کد خبر: 80463

فرماندار کرمان : تأکید می کنم هر حرکتی که می تواند اقتصاد مقاومتی را تقویت کند رسالت شرعی ، قانونی ، اداری و اخلاقی ماست .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کرمان خبر ، محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان ، در کارگروه اقتصاد مقاومتی شهرستان با اشاره به زورگویی های برخی از کشورهای جهان گفت : دنیای امروز دنیای زور و زورگیری است ،هر جا منافع کشورهای مستکبر اقتضاء کند چرخش و نرمش دارند اما اگر محاسبات شان مطابق میلشان نباشد به هیچ کدام از حرفها و قول هایشان عمل نمی کنند .

وی با تأکید به فرمایشات و رهنمودهای حضرت امام خامنه ای (مدظله) درخصوص موضوع اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد : ضرورت دارد ما به عنوان کارگزاران نظام فرامین ایشان را که فرامینی آینده نگرانه است و موضوعات مهم را گوشزد و تأکید هم می کنند به آن توجه و عمل نمائیم ، بعضی موضوعات را ایشان با حساسیت ویژه ای مطرح می کنند ، شاید آن زمان متوجه اهمیت آن نشویم ولی بعد ضرورت آن را به خوبی می توان درک کرد .

فرماندار کرمان با اشاره به حساسیت و تأکیدات مقام معظم رهبری درخصوص حاشیه نشینی این مبحث را از موضوعات بسیار مهم عنوان کرد و این حجم حاشیه نشینی را زیبنده کرمان ندانست و خیر دنیا و آخرت دست اندرکاران را در اجرایی کردن فرامین ایشان عنوان کرد .

توحیدی اقتصاد کشورهای منطقه را اقتصادی ضعیف توصیف کرد که با کاهش قیمت نفت به هم می ریزد در حالیکه اگر اقتصاد قوی و مقاوم باشد در آن تزلزلی به وجود نمی آید .

وی افزود : بحث اقتصاد مقاومتی باید برای ما مسئولین از نان شب هم واجبتر باشد چرا که نگاه مردم به ما و اقدامات ما در این زمینه است و تدوین و اجرای برخی از سیاست های اقتصادی کشور به وِیژه در بخش کشاورزی نیز در همین مسیر است به طور مثال یکی از سیاست هایی که دنبال شد کاشت سیر در شهداد ، منطقه ای که از لحاظ اقتصادی مشکلات فراوانی دارد ، بود. درحال حاضر 280 هکتار از اراضی بخش شهداد زیر کشت سیر است و برآورد برداشت 15 هزار تن سیر با درآمد دهها میلیارد تومان برای کشاورزان شهداد پیش بینی میشود ، چنین منطقه ای که از نظر اقتصادی مشکلات زیادی دارد با وجود ظرفیت های فراوانی همچون آب و زمین مستعد با ادامه سیاست کاشت سیر قطعاً در آینده ای نزدیک به یکی از قطب های تولید سیر در کشور تبدیل خواهد شد و به یاری خداوند دانش فرآوری آن را نیز در دستور کار قرار خواهیم داد .

وی افزایش و کاهش قیمت نفت را با اجرای چنین سیاست هایی در اقتصاد کشور و نهایتاً در زندگی مردم بی تأثیر دانست و با اذعان به این که ما مسئولین نتوانستیم مردم را به درستی هدایت کنیم ، اجرای برخی سیاست ها را غیرکارشناسانه و انجام آزمون سعی و خطا توصیف کرد و خواستار شناسایی ظرفیت و قابلیت های مناطق توسط مسئولین و هدایت درست و صحیح مردم به سمت آنها شد و اظهار داشت : در شهرهای محروم مردم به کرات با مشکلات اقتصادی درگیر هستند ، ما مسئولیم اگر هدایت و شناخت ما درست باشد وضع معیشتی مردم هم بهتر خواهد شد و اگر وضعیت مردم خوب باشد کار مدیران هم بسیار راحت تر خواهد بود.

