کد خبر: 76577

زایمان طبیعی ساده در یکی از دو بیمارستان نیمه‌خصوصی شهر کرمان برای مادری که تحت پوشش بیمه است حداقل از11.000.000 ریال تا 27.000.000 ریال خرج برمی‌دارد

به گزارش کرمان خبر به نقل از نقطه - علی محمدی - حالا دو دختر و پسر جوانی که بیشتر و یا کمتر از یک سال از ازدواج‌شان گذشته است، منتظر بزرگ‌ترین اتفاق زندگی مشترک‌شان هستند. تولد فرزند برای هر زوج ایرانی شیرین‌ترین اتفاق است. اما این روزها خدمت درمانی تبدیل‌شده است به صنعت پزشکی، برای کسب درآمد از جان مردم! تولد یک فرزند در حال تبدیل‌شدن به اتفاقی است که همراه با هزینه‌های زیاد و سرسام‌آور برای خانواده‌های کرمانی است. هر چند که هزینه‌ها در سراسر کشور در همین سطح و شاید هم بیشتر باشد.

90 درصد تشویق به سزارین به خاطر منافع شخصی پزشکان!

در مطب پزشکان و در میان مشاوره‌های پزشکی درگوشی به مادران باردار، به‌طور نامحسوس صدای خیانتی به گوش می‌رسد که خبر از تشویق خانواده‌ها به سزارین می‌دهد. این روند تشویق به سزارین تا آن‌جا پیش رفته است که حتی صدای سخنگوی کمسیون درمان و بهداشت مجلس را هم درآورده است. وی چندی قبل در مصاحبه‌ای با خبرگزاری فارس گفته است 90 درصد این تشویق‌ها به خاطر منافع خود پزشکان است.(1)

یک‌میلیون و پانصد هزار تومان هزینه‌ی زایمان در دولتی‌ترین بیمارستان کرمان!

خانواده‌هایی که تصمیم به زایمان طبیعی می‌گیرند نیز با مشکلات بیشتری از آن‌ها که تمایل به سزارین دارند دست‌وپنجه نرم می‌کنند و راه همواری در مقابل‌شان قرار ندارد. هر چند که آن‌ها تنها باید درصدی کمتر نسبت به زایمان سزارین بپردازند؛ که این نیز خود نوعی تشویق به سزارین است. گزارش خبرنگار نقطه نیوز از بیمارستان‌های شهر کرمان نشان می‌دهد که تنها یک بیمارستان در کرمان به مادران باردار که تحت پوشش بیمه هستند و قصد زایمان طبیعی دارند، خدمات رایگان می‌دهد. این در حالی است که بیمارستان تازه تأسیس پیامبر اعظم تنها به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی خدمات رایگان می‌دهد. همچنین در بیمارستان افضلی پور کرمان، در صورتی‌که مادر بارداری تحت پوشش بیمه‌ای نباشد، مجبور است متحمل هزینه یک و نیم میلیون تومانی شود. اما وضعیت بیمارستان‌های دولتی نیز آن‌چنان تعریفی ندارد. 

 

در پیاده‌رو مقابل بیمارستان پیامبر اعظم زوج جوانی که به نظر اولین فرزندشان در راه است و از گفتن نام‌شان امتناع دارند، به خبرنگار ما می‌گویند: زایشگاه این بیمارستان تنها دو تخت دارد و تخت‌های بستری بخش زنان و زایمان 5 تخت است. این زوج جوان ادامه می‌دهند: همین امروز فقط ده‌ها نفر مراجعه‌کننده برای زایمان در این بیمارستان . ازدحام در بخش زنان و زایمان با توجه به تعداد کم تخت‌های این بیمارستان غیرقابل‌ تصور است. خانم که به‌زودی قرار است مادر شود، در میان صحبت همسرش می‌گوید: پزشکی که من انتخاب کرده بودم، به من گفت اگر می‌خواهی زنده بمانی از اینجا برو به یک بیمارستان دیگر! و ما هم مجبوریم به بیمارستان دیگری با هزینه‌ی بیشتر مراجعه کنیم.

بیمارستان نیمه‌دولتی؛ از یک‌میلیون وهفت‌صد، تا سه میلیون تومان

ادامه این گزارش از دیگر بیمارستان‌های کرمان نیز نشان می‌دهد که زایمان طبیعی ساده در یکی از دو بیمارستان نیمه‌خصوصی شهر کرمان برای مادری که تحت پوشش بیمه است حداقل از11.000.000 ریال تا 27.000.000 ریال خرج برمی‌دارد. به‌عنوان‌مثال هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان‌های نیمه‌خصوصی سیدالشهدا و فاطمه الزهرا چیزی حدود یک‌میلیون و پانصدهزار تومان است و اگر فردی از خدمات بیمه برخوردار نباشد، باید در بیمارستان سیدالشهدا سه میلیون و صد هزار تومان و در بیمارستان حضرت فاطمه یک و ‌میلیون هشت‌صد هزار تومان هزینه متقبل شود. که این اختلاف قیمت یک‌میلیونی این دو بیمارستان نیز خود جای سؤال دارد.

زایمان به‌شرط پول در بیمارستان‌های خصوصی کرمان

بیمارستان‌های خصوصی کرمان که تعدادشان نسبت به بیمارستان‌های دولتی بیشتر است و در میان خانواده‌ها نیز معروف به ارائه‌ی خدمات بیشتر و بهتر هستند، هیچ‌کدام هزینه‌ای کمتر از سه میلیون تومان نمی‌گیرند. این بیمارستان‌ها برای کسانی که از خدمات بیمه بهره‌مند هستند، نسبت به تعرفه‌ی آزاد، تنها مقدار کمتری هزینه‌ دریافت می‌کنند. به‌عنوان‌مثال بیمارستان ارجمند که در مرکز کرمان قرار دارد، به‌طور آزاد 3 میلیون تومان و از کسانی که تحت پوشش بیمه هستند دو و نیم میلیون تومان هزینه دریافت می‌کند. بیمارستان راضیه‌فیروز هم که از قدیمی‌ترین بیمارستان‌های کرمان است، به‌طور آزاد 3 میلیون تومان و با بیمه 2 میلیون500هزار تومان هزینه دریافت می‌کند. دست‌آخر هم زایمان در بیمارستان مهرگان نیز تنها با اندکی تفاوت 3 میلیون200هزار تومان به‌صورت آزاد و با تعرفه بیمه 2 میلیون و 700هزار تومان خرج برمی‌دارد. اما مسئله‌ی اصلی این است که آیا در بیمارستان‌های خصوصی برای دریافت هزینه از سوی وزارت بهداشت قوانین و مقرراتی حاکم است یا خیر؟ و اگر هست، این اختلاف قیمت‌ها خبر از چه اتفاقی می‌دهند!

 

منابع:

1- فارس . زیرمیزی متخصصان زنان، مانعی برای فرزندآوری.1393.6.5

  • ناشناس |

    قیمت زایمان با جراحی در افضلی پور بدون بیمه تا یک میلیون تومنه. در بیمارستان پیامبر اعظم بیشتره. سیدالشهدا تا سه و نیم میلیون میگیره. فاطمه الزهرا هم تا دو و 700
    این دو تای اخری میگن ما نیمه خصوصی هستیم و کمتر از خصوصی و بیشتر از دولتی میگیریم.
    مهرگان تا 6 تومنه.
    راضه فیروز هم خیلی میگیره