارخانه خبر داد و گفت: تمام تلاش ما تولید دوباره قند در این کارخانه است که در این مسیر می توان به اشتغال زایی و رونق اقتصادی بردسیر نیز اشاره کرد اما این روند در کنار اراده ما نیاز به حمایت جدی مسئولان دارد.

محمد علی آدینه افزود: آنچه که هم اکنون شاهد آن هستیم مستهلک شدن بخشهای از کارخانه در پی تعطیلیهای متناوب است و باید در ابتدا خط تولید کارخانه اصلاح شود.

وی تصریح کرد: استفاده از تکنولوژی روز برای فعالیت کارخانه ضروری است در غیر این صورت مجددا با مشکل مواجه خواهیم شد.

آدینه گفت: سرمایه گذاری در راستای توسعه استان کرمان در بخشهای عمرانی و صنعتی یکی از اهداف این شرکت است و به این دلیل وارد بحث سرمایه گذاری در کارخانه قند بردسیر شده ایم که یکی از پتانسیلهای جدی اقتصادی در استان کرمان را بالفعل کنیم.

وی خواستار حمایت و همکاری مردم، کشاورزان و کارگران کارخانه و مسئولان شد.مهر