 فرماندار کرمان با استناد به صحبت های آقای جهانگیری معاون اول رییس محترم جمهور و فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی کشور تصریح کرد : آقای جهانگیری 14 دستگاه را موظف کردند که برای اقتصاد مقاومتی فعالیت نمایند ، این دستگاه ها هر کدام در حیطه تخصصی خودشان نظر کارشناسی داده و فعالیت می کنند و دستگاه هایی مانند فرمانداری ، بسیج و بخشداریها دستگاه تخصصی نیستند و مسئولیت مستقیم اجرا ندارند ، نظارت می کنند و کار دستگاه های تخصصی را تسریع کرده وآنها را یاری می نمایند .

فرماندار کرمان جلسات بسیج با مسئولین مربوطه در بخش ها را در راستای پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی مثبت ارزیابی کرد و از بخشداران خواست از تمام ارکان مؤثر در اقتصاد مقاومتی ،دهیاران ،شوراها به ویژه مساجد استفاده کنند همچنین طرح های نیمه تمام و غیرفعال خود را اعلام نمایند و برای راه اندازی آنها دستگاه ها را پای کار آورده تا هزینه های مصرف شده به بار  بنشیند .

رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی شهرستان کرمان با تأکید بر اینکه زمان اقدام و عمل است نه شعار و حرف ، بخشداران و مدیران ادارات بخش ها را مسئول و پاسخگو در حوزه کاری خودشان دانست و خواستار هوشیاری و اشراف لحظه ای و کامل آنها بر کارها و ارزیابی و ارائه گزارش عملکرد دقیق با عدد و ارقام در هر حوزه درخصوص وضعیت پیشرفت اقتصاد مقاومتی شد و خاطر نشان کرد : همانطور که دشمن شمشیر را از رو بسته مسئولین هم باید هوشیار و جدی باشند ،عربستان از هیچ حربه و دسیسه ای برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی دریغ نمی کند حتی اگر به قیمت نابودی خودش باشد ، در جنگ تحمیلی تمام دنیا یک طرف بود و به اندازه کل درآمدهای 8 ساله ما ، کشورهای خلیج فارس به صدام کمک مالی کردند ، 80 میلیارد دلار مبلغی بود که این کشورها فقط به صدام نقداً پرداخت کردند اما مقاومت ملت و مدیریت صحیح ما را به اینجا رساند .

توحیدی فاصله گرفتن بودجه کشور از اتکاء به نفت را حاصل سیاست های صحیح نظام در طول سال های انقلاب توصیف کرد و مناسبترین گزینه به جای نفت را اقتصاد مقاومتی دانست و از مسئولین خواست آن را سرلوحه کار خود قرار و از خرید و استفاده محصولات خارجی در ادارات و دستگاه های دولتی خودداری نمایند  .

وی افزود : متاسفانه بسیاری از روستائیان مایحتاج ضروری سبد غذایی خود را از شهر خریداری می کنند ، این زیبنده نیست ، مسئولین الگوسازی کنند ، حمایت کنند ، نشان دهند می شود ، می توانیم اگر که بخواهیم ، تأکید می کنم هر حرکتی که می تواند اقتصاد مقاومتی را تقویت کند رسالت شرعی ، قانونی ، اداری و اخلاقی ماست .

مهرابیان دبیر کمیته برنامه ریزی شهرستان کرمان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری گفت : مسئولین باید رهنمودهای ایشان را سرلوحه کار خود قرار دهند ، ایشان عرصه را  عرصه ی جنگ اقتصادی می دانند .

وی با وجود فشارهای کشورهای مستکبر ساختار اقتصادی کشور را شایسته نظام جمهوری اسلامی ندانست اما با وجود امکانات و ظرفیت های فراوان کشور افزود : همانگونه در دوران جنگ تحمیلی موفقیت های زیادی داشتیم الان هم می توانیم در اقتصاد موفق باشیم ، اگر کم کاری و نواقصی وجود دارد باید تلاش و جدیت بیشتری داشته و نواقص و موانع را رفع کنیم .

