کد خبر: 75339

مسوول قرارگاه جهادکشاورزی سپاه در استان کرمان گفت: این قرارگاه در مرحله نخست یک هزار میلیارد ریال در جنوب استان کرمان سرمایه گذاری می کند.

به گزارش کرمان خبر  ؛ عیسی ابراهیمی مسوول قرارگاه جهادکشاورزی سپاه در استان کرمان گفت: این قرارگاه در مرحله نخست یک هزار میلیارد ریال در جنوب استان کرمان سرمایه گذاری می کند.

وی افزود: این سرمایه گذاری در مرحله نخست برای احداث ۲۰۰ هکتار گلخانه به شیوه کشت بدون خاک (هیدروپونیک) در شهرستان های جیرفت و کهنوج انجام می شود.

کشت هیدروپنیک یا آبکشت شیوه کشت بدون خاک است که در این روش متخصصان نیازهای غذایی گیاه را اندازه گیری کرده و به جای خاک با استفاده از آبی که به گیاه داده می شود و با افزودن عناصر مورد نیاز برای نگهداری گیاه نیاز به خاک منتفی می شود.

مسوول قرارگاه جهادکشاورزی سپاه خاطرنشان کرد: در قالب این سرمایه گذاری قرار شد سازمان جهادکشاورزی کرمان ۵۰۰ هکتار زمین واگذار کند که شامل۱۰۰ هکتار در شهرستان جیرفت، ۱۰۰ هکتار در کهنوج و ۳۰۰ هکتار در شهرستان رودبار جنوب است.

وی گفت: زمین هایی سال گذشته برای این کار جانمایی شد اما جهادکشاورزی جنوب کرمان با توجه به این که برخی از اعضای هیات مدیره طرح سرمایه گذاری کارمند دولت هستند، از واگذاری آن خودداری کرد.

ابراهیمی افزود: برای رفع این مشکل تغییراتی در اساسنامه در حال انجام است تا از افراد غیرکارمند در این سرمایه گذاری استفاده شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از اصلاح مواردی در اساسنامه شرکت و دریافت زمین بلافاصله کار احداث گلخانه ها آغاز خواهد شد که اجرای آنها نقش موثری در توسعه اقتصادی منطقه جنوب دارد.

وی گفت: هر هکتار گلخانه پیشرفته هیدروپونیک برای ۱۰ نفر شغل ایجاد می کند.

مسوول قرارگاه جهادکشاورزی سپاه در استان کرمان تصریح کرد: در کنار احداث گلخانه ها کشت های دیگری نیز اجرا می شود و در مراحل بعدی احداث صنایع تبدیلی، خرید و صادرات محصولات کشاورزی جنوب کرمان در دستور کار قرار دارد.

سالانه بیش از ۴،۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در جنوب کرمان که هفت شهرستان را در بر می گیرد، تولید می شود.

منبع:ایرنا