کد خبر: 75720

در نشست با وزیر جهاد کشاورزی صورت گرفت

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از عملکرد مراکز تحقیقات کشاورزی انتقاد کرد و گفت: چند سال دیگر یابد منتظر باشیم که میلیاردها تومان در مراکز تحقیقات کشاورزی هزینه شود و خروجی آنها فقط پایان‌نامه، حقوق و مزایا باشد.

به گزارش کرمان خبر، محمدرضا پورابراهیمی ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی مدیران، انجمن‌ها، اتحادیه‌ها و صنوف کشاورزی با حضور وزیر جهاد کشاورزی در تالار شهید مرتضوی استانداری کرمان اظهار داشت: نیازمند تحول جدید در ساختار مراکز تحقیقات جهاد کشاورزی هستیم.

وی تصریح کرد: چند سال دیگر ما باید منتظر باشیم که دانشمندان در مراکز تحقیقات کشاورزی باشند و میلیاردها تومان هزینه شود و خروجی این مراکز فقط پایان‌نامه، حقوق، مزایا و حق ماموریت باشد و این مراکز باید گزارش دهند طی یک یا دو دهه اخیر چه اتفاقی در این مجموعه‌ها روی داده است.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی از اختصاص 200 میلیون دلار برای شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد و خواستار ورود این شرکت‌ها به بحث‌های حوزه کشاورزی شد.

پورابراهیمی در ادامه سخنان خود بیان داشت: در قانون بودجه 500 میلیون دلار برای آب‌رسانی به روستاها اختصاص داده شده است و 50 درصد روستاهای استان کرمان با تانکر آبیاری می‌شود و بخش کشاورزی هم به علت کم‌آبی با مشکل مواجه شده است.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان رتبه نخست جذب اعتبارات صندوق توسعه ملی در بخش کشاورزی را طی سال گذشته کسب کرد، ادامه داد: 20 درصد سهم این صندوق به بخش کشاورزی اختصاص داده می‌شود و می‌توان کارهای خوبی انجام داد.

پورابراهیمی خواستار مشخص شدن سهم استان کرمان از بیمه کشاورزی شد و خاطرنشان کرد: بعضی از کشاورزان به علت شرایط نامناسب کشاورزی و یا دیگر مسائل دچار مشکل شده و حق بیمه را پرداخت نکرده بودند و این کشاورزان از پرداخت جریمه معاف می‌شوند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اقدامات ارزشمندی در استان کرمان برای مبارزه به زمین‌خواری و ساماندهی حاشیه‌نشینی انجام شده است از وزیر جهاد کشاورزی خواست تا به واسطه حضور در کرمان اعتبار ویژه‌ای را برای رونق فعالیت‌های بخش کشاورزی به کمربند سبز کرمان اختصاص دهد.

این نماینده مجلس اختصاص اعتبارات مربوط به شورای حفاظت آب استاندار کرمان را امری ضروری خواند و افزود: کارهای ارزشمندی از سوی استاندار کرمان در بخش آب انجام شده است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه وزیر نیرو در شورای اداری کرمان مسئله ملی شدن طرح همیاران آب استان را مطرح کرد، اظهار داشت: با توجه به ارتباط موضوعی شورای آب بین وزارت کشاورزی و وزارت نیرو از وزیر کشاورزی می‌خواهیم از این طرح ملی حمایت کند و از اعتبارات وزارتخانه به کرمان اختصاص داده شود.

فارس