مهرابیان افزایش تولید و صادرات و ایجاد اشتغال را از مهمترین راههای موفقیت در اقتصاد مقاومتی خواند و اظهار داشت : باید به صورت عملیاتی موضوعات را بررسی کرد ، تمام زوایای کار را در نظر گرفته و کارشناسی شده اقدام نمائیم تا انشاءا... شهرستان کرمان از این حیث نمونه شود و حرفی برای گفتن داشته باشد .

سرهنگ یحیایی فرمانده ناحیه امیرالمؤمنین (ع) سپاه شهرستان کرمان نیز با اشاره به شعار سال ، بحث اقدام و عمل را بسیار مهم خواند و ابراز امیدواری کرد بتوانیم لبیک مناسبی به ندای مقام عظمای ولایت بدهیم .

وی افزود : مقام معظم رهبری در شهریور سال 93 بحث صنایع کشاورزی را به عنوان یک بخش راهبردی معرفی کردند در همین راستا در بسیج قریب به سه سال است که اقتصاد مقاومتی در حال پیگیری و انجام است ، در سال 93 در عرصه های مختلف 304 نفر برای اخذ تسهیلات اشتغال زایی معرفی شدند که از این تعداد 260 نفر تسهیلات دریافت کرده و وارد عرصه تولید و کار در بخش کشاورزی و فرآورده های جنبی شده اند ، در سال 94 نیز تعداد 186 نفر در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی به بانک های عامل معرفی و تسهیلات دریافت نموده اند .

سرهنگ پاداش مسئول بسیج سازندگی سپاه ثارالله استان کرمان تأکیدات مقام معظم رهبری را گویای اهمیت بالای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و بیان داشت : امسال تأکید ما ورود به عرصه صنایع تبدیلی است ،در سال گذشته 16 میلیارد تومان و در سال 93 نیز 6 میلیارد تومان در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی در استان تسهیلات پرداخت شده است .

وی رویکرد سالجاری سپاه را قطب بندی صنایع تبدیلی اعلام کرد و یکی از مشکلات مربوطه را بحث بازاریابی و فروش دانست و خواستار همکاری عملیاتی دستگاه های اجرایی با همان نگاه جهادی که مدنظر مقام معظم رهبری است شد .

وی افزود : قطب بندی به این معناست که یک یا چند روستا به طور مشخص روی یک محصول ،کار تبدیلی انجام دهند بعنوان مثال در بخش شهداد قطب تولید و فرآوری سیر را پیگیری می کنیم .

سرهنگ مهدوی رئیس کارگروه اقتصادی سپاه شهرستان کرمان با اشاره به نامگذاری سال ها توسط مقام معظم رهبری که با توجه به نیاز جامعه میباشد ، گفت : در بحث اقتصاد ایشان چندین سال را به این موضوع اختصاص داده اند ، اقتصاد مقاومتی تنها طرحی است که برای تمام دنیا کاربرد دارد و طبقه بندی محرمانه ای هم ندارد و ورود سپاه به این موضوع برای کمک به تکمیل طرح بود .

وی خواسته های بسیج را درخصوص اقتصاد مقاومتی بطور خلاصه بشرح ذیل اعلام کرد : 1) اعلام پتانسیل های موجود شهرستان به تفکیک هر بخش 2) اعلام توانمندی های موجود در جامعه هدف 3) اعلام و تعریف انجام زمانبندی کار 4) مشخص شده کار و تعیین تکلیف زمان های مازاد 5) آموزش توانمندی ها 6) رفع مشکلات موجود در صدور مجوزها 7) انجام نظارت و وجود رابطه با جامعه هدف جهت رفع سریع مشکلات احتمالی .